Kapela Luno pokřtila nové album aneb když melancholii propadneme

22.02.2013 11:45

Kapela Luno pokřtila nové album aneb když melancholii propadneme

 

V pražském Roxy klubu  v rámci koncertu pokřtila  dreampopová skupina Luno 4. prosince 2012 své druhé album Zeroth. Vyprodukoval jej Tuzex Christ, baskytarista Sunshine, který má pořád pocit, že by nápadama uživil minimálně ještě další tři kapely. Sympatická zpěvačka Ema Brabcová, kterou mnozí známe z jejího dřívějšího působení ve skupinách Khoiba nebo Roe-Deer, dodala své texty. Černovlasá Ema působí v kapele Luno od jejího vzniku v roce 2009, největší ohlas vyvolala písní Close To Violence.

 

Luno za sebou mají už úspěšnou šňůru vystoupení po klubech a festivalech (Zeroth tour 2012). Po prvním albu se rozhodli nezahálet a pokřtili v Roxy klubu 30. listopadu 2012 svou půldesku se čtyřmi písněmi. Celou desku Zeroth pak již zmíněného l4. prosinci 2012. Fanoušci se mimo křest nové desky mohli těšit na velký hudební zážitek, a to nejen díky jedinečnému hlasu Emy Brabcové. Vsadili i na předkapely. Na tomto postu se vystřídaly hned dvě tuzemské. Po dlouhé době se na scéně objevili Super Tuzex Bros a stálice české indie-kytarové scény, The Prostitutes. Ti si nachystali speciální unplugged set. Jinými slovy – v úterý 4. prosince 2012 to byl v Roxy klubu indie večírek, jak se sluší a patří.

 

Mrazivá i hřejivě bezpečná jako lůno 

Když po předkapele černokněžíků Super Tuzex Bros, konečně kapela Luno nastoupila, tak ve zcela přeplněném Roxy klubu, se ozval mohutný potlesk netrpělivě čekajících na kapelu Luno s frontmenkou, se zcela prostým jménem, Emou Brabcovou. Vymódila se pro nás tentokrát do bílé halenky s mašlí kolem límce a do kratičké tmavé sukénky. Hodinky jí svítily na ruce. Byla jako vždy mrazivá a hřejivě bezpečná jako lůno samo. Zejména když se zahalila do mlžného oparu… jako víla…

Při poslechu jejího zpěvu, byl v pomalejším rytmu oproti kapele, měli jsme někdy pocit, jako by se tu svářil něžnější, pomalejší, prvek ženský s hrubším, rytmičtějším, mužským. Většinou jsme však upadali do temnější melancholie, mnohdy jsme se ocitli až na arabské poušti, kde si s ozvěnou beduíni kvílejí. Živý a energický hlas Emy B. měl na nás posluchače velmi zklidňující účinek. Hlas naděje a smíření.

Když nám odzpívala kolem desítky písní, tak neúnavná Ema šampáněm zmáčené album Zeroth  vhodila do davu svých ctitelů. Kdo ho získal, nevíme?! Zda ho nakonec ukořistila ctitelka, která se s ní u pódia dohadovala….Ale možná že ne…

 

Ema jako textařka alba Zeroth

Texty pro tuto desku psala Ema sama a to dva měsíce. Chtěla je udělat dobře, ale zároveň se v té době s rodinou stěhovala… Počítala prý ale i s tím, že ji to rozhodí a že se nebude moci soustředit. Ale bylo to náročnější než čekala. Ne každý den totiž něco vypotila, a tak dost oscilovala mezi pocity vyrovnaného trpělivého čekání na to, až jí “to“ přijde, a mezi pocitem úplné beznaděje, kdy už si často myslela, že texty nedodá. Texty ale pro ni byly tentokrát dost záživné, a tak si docela sáhla až na dno. Ema Brabcová hotovou desku považuje za barevnou, co se týče nálad. Od takové její hodně oblíbené zlé, přes potemnělou, melancholickou, plnou naděje, romantickou až po "docela veselou". Nakonec cítila, že to je ale poměrně široká škála, a tak si s obavami říkala, jestli se to dá vůbec svázat do uzlíčku a pojmout jako desku?

Na výsledném „ano“ v podobě alba Zeroth, mají výrazný podíl i Šmity a producent Tuzex, kteří stojí za technickou stránkou alba. Charakteristický zvuk, tempo, aranže to vše zůstalo, jako dřív, ale větší míra optimismu prosvětluje tentokrát jindy tak pevnou hradbu bezútěšnosti.

 

Necítíme se “pořád stejně“

Kapela Luno i přes svoji veškerou elektroniku hraje silně emocionálně. „Poslední dobou se mi nějak emoce zesílily. Tam, kde jsem dříve cítila lehkou nepohodu, mám teď spíš stísňující pocit bezvýchodnosti. Ale zažívám i úžasné chvíle takového životního naplnění, které jsem dřív necítila. Je to lepší, než se cítit ´pořád stejně´. Já jsem totiž ve své podstatě velká optimistka, a kdo mě zná, tak to může potvrdit. Ale jedinou veselou hudbou, kterou dělám, jsou písničky pro děti. Jinak mi vlastně optimistické písničky tolik neříkají. Zkrátka - rozhodně tam nebyla nějaká snaha udělat, jakože, pestrou desku. To prostě tak samo vyšlo. Tak uvidíme, fakt jsem zvědavá, jak to lidi pojmou,“ sdělila nám Ema. 

 

Na snivý vokál Emy jen tak hned nezapomeneme

Luno nahrávalo novinku v letních měsících roku 2012, necelý půlrok od vydání EP Litato.

V novém albu Zeroth  si poslechneme Luno v nezvykle pestrém rejstříku melancholického elektrorocku. Zpěvačka Ema Brabcová a baskytarista Šmity, kteří spolu začínali ve skupině Roe-Deer, posunuli svůj projekt Luno, společně s kytaristou Martym Starým a bubeníkem Janem Janečkou, tímto třetím albem zase o kus dál. Zdánlivě jednoduché aranže umocňují atmosféru skladeb tak, aby vynikl snivý vokál Emy. Nová nahrávka tímto poodhalila zatím netušené polohy jak kapely samé, tak právě zpěvačky a autorky Emy Brabcové. Jindy tak „temná“ až depresivní kapela se teď místy projasnila a zní - i díky textům – optimisticky. Či přesněji: „Optimisticky“ ano, ale v mantinelech, které tomu optimismu Luno nastavují

 

United Islands

Loni v létě 2012 Ema Brabcová vystupovala v rámci hudebního festivalu United Islands České spořitelny na Střeleckém ostrově a v Nosticově paláci při otvírání brány paláce (veřejnosti je od té doby umožněn do paláce volný přístup) ministryní kultury paní Alenou Hanákovou.  Už tam nás Eva Brabcová zaujala svým snivým hlasem, při kterém se nám ale rozpohybovaly všechny naše údy.

 

Závěrem - obyčejné písničky?!

Písničky kapely Luno, které díky jejich kompozicím, zvuku, preciznosti při používání živých nástrojů i elektronických zvuků a ruchů kolem, nám znějí zároveň neobyčejně a působivě. Standard?  Ne, shledáváme je za nadprůměrné! A tak se už teď těšíme, kam až to Luno  časem dotáhne…

 

Dobrá muzika si najde svoje posluchače sama!

Jak odpověděl Tuzex Christ na otázku, jak propagovat dobrou muziku: “Hm, to je těžký. Jsou projekty, který nemusíš asi vůbec promovat a lidi přijdou. Mají prostě svoji komunitu nebo subkulturu. Takovej pocit mám třeba z hardcoreovejch kapel. Promo jim určitě neublíží, ale všichni drží tak při sobě, že se o koncertu zaručeně dozví každej fanoušek daný kapely snad i bez události na Facebooku. PR je důležitá věc, která by se hlavně v dnešní době, kdy je všude všeho plno, neměla podceňovat. Ale jsou pochopitelně i akce a kapely, kterejm žádný PR nepomůže“

 

 

Sestava kapely Luno

  • Ema Brabcová - zpěv, klávesyV 17 letech začínala jako backvokalistka kapely The Hookers. Tam se poznala se Šmitym a v roce 1999 společně založili Roe-Deer.V Roe-deer se poznala s kytaristou Filipem Míškem, s nímž později založila projekt Khoiba, ve které působila 6 let.

 

  • Šmity - basa, klávesy

Již 17 let se aktivně pohybuje na české hudební scéně. Mimo jiné založil kapelu Roe-deer a hrál v the Prostitutes. Aktivně se věnuje též zvučení a produkování.

 

  • Honza Janečka - bicí

Honza přišel v roce 2004 do Prahy a začal hrát se Southpaw. Kromě LUNA hraje momentálně i s Jamesem Harriesem.

 

  • Martyn Starý - kytara, klávesy

Martyn je nejmladším členem kapely. Má vlastní kapelu Holden Caulfield.

 

Diskografie:

Luno 2011

Litato 2012

 

Production: Šmity & Tuzex

Mix Šmity "at home studio"

Recorded in Soudevice studio, Šmity

Mastering in Savita studio Ivo Sedláček

© + (P) 2012 Indies Scope

 www.indies.eu  -   www.lunomusic.cz 

 

Emu spatříme až v létě?!

A smutnou zprávu. Kapela Luno bude mít kvůli zpěvačce Emě pauzu?! „Ano, stojí to trochu na mně. Rozhodli jsme se s mojí rodinou, že na nějaký čas zkusíme bydlet v jiných krajích. Moc se na to těším. Luno tím pádem trochu zanedbám, ale neříkáme tomu konec - uvidíme, co bude. Na léto 2013 tu pravděpodobně budu, takže se příznivci Luna můžou těšit na nějaké festivaly,“ prozradila nám smutnícím… No, snad se dočkáme našeho Luna, i když zase asi v jiné sestavě, ale hlavně že s božskou Emou!!

 

Roxy klub, Nod

Dlouhá 33

Praha 1

www. roxy.cz

Indies Scope Records

Dolni Loučky 191

594 55 Czech Republic

www.indies.eu

 

Ing. Olga Koníčková

Foto: Indies Scope