Jiří Suchý & Jiří Šlitr: Ohlédnutí za výtvarnou tvorbou legendární dvojice aneb když reagujeme na dění kolem sebe nejen herecky, ale i graficky

08.02.2016 10:00

Galerie HOLLAR - Praha

3. – 28. 2. 2016

 

Na vernisáži v Galerii Hollar k nové (částečně prodejní) výstavě, tentokrát děl legendární dvojice Jiřího Suchého & Jiřího Šlitra, které my starší známe z divadla Semafor, k hnutí moc nebylo. Rovněž stále svěží pětaosmdesátiletý (no, tomu se móc věřit nedá!) Jiří Suchý s Jitkou Molavcovou měli co dělat, aby se vůbec protlačili dopředu k Vladimírovi Suchánkovi. Nám na www.www-kulturaok-eu.cz to připomnělo doby, kdy jsme ještě jako mladí chodívali do Semaforu na Václavském náměstí, čekali nekonečnou a zcela beznadějnou frontu na lístky a nakonec jsme byli móc rádi, když jsme sehnali aspoň lístky na stojáka…

 

 

Výstavu zahájil Pavel Piekar, předseda SČUG Hollar, poté převzal slovo Vladimír Suchánek  a zavzpomínal si na léta 60., kdy  pro výstavu děl Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra, která se konala v  Památníku písemnictví, vytvářel plakát, na kterém čas vůbec nezapracoval.  A také si vzpomínal, že tenkrát jsme považovali tehdy padesátiletého Jiřího Suchého za kmeta, a nyní že se Suchánek opět rád s ním setkává… a že oba Jiří Suchý & Jiří Šlitr ve svých uměleckých dílech reagovali  na dění kolem sebe.

 

Pokud jde o  Jiřího Šlitra, ten tvořil  absolutně spontánně, zatímco Jiří Suchý, ač bez grafické školy, tvořil s odpovědností a náročností kladenou na sebe samu.

 

Poté nám nestárnoucí herecká dvojice Jiří Suchý & Jitka Molavcová předvedla vynikající pěveckou show. Oba měli nelíčenou radost ze zájmu návštěvníků, a tak přidávali dál své písně, počínaje Ódou na radost, kterou podle slov Jiřího Suchého pro Jitku Molavcovou složil Beethoven… (k pobavení toho bylo mnoho…). 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Asi po půlhodince zábavy nás Jiří Suchý varoval, že oba musejí do divadla, na představení, kde hrají,  že tam máme přijít pro jejich podpisy…kdy se nám budou moci věnovat více…jak řekl Jiří Suchý: „my nejen malujeme, ale i hrajeme.“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jiří  Šlitr (1924–1969)

  •  spoluzakladatel divadla Semafor, byl výtvarník, hudební skladatel, zpěvák a herec
  • absolvoval gymnázium v Rychnově nad Kněžnou a Právnickou fakultu UK
  • od středoškolských studií obou svých talentů naplno využíval
  • jeho kresby a karikatury z té doby už mají osobitý rukopis, který dále rozvíjel především na obrázcích, které zachycují svět hudby a na momentkách, které vznikaly z jeho cestování po městech
  • podílel se na úspěchu čs. pavilónu na Expu 58 v Bruselu
  • je autorem mnoha evergreenů naší populární hudby

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jiří  Suchý (*1931)

  • je textař, básník, hudební skladatel, zpěvák, herec, režisér, filmař a ředitel divadla Semafor
  • věnuje se rovněž výtvarné práci, především grafice
  • své aktivity výtvarné i hudební začal rozvíjet v Propagační tvorbě, kam nastoupil po absolvování školní docházky
  • později se tam podílel na koncertování hudební skupiny Akord Club, kde zpíval, hrál na basu a rovněž psal texty
  • je spoluzakladatelem Divadla Na zábradlí a divadla Semafor, které letos oslaví 57 let úspěšného působení
  • svůj výtvarný talent uplatňuje jak ve volné grafické tvorbě, tak v návrzích kostýmů a scénické výpravy pro divadlo

Nemůžu si dnes nevzpomenout na první společnou výstavu, kterou jsme měli s Jiřím Šlitrem v Památníku písemnictví na Strahově. Výstavní prostor to byl monumentální: středem se vstoupilo do budovy a po stranách byly dva sály. Jeden patřil tvorbě Jiřího Šlitra, druhý mně. Kdo prošel křídlem Jiřího Šlitra, musel se obdivovat jeho urputné soustavnosti: Nejdřív tu byly kresby, provedené způsobem, dá se říct, akademickým, a jak člověk postupoval, mohl sledovat, jak se jeho linka uvolňuje, rozpadá, a bylo možno vidět hledání a nacházení. A ke konci už tu byla ta jeho typická svobodná kresba, kterou jsem mu záviděl.

Když se pak návštěvník přesunul do mého křídla, musel mít nutně dojem, že přišel na výstavu nejméně 14 výtvarníků. Na rozdíl od soustavného Šlitra jsem byl výtvarníkem těkavým. Ke kreslení či malování jsem se dostal jen dvakrát či třikrát do roka a v těch mezičasech jsem objevil nějakého dalšího tvůrce, a protože jsem byl tak trochu epigon (tak trochu dost), začal jsem tvořit jiným stylem, než byl ten předchozí.

Ta výstava v Památníku se konala na samém počátku let 60. a od té doby jsem se od epigonství osvobodil, i když asi ne docela. Budiž mi to prominuto.

 

Ostatně na nejrůznějších vernisážích jsem nepřestával tvrdit, že svá vystavená díla nepovažuju za kdovíjaké umění a žádám návštěvníky, aby je brali jen jako doklad, že jsem šikovnej. A o to prosím i vás.“

Jiří Suchý

 

 

Doprovodný program

22. 2. 2016/16.00 –17.00  hodin/Jiří Suchý a P. Korbelář/ukázka tisku litografie

(tiskařská dílna je také součástí doprovodného programu výstavy Grafika roku 2015)

 

Galerie Hollar děkuje Dominice Křešťanové za laskavé zapůjčení děl Ohlédnutí za výtvarnou tvorbou legendární dvojice

 

Výstava se koná za finanční podpory Magistrátu hlavního města Prahy a Klimeš Finance, s. r. o.

 

110 00 Praha1

Smetanovo nábřeží 6

tel.: 737 288 310

www.hollar.cz

Máme otevřeno denně kromě pondělí: 10.00 – 12.00 /13.00 -18.00 hodin

Vstup: volný

Hodnocení:  100 %

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková