JAZ: Opráski sčeskí historje aneb slavné české bitvy či výstava nejen k 400. výročí bitvy na Bílé hoře…

15.07.2020 09:09

Malá galerie Villa Pellé - Praha

10. 7. - 23. 8. 2020

 

Opráski sčeskí historje jsou krátké komiksy (stripy) známého neznámého autora, jenž je v anonymitě říká si JAZ a jenž vystupuje v masce Zikmunda Lucemburského (v jeho jazykovém pojetí Zmikund Lucemburski).

Příběhy vycházejí z historie, kterou autor ale svébytně ´vylepšuje´ . Jazykově  - gramaticky i nekorektním humorem. Opráski tak nacházejí přívržence, stejně jako odpůrce. Prvně se objevily v roce 2012 na facebooku. Postupně se vyvinuly v internetový komiks.  Již po roce své existence jako komiksu vydavatelství Grada připravila jeho knižní verzi a celý náklad byl za pár dní vyprodán. Ještě týž rok komiks zvítězil v anketě Křišťálová Lupa v kategorii ´One (wo)man show´ a ´bramborovou´ medaili získal i v kategoriích ´Obsahová inspirace´ a ´Projekt roku´.

  • 2014: kniha získala cenu Český bestseller v kategorii komiks. Následovala pětiměsíční výstava komiksových příběhů v Nové budově Národního muzea.
  • v listopadu 2017: vyšla stejnojmenná karetní hra s postavami z komiksu
  • 2019: značný rozruch vyvolaly silně kontroverzní stripy na téma Jozef Tiso a Adolf Hitler

 

Opráski sčeskí historje

podle evidence facebooku překročily 100 tisíc příznivců

a

přes 16 tisíc jich mají na Twitteru.

Galerie Villa Pellé po celé prázdniny nabízí možnost zhlédnout výstavu velkoplošných obrazů vybraných z komiksu Opráski sčeskí historje v její Malé galerii. Divák tak má možnost projít historií naší společnosti od počátku v klíčových epizodách až po současnost. Ač příznivci komiksu jednotlivé epizody znají, je mnohem zajímavější vidět je na stěnách výstavního sálu, než je prohlížet na monitoru počítače. I ´znalcům´ tak vyvstanou jistě některé možná i přehlédnuté detaily.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ale raději dejme slovo odborné tiskové zprávě,

připravené Galerií Villa Pellé

„Fungoval roku 1620 na Bílé hoře lyžařský vlek? Jak dopadla play off pro české stavy? Proč přišel 21 českým pánům marketingový dotazník od Mydlářů stran velikosti jejich límečků? To a mnoho jiného napoví, objasní a připomene výstava, kterou na prázdniny u příležitosti 400 let od bitvy na Bílé hoře připravila Galerie Villa Pellé. Pod názvem Slavné české bitvy  - výstava nejen k výročí bitvy na Bílé hoře se od 10. července až do 23. srpna 2020 představuje v Malé galerii Villy Pellé známý neznámý umělec JAZ, který ukáže ve zcela nových a jedinečných velkoformátových dílech, jaké místo zaujímají velké a slavné české bitvy v Opráscích sčeskí historje. Bojovníci slavných českých bitev a stateční vojáci opět zaujmou své pozice, ale tentokrát pouze na papíře. Diváci se tak mohou těšit na třeskuté salvy vtipu a svištící ostří JAZovy češtiny, kterou se umí tak mistrně ohánět.

Kromě obligátního Zmikunda jsou kreativními spolupracovníky JAZe tentokrát i architekti ze studia Robust Architects, kteří připravili hravé instalace umožňující malým i velkým návštěvníkům aktivně vstoupit do některých momentů české historie.

„Rozhodnutí ke spolupráci s autorem, který si říká JAZ,

není náhodné.

Oslovili jsme jej

s myšlenkou uspořádání výstavy v Malé galerii Villa Pellé

pro jeho komiksové Opráski sčeskí historje,

 které skýtají potenciál nejen ve vtipu,

 ale i v šíření povědomí o české historii.“´

řekla Vladana Rýdlová, ředitelka Galerie Villa Pellé.

 

 „Je to pro nás logické pokračování programové linie,

v níž chceme představit nejzajímavější

naše i zahraniční kreslíře a ilustrátory.

 JAZ se tak právem přiřadí k Vendule Chalánkové

 nebo

Renátě Fučíkové,

ale i k legendám, jakými jsou Jiří Šalamoun,

Jiří Šlitr nebo Jean-Jacques Sempé.“

„JAZovy Opráski sčeskí historje jsou komiks oplývající vycizelovanou hrou s češtinou, která na první dojem působí jako brutální soustava překlepů a hrubých chyb. Tento pocit však záhy zmizí a vyloupne se detailně promyšlený koncept. Zdánlivě podivné příběhy jsou dílem autora, který zůstává v anonymitě, ale není amatér. Hravé a vtipné dílo je však postaveno na kvalitním odborném fundamentu, který vychází často z velmi vzácných originálů historického ústavu, kde JAZ působí.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opráski sčeskí historje se objevily poprvé v roce 2012 a staly se záhy fenoménem s početnou fanouškovskou základnou a několika knižními vydáními. S JAZovými pracemi se můžeme potkat i jinde, například v expozicích Národního muzea.“

 

 

Doprovodný program výstavy

Tvůrčí dílna k výstavě Opráski sčeskí historje

Neděle 19. 7. 2020/16.00 -17.30 hodin

Známe naši historii a umíme se na ni podívat z nadhledu?

 

Pokud pochybujeme,

přijďme si to vyzkoušet na tvůrčí dílnu pro děti i dospělé!

Lektorky Ateliéru Villa Pellé

představí desetidílné

komiksové vyprávění tajemného JAZe

a

budou nás návštěvníky inspirovat stejnojmennou karetní hrou!

Tvůrčí dílna je vhodná pro děti od 5 let a širokou veřejnost.

Vstupné: 120 Kč/účastník dílny

 

160 00 Praha 6

Pelléova  91/10

Máme otevřeno: út - ne: 13.00 - 18.00 hodin

 

www.villapelle.cz

 

Hodnocení: 79 %

Richard Koníček

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková, © Richard Koníček

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Více zde: https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/vendula-chalankova-au-ouch-aneb-zivot-je-drama-ale-absurdni-ci-pamatnik-omylem/


Více zde: https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/sempe-maly-mikulas-a-jine-aneb-uz-nikdy-neprijdu-na-vernisaz-pozde/

 

Více zde: https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/divoke-narozeniny-maxipsa-fika-aneb-jiri-salamoun-detem-aneb-kdyz-se-ilustrator-se-take-stale-do-sveho-detstvi-vraci/