Jehličnany aneb co o nich nevíme?!

03.07.2020 16:44

Botanická zahrada v Troji - Praha

2. 7. - 30. 8. 2020

V Trojské botanické zahradě byla ve středu 1. 7. 2020 slavnostně zahájena výstava jehličnanů. Jedná se o výstavu nejen panelovou. Hlavní expozice se nachází ve skleníku v areálu Sever, jinak exotické i naše domácí druhy jehličnanů můžeme obdivovat v celém areálu botanické zahrady včetně skleníku Fata Morgana.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"V absolutně letním žáru jsme se na pozvání vedení Botanické zahrady v Troji shromáždili spolu s bezpočtem novinářů, zejména fotografů, před skleníkem asi 100 metrů hlavní cestou od horního - Hlavního - vstupu do botanické zahrady, tedy z ulice K Pazderkám (stejnojmenné zastávky autobusů linky 102 a 144 ve směru od metra C - stanice Kobylisy).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tiskovou konferenci k rozlehlé a nevšední výstavě,

nazvané jasně a stručně Jehličnany,

zahájila a moderovala tradičně naše hostitelka Mgr. Klára Hrdá.

 

Úvodem především uvítala hosty, kteří se také dostavili také v hojném počtu. A to ve skladbě od tenistky Lucie Šafářové, přes herečky Vlastinu Svátkovou, Terezu Bebarovou a Anetu Krejčíkovouo a herce Miroslava Etzlera až po autory Čtyřlístku Jaroslava Němečka s manželkou, které v zastoupení celého Čtyřlístku osobně doprovázel Myšpulín. Následně uvítala i další aktéry otevření nové výstavy, v čele s ředitelem Botanické zahrady hl. m. Prahy Mgr. Bohumilem Černým. Byli jimi Romana Rybková, kurátorka tropických rostlin, Tomáš Vencálek, kurátor dřevin mírného pásma a Miroslav Horský, kurátor sbírky bonsají.

Následně Klára Hrdá předala slovo řediteli Botanické zahrady Bohumilu Černému, který poděkoval za hojnou účast medií a zdůraznil, že ač se odborná část výstavy nalézá ve skleníku, u kterého jsme se sešli, neznamená to, že to je výstava celá. Naopak. Výstava se tentokrát vlastně nalézá rozprostřena v celém prostou Botanické zahrady včetně Japonské zahrady a skleníku Fata Morgana. Není divu, protože jehličnanů jsou stovky druhů, vyskytují se ve všech prostředích naší planety a patří k nejstarším rostlinám. A protože jde o výstavu, tak všude u všech druhů jehličnanů najdeme připravená panelová zastavení s výkladem a zajímavými informacemi. Zvláštností, kterou se výstava stává i výstavou určenou pro děti, jsou na panelech jako doplněk připraveny minikomiksy, jež přímo pro Trojskou botanickou zahradu vytvořil Jaroslav Němeček, a které vysvětlují nejmenším návštěvníkům vše o  jehličnanech, a to prostřednictvím kratičkého příběhu postaviček Čtyřlístku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A o tom, co vše lze objevit a o čem se dozvědět,

napovídá i podrobná tisková zpráva,

připravená tiskovou mluvčí Botanické zahrady, ze které si dovolíme nyní citovat."

(Richard Koníček)

 

Známé i méně známé druhy jehličnanů

Na nové výstavě Jehličnany se seznámíme s více jak stovkou druhů jehličnanů, s  řezy jejich stromů.  Můžeme se dočíst např. o největší, nejmenší či nejtěžší šišce na světě.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jehličnany obývají naši planetu už od prvohor a od té doby se dokázaly vyrovnat s řadou změn a překážek. Dodnes jsou neodmyslitelnou součástí světové flóry. Jaká tajemství skrývá tato fascinující skupina dřevin?

 

Výstavu doprovází na panelech čtveřice Čtyřlístek, která tyto stromy přiblíží také těm nejmladším návštěvníkům. Pro ně je zároveň připraven soutěžní kvíz.

Ačkoliv si většina lidí s jehličnany spojuje představu zasněžené krajiny či ozdobeného vánočního stromku, dokázaly se během své existence na naší planetě přizpůsobit různorodým podmínkám od vlhkých tropů po oblasti na srážky velmi chudé.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 „Jehličnany jsou neobyčejnou skupinou dřevin rostoucí po celém světě, vyznačuje se obrovskou variabilitou, a přesto je často míjíme bez povšimnutí. Leckoho jistě překvapí, kolik neobvyklých vlastností má třeba i obyčejný smrk. Věřím, že výstava přinese nejen řadu zajímavostí, ale také inspiraci pro zahrádkáře a zábavu pro děti,“ řekl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

 

Čím jsem starší, tím jsem vyklidněnější a mám hlubší vztah k přírodě. Každé jaro vnímám intenzivněji, než předchozí. Souvisí to i s tím, že jsem matkou, od té doby se cítím víc než propojena s velkou matkou, matkou přírodou. Proto jsem se velmi ráda stala kmotrou výstavy jehličnanů v Botanické zahrady hl. m. Prahy,“ řekla herečka Aneta Krejčíková.

 

Do Trojské botanické zahrady zavítám poprvé a moc se těším. Po světě jsem jich pár navštívila a konečně uvidím i tu naši v Praze. Můj oblíbený jehličnan je jedle Mariesova. Roste v Japonsku a má modré šišky. Velmi mne proto těší, že jsem se stala kmotrou vzdělávací výstavy jehličnanů,“ uvedla tenistka Lucie Šafářová.

