Jan Šafránek: ´Život kolem nás/Exily vnitřní i vnější I.´ aneb proč nemalujeme bulvár?!

13.03.2014 08:34

Galerie Montmartre – Praha - Knihovna Václava Havla

 

11. 3.  – 6. 4. 2014

 

Byli jsme pozváni na vernisáž výtvarných prací Jana Šafránka, kde úvodní slovo pronesl Richard Drury. Bohužel jsme na zahájení výstavy zajímavého malíře nedorazili, protože jsme byli pozváni na  nesmrtelnou operu La Bohéme, kde jsme si vychutnávali nádherně podmanivou i jiskřivě-brilantní hudbu Giacoma Pucciniho.  Druhý den jsme však neopomenuli zhlédnout nádherně podmanivé i jiskřivě- brilantní obrazy Jana Šafránka.

 

Figury, figurky, figuríny?! Téma nikdy nevyčerpatelné...

Jan Šafránek je výtvarník s nezaměnitelným rukopisem, známý českému publiku především svými figurálními malbami.

 

Výstava Život kolem nás představuje Šafránkovy olejomalby a práce na papíře z let 2003–2014. Hlavním tématem je lidská figura, svět lidí. Běžný městský ruch, hemžení lidu na ulicích, všední práce a situace, které zobrazují prodavače odevzdaně nabízející zboží, pouliční umělce při svých exhibicích, spící recepční či bruslaře užívající si volné chvíle na pláních ledu. Muži, děti, krásky, stařeny, tlusťoši.

 

Jako by byli se svými životy stavěni do protikladu velkých příběhů dnešních hrdinů. Narativnost obrazů a zachycení postav ustrnulých v akci vybízí k srovnání s reportážní fotografií, s dokumentárním popisem skutečnosti.

U Šafránka se přitom jedná o zevšeobecnění určitého odpozorovaného jevu. Nezobrazuje konkrétní postavy, ale lidské charaktery, které skrze různé formy grimas, gest a oděvu neustále cizeluje. Z výrazů figur probleskují stereotypy životních postojů, jež se občas blíží díky spojení různých tradic a exotických prvků až k jakési metafoře globální společnosti.

K popření představy o realistickém popisu přispívá občasné zasazení figur do abstraktních prostorů nebo rozbití obrazové plochy plátna znásobením scén či přidáním určitého symbolického prvku. Oblíbený autorův motiv ´obraz v obraze´, jenž se může nesčetněkrát násobit, odkazuje k renesanční představě obrazu jako ´okna do světa´ a je mimo jiné hrou se znázorňováním skutečnosti.

Autor zachycuje veřejný život společnosti již od poloviny 60. let. Tehdy to byly výjevy řečníků na stranických schůzích, vyslýchajících příslušníků Státní bezpečnosti, líbajících se delegací, které v sobě obsahovaly velkou dávku sarkasmu. Sžíravá kritika změnou politických a společenských okolností zmizela.

Jan Šafránek je především pozorovatel. Je jedním z čumilů, kterého fascinuje lidský život a svět, jehož je součástí. Poskytuje svědectví o dnešní době, pro někoho možná odpudivé, nikoli však moralizující.

(Kurátorka Marianna Placáková)

 

Ze životapisu

 • narodil se v roce 1948 Hradec Králové
 • původně autodidakt
 • začínal jako malíř reklamních panelů pro filmový podnik v Hradci Králové
 • v roce 1974 přesídlil do Prahy, kde se pohyboval v okruhu undergroundu a mezi členy Křižovnické školy čistého humoru bez vtipu
 • podepsal  Chartu 77
 • byl kvůli nátlaku StB nucen v roce 1979 emigrovat do Vídně, kde studoval malbu a kresbu v ateliéru prof. Carla Ungera na Vysoké škole uměleckoprůmyslové.
 • pár let poté se usadil v australském Sydney
 • cestoval  po USA, Mexiku, Jižní Americe, Tichomoří
 • od roku 1990 střídavě žije a tvoří ve Vídni a v Praze

   

 • svou  poslední výstava s názvem ´Na cestě´ uskutečnil  v roce 2013 v Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem

 

Galerie Montmartre – Knihovna Václava Havla

110 00 Praha 1

Řetězová 7

Máme otevřeno:  úterý -  neděle  12.00 – 18.00 hodin

info@vaclavhavel-library.org

Hodnocení: 99 %

vstup: dobrovolné vstupné

 

Ing. Olga Koníčková

Foto: autorka