Jiří Havran- from architecture 2009 - 2012

04.02.2013 09:13

Jiří Havran/ from architecture 2009 – 2012

aneb

Fotografujeme severskou architekturu

 

Galerie Jaroslava Fragnera - Praha

26. 10. - 9. 12. 2012

 

 

Pražská Galerie Jaroslava Fragnera ve spolupráci s galerií ROM v Oslu připravila výstavu předního fotografa norské architektury Jiřího Havrana. Výstava představuje několik fotografických cyklů z posledních tří let - např. Národní turistické trasy. Na fotografiích si můžeme prohlédnout, jak vypadá unikátní severská architektura, jak vypadají odpočívadla, vyhlídky a jiné zajímavosti podél vybraných komunikaci v Norsku či Suldal kraft (norskou brutalistickou architekturu).

 

Spoluzakladatel galerie ARFO a nakladatelství ROM Jiří Havran žije od roku 1974 v Oslu, kde si vybudoval pozici uznávaného fotografa architektury: Dále spolupracuje s předními norskými ateliéry. Série vystavených fotografií je mimo jiné ještě doplněna fotografiemi české brutalistické architektury 60. a 70. let a sérií Červené prostory (kostel v Øvre Årdal postavený z červených cihel v 60. letech). Výstavu doprovází cz-en katalog.

 

´Současná norská architektura 7´

 My jsme se mohli s tvorbou Jiřího Havrana částečně seznámit již v létě v GJF. Jiří Havran byl jedním z vybraných autorů fotografií pro vynikající putovní výstavu nedávných realizací norských ateliérů ´Současná norská architektura 7´ vytvořenou Národním muzeem umění a architektury, která se setkala s nebývale velkou diváckou odezvou. Snahou výstavy bylo doložit, shrnout a pokud možno definovat projevované tendence a odlišit to, co je typicky norské.

 

Národní turistické trasy v Norsku

 Norská správa veřejných cest již od roku 1997 plánuje a provádí na turistických stezkách a trasách menší úpravy, též ocení turisté a cestovatelé. Program nabral na intenzitě po roce 2005, kdy bylo realizováno přibližně 50 projektů, z nichž mnohé jsou dílem mladých architektů. Předmětem úprav jsou odpočívadla, vyhlídky, schodiště, sestupy k vodním zdrojům, nebo výšlapy do horských svahů,kavárny,různé expozice a informační centra. 

 

Záštitu nad výstavou převzal norský velvyslanec

 Výstava byla připravena ve spolupráci s galerií ROM / KUNST + ARKITEKTUR a jejím ředitelem Henrikem der Minassian a záštitu nad ní převzal norský velvyslanec, J. E. Jens Eikaas. Na autorské výstavě se podílel a předmluvu do katalogu napsal renomovaný norský historik umění Per Bj. Boym. Zájemce o norskou architekturu jistě potěšila přednáška s promítáním, na které Jiří Havran představil svými fotografiemi dějiny architektury v Norsku od středověku po současnost. Snímky staveb vznikly pro řadu publikací nakladatelství ARFO, které se věnuje architektuře a při jehož vzniku stál právě tento fotograf. Přednáška Historie norské architektury ve fotografii se konala v předvečer zahájení výstavy ve středu 24. října od 19.00 hodin v Galerii Jaroslava Fragnera.

 

Ze života Havrana

 Jiří Havran (*1953 Teplice) v roce 1969 s rodinou emigroval. V současné době žije a tvoří od roku 1974 v norském Oslu, kde vystudoval fotografickou školu a věnoval se především dokumentární fotografii, momentkám z ulice. V polovině 80. let se začal věnovat architektuře, už u ní zůstal a postupně se etabloval jako jeden z předních fotografů architektury. Podílel se na vzniku řady publikací o moderní i lidové architektuře. Vystavoval na mnoha samostatných i skupinových výstavách v Norsku i zahraničí. Fotografování architektury se tedy intenzivně věnuje od konce 80. let, kdy rovněž založil fotostudio a nakladatelství ARFO spolu s architektem Martinem Roubíkem (1949 - 2008).

 

Galerie Jaroslava Fragnera

Betlémské náměstí 5a

Praha 1

26. 10. - 9. 12. 2012

Otevřeno: úterý .- neděle : 12.00 – 19. 00 hodin

Vstupné:  dospělí 40 Kč/ studenti 20 Kč

www.gjf.cz

 

Ing. Olga Koníčková

Foto:  Jiří Havran