Jindra Viková:Prchavé okamžiky/Nalezený pes a jiné asambláže aneb když to vše tak letí…

27.03.2015 16:06

Galerie Fotografic – Praha

25.3. - 3. 5. 2015

 

 

Přátelé Galerie Fotografic  a další její návštěvníci  jsme po kratší zimní přestávce uvítali vernisáž  nové výstavy, a to Jindry Vikové.  Současně nám zahrál stále usměvavý Jiří Stivín, skladatel, český jazzový hudebník, kameraman, multiinstrumentalista.

 

 

 

Jindra Viková se ve své výtvarné práci volně pohybuje mezi sochou, kresbou, koláží a asambláží. Zejména asambláže jsou v posledních letech oblíbeným způsobem jejího vyjádření.

 Libuje si v interpretaci náhodně objevených reálií, ale i svých vlastních či nalezených fotografií. Ty potom instaluje do plexiboxů a vytváří tak svébytné, někdy ironické, jindy laskavé, často i provokativní artefakty. její posedlost recyklací vyhozených a zapomenutých věcí, předmětů, dílenského odpadu, je možná vedena snahou pozastavit pomíjivost našeho času a dát v jí vytvořené asambláži nový život věcem ´odvrženým, opomíjeným, zahozeným či jinak odsouzeným k zániku a k zapomenutí´.

Prchavé okamžiky, které se nevrátí. Vzpomínka na ně je brzy překryta tou další. Nejde však o věci natolik jasné a definovatelné, aby je popsal deníkový záznam. Anebo ano, ale pro Jindru Vikovou je přesnějším záznamem závan zvědavosti, který vyvolal onen pozorovaný okamžik děje běžícího náhodně mimo a mizícího beznadějně v propasti zapomnění.

 

Sama autorka se o vysvětlení nepokouší vůbec. Tím, že v Galerii Fotografic poprvé vystavuje pouze asambláže, dává jim nový prostor ve své dosavadní, bohatě strukturované tvorbě.” (zdroj: Pavel Baňka)

 

Jindra Viková (1946), pražská rodačka a absolventka VŠUP.

Ve svém díle se často zabývá zobrazením lidských povah,

charakterů, intimních nálad i mezilidských vztahů.

Její díla se vyznačují poetikou,

která vedle ironie a humorné nadsázky často skrývá tíživější obsah.

 

www.jindravikova.cz

www.fotografic.cz

 

Výstavní program 2015, který se uskutečňuje v  Galerii Fotografic,

je podporován granty Magistrátu hl. města Prahy, Státního fondu kultury a

Ministerstva kultury ČR

110 00 Praha 1

Stříbrná 2

Máme otevřeno: pondělí - úterý, čtvrtek - neděle 13.00 -18.00 hodin

Hodnocení: 80 %

 

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková