Jirka Houska: Od mamutů k Měsíci aneb zbude přírodě jen Měsíc?!

10.03.2015 14:51

Artinpark Gallery – Průhonice –Praha

16. 1. – 29. 3. 2015

 

 

 

 

Zúčastnili jsme se křtu katalogu a komentované prohlídky úvodní výstavy obrazů  svérázného, mladého malíře  Jirky Housky, kterou najdeme  v nově vzniklé galerii Artinpark Gallery v zámku Průhonického parku. Zaujaly nás na  www.www-kulturaok-eu.cz snad všechny vystavené obrazy v rámci této prodejní výstavy ´Od mamutů k Měsíci´, i když nám to připadalo tematicky trochu roztříštěné.

 

Co řekla kurátorka Nadia Rovderová

Výstava představila obrazy mladého umělce, především ty spjaté s přírodou, reálnou či fantaskní - krajiny, včetně maleb Měsíce ve spojení se zemskou atmosférou, ale i náměty z oblasti zoologie a kryptozoologie, což souvisí s umělcovým zájmem o přírodní vědy. Samostatnou částí expozice jsou rovněž portréty, akty a jejich fragmenty.

 

Realistickou malbu, tak typickou pro žáky profesora Berana, posouvá Jirka Houska (*1986) do specifických, unikátních poloh… Zaujme tu návrat k formální bravuře klasické malby 19. století, jenž je však autorem šmahem štětce přesunuta do 21. století a vzápětí třeba do pravěku. Případně se obojí potká v jednom obraze, jak je tomu u malby Mamuti s igelitem. Zaujetí autora přírodními vědami mu dává faktickou průpravu k malbě zvířat jak známých, tak méně známých, či přímo smyšlených. S podobným zaujetím, s jakým se autor věnuje fauně, ho přitahuje i flóra. Romantická krajina bez stop lidského zásahu je tu zobrazena tak, že nelze určit, z které doby scenérie pochází. To, co přetrvá věky je příroda, pokud zásahy člověka či přírodních katastrof, případně obojího, nezanechají nezvratné stopy…

 

Velkoformátové realistické malby měsíce jakoby ztvárňovaly tichého svědka všeho toho, co se zde na Zemi odehrává, svědka, který díky pokroku naší civilizace byl dokonce navštíven. Malý krok pro člověka, velký krok pro lidstvo - přesto Měsíc zůstává tajemný a nepřístupný. Je zahalený závojem mystéria podobně jako dívka – žena – matka, která je fázemi měsíce tolik ovlivňována.

Polo-portréty, fragmenty tváře, těla, ňader žen a dívek na obrazech Jirky Housky tento cyklus uzavírají a vracejí na začátek – k nedovysvětlenému tajemství, které ať si každý divák dovypráví po svém.“

Kurátorka: Nadia Rovderová, leden 2015

 

Jirka Houska

  • narodil se  1985 v Praze
  • studoval malbu na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru nedávno zesnulého profesora Zdeňka Berana
  • od  2013 je zastoupen ve sbírkách Národní galerie v Praze

 

Artinpark Gallery

Program   je volně inspirován střídáním ročních období jako paralely k vývoji lidského života.

Čtvrtletně obměňované výstavy budou sledovat princip generačního střídání umělců či umělkyní.

 

V roce 2015 představíme tyto autory:

Jirka Houska /*1985

Jasan Zoubek /*1956

Jan Švankmajer/*1934

Toyen/1902-1980

 

V roce 2016 představíme tyto autory:

Phila Primus/*1991

Petr Nikl  /*1960

Kurt Gebauer/*1942

Josef Váchal/1884-1969

 

 

Zámek 1 – Průhonický park

252 43 Průhonice

Máme otevřeno:  březen – sobota neděle:  11.00 – 18.00 hodin nebo po domluvě /777 748 433

 

Hodnocení: 60 %

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková, Karel Štojd