Iza Tarasewicz: Ultra High Turba Turbo III (background noise) aneb 12 kruhů v Kostce

14.06.2016 14:39

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Galerie Kostka – Meetfactory – Praha

12. 6. – 20. 7. 2016

 

Vernisáž nové výstavy, tentokrát výstavy pod poněkud záhadným názvem ULTRA HIGH TURBA TURBO III (background noise), kde se skrývá výstava úspěšné poznaňské sochařky, kreslířky, fotografky, autorky instalací a performerky Izy Tarasewicz, která přijala pozvání k rezidenčnímu pobytu v pražské MeetFactory, zahájila kurátorka Zuzana Jakalová. Autorka byla osobně přítomna (na foto uprostřed).

 

 

Dvanáct kruhů, či kruhové stojany na květiny v Kostce?
Turba Turbo je modulární sochařský systém polské umělkyně Izy Tarasewicz. Je inspirovaný teorií chaosu a informačními teoriemi a formálně vychází třeba z podoby velkého hadronového urychlovače částic či z modernistického kruhového stojanu na květiny.

Pro výstavu v Galerii Kostka se původně rigidní tunelová struktura Turba Turbo mění v organickou a intuitivní instalaci, která se stává východiskem pro zvukové performance.

 

Jak řekla kurátorka

Divákovi hledícímu na instalaci Turba, Turbo umělkyně Izy Tarasewicz by se mohlo zdát, že nejposlednějším slovem, které by si s poklidně visícími kovovými obručemi měl asociovat, je chaos. Modulární závěsný systém je ale inspirován právě jím. Původně tunelový objekt, sestavený několika desítek kruhových rámů, pospojovaných k sobě pomocí kovových destiček, by mohl být formálně chápán jako mladší a uvolněnější bratr velkého hadronového urychlovače částic, největší vědecké stavby světa ležící nedaleko Ženevy, která reprezentuje desetiletí výzkumu v oblasti jaderné a kvantové fyziky, či jako reminiscence na tvarosloví modernistického stojanu na květiny.

Turba,Turbo je ale víc než formální rekonstrukcí složitého hadronového urychlovače. Je metaforou vztahu klidu a neklidu, změny a stability, platformou pro uvažování o možných vztazích částí a celku. Je instalací, která uvažuje o kolizích jako o pozitivních okamžicích změny, jež spouštějí řetězec imaginativních turbulencí.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro výstavu se Tarasewicz rozhodla prozkoumat možnosti, které modularita objektu poskytuje. Ultra High Turba Turbo III (background noise) se ve výše zmíněné logice stává spíše imaginativním pátráními po něčem, čemu celkem nerozumíme, ale co nás právě proto fascinuje. Je to kreativní hra, pokus najít si k objektu jiný, zatím neověřený vztah. Je to touha promyslet ho, nově mu porozumět, naplnit ho novým obsahem.

Metodou takového vztahování se k Turba, Turbo se pro Tarasewicz a jejího spolupracovníka – hudebníka, horolezce a ošetřovatele stromů Gustawa Gliwiňského – stává odklon od kognitivních interpretací objektu. Turba, Turbo se díky intuitivnímu rozmístění v prostoru galerie a vědomému narušení rigidnější tunelové struktury stává a experimentálním hudebním nástrojem chaosu, místem kolize racionality s prožitkem, organickou fluidní mapou možností. (zdroj: Zuzana Jakalová)

 

 

Kurátorka: Zuzana Jakalová (na foto vpravo)

 

 

Rezidenci Izy Tarasewicz i její výstavu v Galerii Kostka laskavě podpořili International Visegrad Fund a Polský institut v Praze

 

150 00 Praha 5 - Smíchov

Ke Sklárně 3213/15

 

www.meetfactory.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

Máme otevřeno: denně 13.00 - 20.00 hodin

Vstupné: dobrovolné

 

Hodnocení:  99 %

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková