Kristýna Plíhalová – ´Stalo se…´aneb bubliny, které z mýdla nejsou

23.09.2013 17:00
Teatrální galerie D21 - Praha - Vinohrady

17. 9. 2013

 

Pozvánka 17. 9. 2013 do vinohradského divadla D21 na vernisáž mladé všestranné umělkyně Kristýny Plíhalové byla strohá: Kdy, kde, kdo a co. Jinak prázdno a prostor pro fantazii. Máš-li zájem, dořekni si sám. A taková je vlastně i celá výstava nazvaná ´Stalo se…´

 

Ty tři tečky jaksi samy nabízejí všem přítomným, aby pokračovali, aby dořekly nevyřčené. Ne nevyjádřené. Vyjádřeno tu vše totiž bylo kresbou, řekl bych příběhovou kresbou, epickou kresbou. Ale ne slovy. Ne dořečené. Každá kresba totiž byla opatřena bublinou, jaká se dělá u komiksů a do níž scénárista vepíše dialog. Anebo takové, jaká se dělá u kresleného vtipu, do kterého humorista vypíše vtip. Ty bubliny ale byly, na rozdíl od kreseb, prázdné nevyslovené. Čekaly na vyslovení divákem, aby to byl on, kdo za ně vysloví ono nevýslovné, kterého jsou plné. Však také každý mohl – ale nemusel, samozřejmě – na předtištěný formulář vepsat svůj názor, své do- vy- řeknutí onoho nevysloveného. A dychtivá autorka kreseb, prokmitávající mezi hosty, bedlivě sledovala, kdo už své dílo literární dokončil a ještě dychtivěji četla, co divák vyčetl z jejího obrázku, co pochopil z jejího bezeslovného sdělení a jak to sdělil on.

 

Dívka s hlavou

Kristýna Plíhalová je hodně vnímavou a hodně myslící autorkou. Pořadí svých zájmů uvádí takto: ´Theatre, illustration, comic, textile, sewing, crafting and creating´. Na své výstavě v ´Teatrální galerii divadla D21´ vystavuje – pouhých (?) – patnáct kreseb. Spojuje v nich hravě a nenásilně svou lehce nezřetelně sdělnou kresbu se svou jasnou konturou prokresleného obrázku. Interaktivní pojetí, kdy divák spolupracuje, a vlastně tak spoludovytváří dílo, je rozhodně zajímavý nápad. Jednak je to zábavné, a hlavně, mohou vznikat netušená spojení. Pro oba. Zatímco autorka myslela při své práci svojí kresbou jednu myšlenku, divák vysloví klidně jinou. A vzniká tak nevyřčený dialog.  Možná by stálo za to shromáždit vyjádření diváků vepsaná do bublin a porovnat je. Vzájemně mezi jednotlivými a navíc i s autorčiným zatím utajeným vyjádřením.

 

Kristýna Plíhalová, žena devatera profesí

Kristýna se skromně, možná provokačně, možná ale i hrdě, kdo ví, prezentuje jako ´prodavačka ve společnosti Dantik´. Ale pak jedním dechem dodává, už věcněji, že po gymnáziu vystudovala Akademie múzických umění v Praze a v současnosti, že je také ilustrátor, komiksový tvůrce, výtvarník, dramaturg a režisér ve společnosti ´Umělec na volné noze.´ Kristýna vystudovala dramaturgii, dnes je ´umělec na volné noze´, který má značné zkušenosti z různých oblastí divadla a para-divadelních projektů. Nicméně v poslední době se věnuje především výtvarné práci jakou je knižní ilustrace, psaní a kresba komiksů. S manželem kromě toho rozjíždí tvorbu půvabných hraček. Tím ale výčet jejích uměleckých i zručnostních dovedností nekončí. Ke Kristýně patří i ilustrace dětských knih, grafická úprava letáků, tvorba komiksů pro děti a dospělé (od stripů po celostránkové seriály), volná malba, malba na zakázku a pro prodej. Zvládá ale i rámování a paspartování.

 

Kristýna Plíhalová, žena devatera projektů

K jejím nejvýznamnějším projektům nesporně patří spolupráce s divadlem Minor (Sny o bizonech – dětské představení), se společností Damúza (A pak se to stalo) a s Národní kulturní památkou Vyšehrad (Libuše). Pomnout nelze ani festivaly (VyšeHrátky, Celostátní setkání mládeže Žďár nad Sázavou 2012 či WYD Madrid 2011).

 

Kristýna Plíhalová, žena mnoha komiksů

Aby nedošlo k mýlce. Pod pojmem komiks si většina z nás v prvním plánu představí brakový text rozkouskovaný do akčních kreseb, který, až na výjimky, nemá hodnotu ani výtvarnou. Kristýna se ale nevyhýbá vyšším metám a její  komiksy jsou těm brakovým vzdáleny na hony. Stačí jejich výčet. ´Muži určení k likvidaci´ (2013) je komiks na motivy příběhu kněze vězněného komunistickým režimem, vydávaný časopisem Tarzitius. ´Mise Movaron´ (2012) je komiksový seriál vycházející v časopise Tarzitius v ročníku 2011/2012, inspirovaný příběhem svatých Cyrila a Metoděje, avšak s dějem přeneseným do daleké budoucnosti a na vzdálenou planetu. ´Novotní´ (2011) je také stripový komiks, na kterém spolupracovala s Helenou Filcíkovou, v němž se běžné rodinné situace přetvářejí ve vtipné troj-okýnkové příběhy (vycházel v časopise Nové Město).

 

Kristýna Plíhalová, žena mnoha ilustrací knih

Aby toho všeho od téhle zdánlivě křehké mladé ženy nebylo dost, má na svém kontě i knižní ilustrace. V roce 2013 to byly hned dvě.  Ze spolupráce Kristýny Plíhalové s Ladislavem Karpianusem to byla publikace nazvaná CooBoo ("Nečekej na vrátnou, než dostaneš klíče od svého pokoje! Otevři první stránku knihy a užij si naplno čtyři nespoutané roky svobodného studentského života. Staň se na chvíli stydlivou studentkou, poprvé zamilovaným druhákem, co se po večerce dobývá na holčičí pavilon, nedávno vyhozeným dredařem, nadějným profesionálním hráčem počítačových her nebo svědomitým šprtem…“) a Buen Camino - Paulínky, určená pro středoškoláky a jejich rodiče, která vzešla ze spolupráce s Pepou Hesem ("Na pouti se může mezi synem a otcem stát ledacos, proto se před poutníky vynoří i některé nevyřešené situace. Jejich cesta /camino/ se také prolne s aktuálními problémy, které doma řeší osmnáctiletá dcera, ale také jedna mladá učitelka.)

 

Takže…?

Takže je docela dobře, že výstava Kristýny Plíhalové má k dispozici naprosto odpovídající prostor, je dobře, že přítomní diváci na představeních v D21 se se vzorkem její práce seznámí, objeví ji, ale na druhé straně je škoda, že – vzhledem k šíři tvůrčího repertoáru Kristýny Plíhalové - nemáme možnost objevovat ji prostoru o poznání větší. Co není, ale jistě jednou bude. Zatím nám tedy musí stačit její průřezový web www.kristynaplihalova.cz. Tam to všechno najdeme srovnané pěkně po složkách.

 

 

 

Teatrální galerie

je galerie nalézající se ve foyer divadla D21. Jejími autory jsou činní divadelníci okouzlení gestem, situací, konfliktem i dramatem.   

Po dramaturgyni, malířce a kreslířce Kristýně Plíhalové a její výstavě ´Stalo se…´, která divadelní sezonu 2013/14 zahájila, bude hostem Teatrální galerii další Kristýna, tentokrát Kristýna Kosová, režisérka a malířka (´Výkřiky a šepoty´), pak Alžběta Hanzlová, scénografka a malířka (´Letos zasadím o záhon mrkve navíc´), Milan Hajn, herec a fotograf (´Sex´), Ogor Orozovič, herec a tvůrce koláží (´Život je koláž´), Jiří N. Jelínek, herec, fotograf a houslista (´Jsem Mravenec … Ferda Mravenec´) a nakonec Jiří Navrátil a Bob Hochman (´Spřízněni múzou´).

 

Divadlo D21

Záhřebská 21, Praha 2

www.divadlod21.cz

 

Hodnocení:  85 %

Richard Koníček

Foto: www.kristynaplihalova.cz a internet