Kryštof Kříž/ George Allen: Mixed Metaphors aneb Cargo Ship v louži či záblesky soukromých momentů

23.06.2016 09:33

Galerie 35 – Praha

2. 6. – 20. 7. 2016

 

Na vernisáži nové, tentokrát výstavy fotografií  dvou autorů - lektora Kryštofa  Kříže a George Allena, vedoucího umělecké fakulty School of Art Design -  jsme zhlédli  zcela netradiční velkoformátové barevné fotografie. Oba autoři byli akci osobně přítomni.

 

 

 

Snímky  Kryštofa Kříže (na foto vpravo) jsou na pomezí dokumentu a abstrakce, jsou vizuálním komentářem a spojnicí s divákem, snímky se věnují pohledům na cizí krajiny (Portugalsko) a vodu.

 

´Oceánské sny nad bystřinou´

Voda proudí, voda zanechává stopy v anatomii hor na miliony let, pouze několik měsíců trvá, než ze rzi namaluje abstraktní obraz. Voda se žene do údolí, hranice se zavírají a otevírají. Voda je utišujícím nektarem svatého chrámu. Voda je. Voda prýští a je privatizována. Voda reflektuje zlatý svit Mét. Voda vysychá a zanechává hluboké rýhy a škrábance během bouře přístavu, kde právě kotví oranžová nákladní loď s rýží. Oceánské sny nad bystřinou…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Snímky George Allena jsou zaměřeny na člověka jako takového. Jeho současná fotografická práce ´scotoma´ je pokusem sdílet každodenní situace a okolnosti dramatizací obyčejných skutečností a nabízí divákovi záblesk jinak zcela soukromých momentů.  

´Scotoma´

Scotoma, nebo-li ´slepé místo´, je fyziologický fenomén, v němž je část vize člověka jakýmsi způsobem zakryta nebo zmenšena. Všichni přirozeně trpíme tímto fenoménem v okamžiku, kdy optický nerv opouští oko. Překvapivě existuje mnoho metod, jak můžeme i tak zahlédnout naše slepé místo. Normálně si nejsme vědomi ztrátou vidění, neboť náš mozek buď mezeru zaplní, anebo se rozhodne tuto zvláštnost ignorovat. Série 9 fotografií na výstavě se snaží zobrazit tento jev v každodenních situacích a okolnostech a vyzvednout a dramatizovat tak všednost. Dílky tomu má divák možnost reflektovat tyto ´ne-skutečnosti´ a vědomě je navrátit z okraje zpět do středu pozornosti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prague College ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze připravila tuto 2. část výstavy lektorských prací  ´Mixed Metaphors´. Expozice nabídla další příležitost, jak prozkoumat tvůrčí zájmy pedagogů umělců, kteří napomáhají Prague College být dynamickou institucí, jakou bez pochyby je.

 První část výstavy nazvaná ´Mixed Messages´ měla vernisáž 5. 5. 2016 a byla zde vystavena díla -   obrazy a ilustrace 8 lektorů pocházejících z různých zemí světa (např. Kelly Hoben, Anvita Jain, Pascal Silondi, Jessica Serran, Franco Huller).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kryštof Kříž – volný fotograf, žurnalista, pedagog, umělec a spoluzakladatel studia/obchodu  Jain&Kříž

 • 1978 se narodil v Praze
 • 2008 získal MA ve vizuální komunikaci na Birmingham Institute of Art and Design
 • studoval komunikační design na Univerzitě v německém Düsseldorfu
 • publikuje a vystavuje v ČR i v zahraničí
 • pracoval ve vydavatelství Bauer v Hamburku, ve Fotobance ČTK, v Ikon galerii v Birminghamu a byl také asistentem Magdaleny Jetelové
 • na Birmingham City University začal vyučovat fotografii
 • jako hostující lektor působil na Erciyes University v Turecku
 • jako dobrovolný učitel působil na škole v indických Himalájích
 • v současné době vyučuje na vysoké škole umění designu Prague College

 

George Allen - umělec a pedagog

 • 1976 se narodil v Miami na Floridě v USA
 • od 2008 žije v Praze
 • předtím, než se do Prahy odstěhoval, vyučoval fotografii na VCU v Richmondu, Virginia a pracoval ve filmovém průmyslu
 • 1999: získal MFA ve fotografii na Virgin Commonwealth University a bakalářské tituly v historii a studiové praxi na James Madison University  
 • v současnosti je vedoucím Školy umění a designu na Prague College, vyučuje je členem vyššího vedení

 

110 00 Praha 1

Štěpánská 35

 

Vstup: volný

 

 

Hodnocení:  99 %

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková