KÁKÁKÁ aneb když těžko hledáme hranice umění

29.12.2014 14:04

Roztoky  u Prahy - Velká výstavní síň

7. 11. 2014 - 4. 1. 2015

 

Na výstavě zhlédneme práce studentů a absolventů Ateliéru intermediální tvorby prof. Milana Knížáka (i jako autora několika aktů),  kteří vedle výtvarné ´klasiky´ používají i literární, hudební či divadelní formy. Všechny disciplíny jsme  zde rovnocenně akceptovali...

 

Současný svět sází na povrchnost a zábavnost vyvstávající z přebytečné originality. Ta měla smysl v době modernity, ale dnes svou roli ztrácí.  Umění schovávající se pod pojmem originálnosti sklouzává k módním interaktivním či teatrálním projektům, které z umění činí zábavní průmysl. Ale právě neobjevitelský stav založený na zdrženlivosti, pokoře, je nadějí netendenčního výtvarného umění. Jednou z forem soudobých autorských přístupů se stává princip opakování.

 

Pedagogický koncept volného pohybu mezi médii v intermediální škole prof. Milana Knížáka přináší zamyšlení o důvodech umělecké práce a o samotné existenci umění..

 

"Umělecké dílo nemusí mít podobu nějakého artefaktu, může být jen vůní, která proletí kolem a zmizí."

 

 

Hranice umění se hledají velice těžko, nadání nestačí, umělec musí být ve své práci úporný. Proto je pravidelná práce v ateliéru nezbytným předpokladem student intermediální tvorby. Pečlivě formulovaná individuální zadání jdou často proti osobním preferencím či dosavadním  zkušenostem. Učí posluchače vyhledávat obtížnosti pro jejich nesnadnost a nalézat tak protipól ke kreativitě, která ničí lehkost umění.  (zdroj: tisková zpráva)

 

www.artalk.cz/2014/10/22/tz-kakaka-repete/

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

příspěvková organizace Středočeského kraje

Zámek 1

252 63 Roztoky

Máme otevřeno:

celoročně: středa–neděle 10.00 –18.00 hodin

e-mail: muzeum@muzeum-roztoky.cz

 

Hodnocení:  80 %

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková