Laura Delgado, Linda Čihařová a Petra Gupta Valentová: ´Živly nad městy´ aneb každá vidíme ´živly´ jinak

18.01.2015 15:17

Galerie Vernon – Praha

15. 1. – 7. 3. 2015

 

 

Na vernisáži  1.  letošní výstavy v Galerii Vernon  jsme se zúčastnili  osobitého  multispektrálního představení  výstavy ´Živly nad městy´. Spojující linii tvorby umělkyň Laury Delgado, Lindy Čihařové a Petry Gupta Valentové tvoří příroda a prostředí k životu. Každá z nich k tématu přistupuje ze svého úhlu pohledu a s pomocí vlastních metod – spontánně i vědecky, tradičně i moderně, komplexně i z mikroskopické blízkosti. Všechny tři umělkyně se vernisáže osobně zúčastnily.

 

Laura Victoria Delgado  (1981): ´Sporá´/Semena

Paní Delgado (na foto vpravo) pochází z kolumbijské Bogoty, ale od studií pražské FAMU žije a tvoří v Praze. Představila abstraktní video, které trvá 6 minut a  v němž umělkyně pomocí vizuální manipulace přiblížila vnitřní rostlinné procesy a struktury – fotosyntézu, molekuly aj. – na základě jejich vnějšího vzhledu. Využila soustav zrcadel a skel, aby skrze stíny skutečných rostlin transformovala reálnou rostlinu v abstraktní obrazy, jejichž výsledná choreografie je inspirovaná fraktálními strukturami.

 

Linda Čihařová:  ´Žijící Živly´

Nejvyšší z přítomných tří umělkyní,  Čihařová, nás poctila svou sérií  maleb  (akvarel a olej) na plátně. Malby  vznikaly tak,  že Čihařová  nanášela  víceméně nahodilé skvrny, v nichž poté umělkyně dohledala smysl a ducha. Poskytlo jí to možnost svobodně objevovat příběhy svého podvědomí, aniž by ho vyplašila a narušila jeho spontánnost. Její tvorba má široké rozpětí, kombinuje nová média  s klasickými, jednotícím prvkem a hlavním inspiračním zdrojem nicméně zůstává krajina a vzájemné vazby s jejími obyvateli.

Nás na www.www-kulturaok-eu.cz zaujaly v jemných  barvách malby (i detaily)  medúz i  psyché planktonu (2014).

Petra Gupta Valentová:  ´Deště Bombaje´

První patro  galerie Vernon  svými pracemi obsadila Petra Gupta Valentová (na foto vpravo).  Přivítala nás netradiční instalace hedvábí,  dosahující  i klasické délky  sárí (tj. 6 metrů).

 

Kresby, malby, dřevotisky na hedvábí tvoří deníkové záznamy z několika posledních let cestování mezi Prahou, Indií a New Yorkem, kde umělkyně střídavě žije. Perokresby vycházejí z  ´tetování´ hennou, ´razítkové´ vzory na hedvábí z klasické metody dřevotisku, typické pro město Jaipur v Radžasthánu, Indii. Hedvábné obrazy kombinují tradiční radžasthánské vzory v barvě se vzory autorskými, které jsou provedeny v černé linii. Autorka tak proti sobě postavila tradiční způsob tisku a jakýsi ne zcela konkrétní osobní příběh, zpracovaný formou volně vycházejícího z komiksu. Tisky byly realizovány s pomocí Artinn  Jaipur a paní Deveny Singh.

 

Praha 5

Janáčkovo nábřeží 21

 

Máme otevřeno:

středa, čtvrtek : 12.00 – 19.00 hodin

pátek:  12. 00 – 17.00

sobota: 10.30 -  18.00 hodin

 

www.galerievernon.com

www.pinterest.com/vernongallery

 

Hodnocení: 99 %

 

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková