Jan Hísek: Zeptej se spánku aneb duhoví motýli budou nás lákat /(Vítězslav Nezval)

28.11.2016 10:35

Galerie Villa Pellé - Praha

22. 11. 2016 – 22. 1. 2017

 

Na vernisáži nové výstavy Jana Híska, výjimečného a úspěšného ilustrátora, kreslíře a malíře, jehož výsostným územím v jeho tvorbě  je prostor mezi skutečností a snem, jejich vzájemné prostupování, byl usměvavý autor (křehký a citlivý, přitom prý urputný to člověk),  osobně přítomen. Kurátor  profesor PhDr. Jan Rous výstavu zahájil, poté promluvil i Jan Hísek.  Výstavu můžeme zhlédnout v celém areálu Villy Pellé (přízemí, 1.patro, 2. patro, Cabinet).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jan Hísek citlivě ilustroval více než dvě desítky knih, mezi nimiž jsou knihy básní a próz, pohádek a legend. Výstava se sice soustředila zejména na ilustraci, odkazuje ale i k jeho volné tvorbě, ke grafice či k malbě.

 

 

 

 

 

 

 

Hískův snový svět odkazuje i k tvorbě F. Koblihy, J. Konůpka nebo Jana Zrzavého. Jeho imaginace má však zároveň blízko k některým jeho o něco málo starším současníkům, k Petru Niklovi nebo Jaroslavu Rónovi. Všichni zmínění jsou zároveň také ilustrátory: Jan Zrzavý ilustroval Máchu a Erbena, Zeyerovy orientální příběhy, Kobliha a Konůpek ilustrovali také Máchovy knihy a bezpočet dalších. K imaginativnímu světu se ale obrací i Petr Nikl, vydávající své převážně básnivé pohádkové knihy v nakladatelství Meander, kde vyšla také pohádková kniha Violy Fischerové s Hískovými ilustracemi i výbor z básní Vítězslava Nezvala. Velká část ilustračních knih a grafických alb alternujících biblický svět vyšla jako bibliofilie v nakladatelství Aulos. U Jana Híska se ilustrace někdy prolíná s malbou – obrazy ilustruje Šťastného prince O. Wildea (Vyšehrad) nebo Mrtvému nože netřeba – Islandské pověsti a pohádky (Argo). V posledních letech u Híska nabývá vrchu malba, která však vychází ze stejného podloží imaginace, snivosti a melancholie pohádky jako jeho ilustrace (zdroj: kurátor PhDr. Jan Rous).

 

Jan Hísek (* 1965) malíř, grafik, ilustrátor, umělec, jehož tvorba se sice odehrává stranou rychlých proměn a současného českého umění, patří však k němu svými hlubšími návaznostmi

 

  • 1991: studia na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v ateliéru knižní kultury a ilustrace u M. Hegara a J. Solpery uzavřel ilustracemi k básním symbolistického básníka Jana Opolského Hadí král, které naznačily jeho tvůrčí dráhu
  • v ilustracích knih se před čtenářem otevírá snový svět pohádky, bájí a symbolů, které odkazují nejen k symbolismu básníka Opolského – na konci studia vznikly zároveň ilustrace k Tolkienově Hobitovi

 

Kurátor výstavy: PhDr. Jan Rous

Grafička výstavy: Helena Šantavá

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

160 00 Praha 6

Pelléova 10

tel.: +420 224 326 180
info@villapelle.cz

www.villapelle.cz

Máme otevřeno kromě svátků: úterý – neděle13.00 – 18.00 hodin

Kavárna je otevřena ve stejnou dobu jako galerie

Vstupné: plné 90 Kč, snížené 60 Kč

Tvůrčí dílny je nutno objednat e-mailem (dilny@villapelle.cz

 či telefonicky:  725 537 142
 

Rezervace jsou z kapacitních důvodů nutné.  Termíny po domluvě.
Maximální počet dětí pro tvůrčí dílnu je 20 (záleží na věku)

Cena bude stanovena individuálně s ohledem na charakter dílny

 

Komentovaná prohlídka výstavy s autorem a s kurátorem výstavy Janem Rousem se koná 12. 12. 2016  od 18.00 hodin -  spojíme se křtem monografie, která vychází v Arbor vitae.

Autorská komentovaná prohlídka výstavy s Janem Hískem proběhne 12. 1. 2017 od 18.00 hodin

 

Ve 2. patře doporučujeme si přečíst   podrobnosti o pojmech, které představují  grafické metody (akvatinta, lept, mezzotinta), kresba, malba.

 

Hodnocení:  100 %

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková

 

Více zde: https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/jan-hisek%3a-%c2%b4reka%c2%b4-aneb-kdyz-u-reky-a-splavu-relaxujeme-/