Johana Novotná : When she arrived, she was an hour late and already crystallized aneb když modrá tvoří ideální pozadí pro selfie na Instagramu…

02.06.2017 14:58

Galerie 35 m²/ Café Pavlač

2. 6. – 9. 7. 2017

 

Na zahájení 115. výstavy, kterou připravila Galerie 35 m², výstavy Johany Novotné (byla osobně přítomna), nazvané  ´When she arrived, she was an hour late and already crystallized´, jsme se ocitli v tmavomodrém showroomu - království mladé imaginární dívky. S velkým zájmem jsme sledovali video - (běžný pokus se skalicí modrou, který jsme prováděli my pamětníci  minulého století na základních školách v rámci hodin chemie).

 

 

 

 

Z textu kurátora vyznělo, že Johana Novotná se dříve zabývala tématem trapnosti v autoportrétu, sebeironie, nemotorného a jízlivého vtipkování o tom, kdo jsme, nebo kým být chceme či nechceme. Na této výstavě motiv autoportrétu mizí, aspoň v l. plánu. Jde o obecnější situaci chemičky a kutilky, která si v bezpečí svého pokojíčku vyrábí krystaly a referuje  o tom svému věrnému příteli  - deníku.

 

Proces krystalizace je jistou metanarativní linií pro příběh jejího života.

Modré krystaly jsou rozpoznatelné vrcholky pěny dní.

Výstava je asociativním vrstvením motivů.

Najdeme zde návod i výsledek, ten však ještě není zcela vykrystalizován.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

…Vykrystalizovat  (v angličtině) znamená také termín pro označení stavu po kocovině …jsme unavení, ale spokojení…jsme takoví, jací být chceme. Nebo jaké nás chce mladá dívka, počáteční a konečný bod všeho? Dívka z gifu s krystalem mezi nohama věrně zpodobňuje tento stav. Zacyklená v těkavé a neohrabané smyčce, dívá se na nás dokonalýma očima, nazírá dokonalým tělem, které však budí  jistou nedůvěru, posléze smích. Její pohled se stává prázdným, její tělo je jen  součtem vyvážených poměrů. Nakonec v nás možná vzbudí kapku lítosti. Nutno přiznat, že je v tom odlesk ironie, nechceme však tuto dívku zesměšnit. Přichomýtla se omylem do naší výstavy z internetu. A proto se jí nesmějme, smějme se radši sami sobě. (zdroj:  František Fekete)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Johana Novotná (*1994)

studentka ateliéru Jiřího Thýna na katedře fotografie FAMU

 

Kurátor výstavy:  František Fekete (*1993 Košice)

 

 

 

130 00 Praha 3– Žižkov
Víta Nejedlého 23
Máme otevřeno denně:

po - pá 10.00 - 19.00 hodin

 so-ne 12.00 - 19.00 hodin

Vstup: volný

 

www.cafepavlac.cz

 

Hodnocení:  89 %

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková