Jiří Brdečka aneb bez něj bychom Limonádového Joa nepoznali

23.11.2013 18:23

Galerie Smečky - Praha

20. 11. 2013 - 25. 1. 2014

 

Byli jsme pozváni na vernisáž dne 19. listopadu 2013 do Galerie Smečky. Otvírali jsme novou, v pořadí již 40. výstavu z projektu Nadačního fondu Galerie Smečky, retrospektivu Jiřího Brdečky. Za obrovské účasti příznivců Jiřího Brdečky jsme vyslechli úvodní slovo předsedy správní rady Nadačního fondu Galerie Smečky Ing. Jiřího Hamšíka a potěšily nás  písničky Jiřího Dědečka, jenž dokonce tvrdil, že nikdo neudělal tolik co on, že si vzal Brdečkovu dceru (Viktorii?). Zasmáli jsme se upřímně, a poté jsme přivítali dceru Jiřího Brdečky, Terezu Brdečkovou. Filmová kritička a spisovatelka si Tereza Brdečková zavzpomínala na svého otce, který se považoval a cítil celý život jako filmař, na jeho poslední Vánoce, kdy na její otázku jí otec skepticky odpověděl, že nemůže říci, který film má nejraději…protože žádný….

 

Jiří Brdečka pracuje od 50 let 20. stol. až do své smrti na dvou stavech jako:

  • scenárista hraných filmů
  •  režisér filmů animovaných

 

Známe ho tedy jako scenáristu filmů (Císařův pekař) nebo jako autora filmových komedií (Limonádový Joe) či jako klasika i režiséra animovaných filmů, i jako kreslíře, bystrého kritika, melancholického prozaika, spisovatele a textaře. Z  Brdečkovy pozůstalosti si na této předvánoční výstavě můžeme prohlédnout kresby, korespondenci, studie, fotografie, plakáty i  Brdečkův psací stůl.

Na výstavě jsme vystavili i několik kusů filmových  kostýmů z Barrandovského Fundusu.

Vystavené kostýmy pochází z projektu Limonádový Joe aneb Koňská opera

 

Limonádový Joe

Jiří Brdečka se se svými animovanými filmy a svým literárním, dramatickým a filmovým triptychem příběhu stupidně vzorného pistolníka a cesťáka v limonádě - ´Limonádový Joe´  zapsal do dějin české kinematografie. Film ´Limonádový Joe´ vznikl v roce 1964. Dokonce jsme zjistili, že Brdečka trochu těžce nesl, že tahle původně obživná hříčka přerostla svou slávou jeho serióznější práce.  

 

Jiří Brdečka pracoval pokaždé s jiným výtvarníkem, ale vždycky stejnou metodou

Spolupracoval s Jiřím Trnkou a Janem Werichem ve studiu Bratři v triku a také s filmovým režisérem  Oldřichem Lipským. Podílel se na scénáři k Císařovu pekaři a mezi jeho nejlepší patří dodnes divácky úspěšné filmy  kromě ´Limonádového Joa aneb Koňské opery´ ještě filmy  ´Adéla ještě nevečeřela´ a ´Tajemství hradu v Karpatech´.   Spolupracoval s Kamilem Lhotákem i s Karlem Zemanem, kdy zázračné Zemanovy obrazy držel pohromadě…Pak následovala těžší doba (1976 – 1981), kdy pracoval v ostravském studiu Prométheus, svůj poslední animovaný film již nedokončil…

 

Ze životapisu Jiřího Brdečky (výběr)

 

  • na Štědrý den 24. 12. 1917 se narodil v Hranicích na Moravě
  • 1936 maturita na hranickém gymnáziu, odjezd do Prahy
  • do 17. 11. 1939 -  do uzavření vysokých škol - studoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (dějiny umění a estetika), přijal to s úlevou
  • za války pracoval ve filmových společnostech, kreslil ilustrované glosy a vtipy do týdeníku Ahoj na neděli, psal literární přepisy filmů, přátelil se s malíři z okruhu Mánesa
  • 1941 – 1942 pracuje, aby nebyl totálně nasazen do Říše, jako tiskový referent Lucernafilmu Miloše Havla, píše na pokračování do Ahoje Limonádového Joa
  • 1942 – studio řízené Pragfilmem – setkání s animovaným filmem
  • po roce 1945 filmový recenzent Lidových novin
  • 1948 – 1981: scenárista, dramaturg a režisér Čs. státního filmu (hrané i animované filmy)
  • 1951 – svatba se Zdenkou Kotalíkovou
  • 1967 – získává titul Zasloužilý umělec
  • 2. 6. 1982 umírá na plicní embolii

 

A na závěr

„Brdečkovy animované filmy jsou pro veřejnost dnes těžko dostupné. Produkční práva propadla při divoké privatizaci Krátkého filmu v 90. letech a jejich negativy marně volají pro rekonstrukci. Nelze je z právních důvodu digitalizovat a vydat na DVD, není možné je veřejně šířit. Ceny, které naše rodina věnovala Krátkému filmu na zámek Kratochvíli, se prodávají v jihočeských bazarech.  Brdečku by to nepřekvapilo. Neviditelná ruka trhu vynesla Joa, Adélu a pohádku ´Princ a Večernice´“. (Tereza Brdečková)

 

Výstava je po celý čas svého konání doprovázena promítáním filmů souvisejících s životem a pracemi Jiřího Brdečky.

 

Nakladatelství Arbor vitae vydá monografii o Jiřím Brdečkovi, na níž Barrandov Studio také aktivně spolupracuje, které se máme dočkat cca 14 dní před Vánocemi.

 

Kurátoři: PhDr. Martin Souček, Pavel Rút, Tereza Brdečková

 

Galerie Smečky

119 00 Praha 1

Ve Smečkách 24

Máme otevřeno: úterý – sobota: 11.00 – 18.30 hodin

Vstup: zdarma pro držitele ZTP, ZTP/P, důchodce, děti, studenty SŠ, VŠ a pro všechny držitele Zákaznické karty Pražské plynárenské, a.s., ostatní : 10 Kč

  

Hodnocení: 95 %

Ing. Olga Koníčková

Foto: autorka

 

Galerie Smečky

Pro provozování galerie a společenského střediska jsme do dlouhodobého pronájmu získali přízemí a suterén domu Ve Smečkách 24, který vlastní Městská část Praha 1. Tyto prostory jsme pro účely zřízení galerie zrekonstruovali. Zachránili jsme tak původně krásný, ale již zdevastovaný objekt v centru metropole, a rovněž s vynaložením nemalých prostředků shromažďujeme, chráníme a podporujeme potenciál národní kultury v oblasti české umělecké koláže poválečného období. (Pražská plynárenská, a. s.)