Jiří Šorm: Malé velké vůně aneb tam, kde se rodí korálky…či když v ráji pršelo…

05.06.2018 10:56

Galerie  Dolmen - Praha

17. 5. - 15. 6. 2018

 

 

 

 

 

 

Na vernisáži nové (prodejní) výstavy Jiřího Šorma, výstavy ´Malé velké vůně´, expozice sugestivních maleb, kreseb, abstraktních akvarelů a krajinářských studií (Indonésie, Mexiko, Ázerbájdžán), včetně souboru dosud nevystavených plastik včetně dřevěných objektů totemového charakteru ´Pralesní královna´, bylo vskutku návštěvníků plno. Mohli se také na vlastní oči i uši přesvědčit, že se dají malovat i vůně, pocity i stavy duše. Hudební experimentální vložku zajistil šaman a český muzikoterapeut Lubomír Holzer.

 

 

 

 

Pomocí bubínků, píšťal a jiných  hudebních nástrojů podobných těm, které mohli naši předci využívat při rituálech už v dávných dobách, Lubomír Holzer připomněl důležitost, jakou společné rituály hrály už v době kamenné.

 

 

 

 

 

 

 

 

Jiří Šorm

patří již neodmyslitelně k současné domácí výtvarné scéně. Je znám jako malíř, který kombinuje expresivní abstrakci s realismem. Svá témata přebírá ze svých cest do exotických zemí, divoké přírody, ze šamanské magie a hájemství živlů. Nejedná se však o ´obligátní´ obrázky z cest, ale o osobité výpovědi o jiných civilizacích a jejich duchovních rozměrech. Pečlivě autorem volené názvy děl odkazují na kosmologické souvislosti umění přírodních národů v jejich bezprostředním působení na člověka mimo civilizaci.

 

 

 

 

 

 

 

 

Na jeho výstavách můžeme často zhlédnout jeho diptychy  a triptychy, protože Šorm tímto způsobem  chce zdůraznit cykličnost zobrazovaných motivů v uzavřených sériích.  Přestože Šorm absolvoval AVU, vybaven znalostmi nejen výtvarné techniky, víme, že technika je sice základ, ale to nejdůležitější pro nově vzniklé dílo  je umělcovo osobité vidění světa a schopnost výpovědi o něm.

 

 

 

 

 

 

 

 

Jiří Šorm (*8. 4. 1957 Praha)

 

 

 

  • vystudoval (SPŠG) Střední průmyslovou školu Grafickou v Praze
  • vystudoval  (AVU) Akademii výtvarných umění v Praze, ateliér malby profesora Františka Jiroudka (to se ještě na AVU opravdu malovalo, takže adepti prošli   komplexní průpravou, ať již jde o různorodé formáty,  žánry (figura, krajina, zátiší), ale i  o média (grafika, malba, kresba) a techniky (olej, akryl, akvarel)
  • tvoří v oborech malba, grafika, kresba, socha, porcelán a prostorové projekty do architektury
  • svá díla vystavuje a je zastoupen v soukromých, veřejných galerií a sbírkách všech kontinentů, vyjma Antarktidy
  • člen výtvarného spolku Mánes, Unie výtvarných umělců Olomoucka a občanského sdružení Checo Art

    žije a pracuje v Praze

 
Praha 1
Pštrossova 31
Máme otevřeno: po - pá:  13.00 – 18.00 hodin
Vstup: volný

 

 

 

Hodnocení:  79 %

Ing. Olga Koníčková (zdroj: text - Jiří T. Kotalík)

Foto: © Ing. Olga Koníčková

 

www.galerie-dolmen.cz

www.jirisorm.cz