 

„V botanické zahradě jsem se vdávala, venku u kaple sv. Kláry nás oddali, a pak jsme se fotili v prostorách Fata Morgany. Ty fotky jsou překrásné a i atmosféra byla neopakovatelná. V ten den vysvitlo v říjnu sluníčko. Miluju botanickou zahradu, chodíme tam  s dětmi na motýly, lekníny a stromy. Já osobně jsem velký milovník květin. Na naší zahradě jsem zasadila jehličnan - cedr, jako památku a vzpomínku na mého dědečka. Tyto dřeviny jsou mi velmi blízké a velmi ráda jsem se stala kmotrou výstavy právě zde v botanické zahradě,“  řekla herečka Vlastina Svátková.

Jsem moc ráda, že můžu být na zahájení výstavy o jehličnanech v botanické zahradě, protože mám doma, jakožto zahradnice, velmi špatnou pověst. Někteří nejmenovaní mě doma nazývají vrahem květin. Já jsem se rozhodla, že si v tomhle ohledu napravím reputaci a tuhle milou akci beru jako zdroj zajímavých poznatků v dosud neprobádané oblasti. Navíc je to výstava pro děti, patronem je můj oblíbený Čtyřlístek a tématem jsou jehličnany, ze kterých znám pouze základní druhy, takže budu jedno velké ucho,“ dodala herečka Tereza Bebarová.

 

Kouzla jehličnanů dětem přiblíží Čtyřlístek

V rámci výstavy můžeme projít 8 tematickými zastaveními, kde se dozvíme základní informace o charakteristice, ekologii i rozšíření této skupiny dřevin. Nejmladší příchozí bude doprovázet známá čtveřice ze Čtyřlístku. Spolu s nimi děti například zjistí, proč mají jehličnany místo listů jehlice a k čemu jim slouží. U každého zastavení si pak zvídavý malý návštěvník najde odpověď na otázky ze soutěžního kvízu, díky kterému se seznámí s jedním z nejvzácnějších exponátů.

 

„Jehličnany mám osobně velmi rád, jelikož celá rodina s oblibou jezdíme na Kokořínsko. Tam jsou borovicové lesy, smrky a celkově krásná příroda, odkud čerpám inspiraci pro mé kresby. Komiks k výstavě se mi proto kreslil velmi dobře. Byl jsem překvapený, kolik zajímavostí jsem se díky tomu o jehličnanech dozvěděl,“ uvedl Jaroslav Němeček, autor komiksu Čtyřlístek.

 

Díky spolupráci se Čtyřlístkem vzniklo také speciální číslo oblíbeného časopisu, které je věnované Botanické zahradě hl. m. Prahy. Zájemci si jej mohou zakoupit v infostáncích.

 

Vydejme se za jehličnany na Novou Kaledonii nebo do Krkonoš

Sbírka jehličnanů v trojské botanické zahradě čítá několik stovek druhů od našich domácích až po ty exotické z tropických oblastí. Zní to možná překvapivě, ale v tropech najdeme jehličnanů opravdu hodně. K nejzajímavějším lokalitám patří Nová Kaledonie, s jejíž flórou se mohou návštěvníci seznámit ve skleníku Fata Morgana.

 

„Pro jehličnany je to malý ráj. Najdeme tu 12 jehličnatých rodů, což je víc než v celé Evropě, a to od statných stromů čeledi blahočetovitých až po drobné keře různých nohoplodů. Na Nové Kaledonii roste i vůbec nejpodivnější jehličnan světa, nezelený Parasitaxus ustus parazitující na jiném jehličnanu,“  vysvětlila Romana Rybková, kurátorka tropických rostlin Botanické zahrady hl. m. Prahy.

 

Za exotikou se zájemci mohou vypravit také do venkovních expozic.

Díky příznivým podmínkám Trojské kotliny se zde

totiž daří některým choulostivým druhům  i celoročně venku.

 

Na výstavě se můžeme seznámit s domácími lesnicky využívanými druhy a se stavbou jejich těla. „K vidění bude několik desítek šišek, například nejtěžší šiška borovice Pinus coulterii, vážící více než jeden kilogram, dále největší, kterou má druh Pinus lambertiana, nebo naopak tu nejmenší náležící druhu Microbiota decussata. Vystaveny jsou jak příčné, tak podélné řezy 20 druhů jehličnatých dřevin, které ukážou často překvapivou texturu a strukturu. A chybět nebude ani pryskyřice vybraných druhů. To vše obohatí velkoformátové fotografie a názorné kresby,“ uvedl Tomáš Vencálek, kurátor dřevin mírného pásma.

 

Zranitelné bohatství naší planety

Výstava si klade za cíl ukázat výjimečnost jehličnanů. Ty jsou v rámci rostlinné říše zcela unikátní a pro své přežití zvolily úplně jinou strategii než jiné skupiny rostlin. V něčem jsou nadčasové, a v něčem naopak archaické.

 

„V době klimatické nestability, jsou tyto dřeviny možná o to více zranitelné. Mnoho rodů a druhů patří k potenciálně ohroženým. Právě lidské chyby v hospodaření a nakládání s krajinou se na jehličnanech ukazují více než názorně. Proto chceme veřejnosti přiblížit právě tuto skupinu a tím zvýšit i povědomí o jejich významu v přírodě,“ dodal Tomáš Vencálek.

 

 

 

Hodnocení: 89 %

Zapsal Richard Koníček

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková, botanická (1x)

 

 

 

www.botanicka.cz