Hotel Transylvánie, aneb přijmeme nový pohled na Drákulu?!

22.02.2013 11:16

Hotel Transylvánie,  aneb  přijmeme nový pohled na Drákulu?!

 

Motto: „Jedním z nejtěžších úkolů pro rodiče je nechat děti žít vlastním životem. Nemůžete je navždy ochraňovat před světem, musíte zkrátka věřit, že se o sebe dokáží postarat. Ukazuje se, že dokonce i Drákula se domnívá, že okolní svět může být opravdu děsivý.“

Producentka Michelle Murdocca

 

Původně jsem šla na kreslený horor, čímž míníme film s dějem zpravidla fantastickým, budícím u nás jako diváků hrůzu. A ejhle! Vůbec ničeho takového se nemusíme obávat! Shlédneme jedinečně bizarní animovanou komedii. I když možná ty menší, ty citlivější, děti do 5 – 6 let můžeme některými výjevy bezhlavých, kostlivců, mumie, či jinak postižených strašidel, vylekat.  

 

Vítejme v hotelu Transylvánie!

 

V letošní letní záplavě animovaných filmů (Rebelka, Norman a duchové) neopomeneme navštívit další film ´Hotel Transylvánie.  Víme vůbec, kam jezdí strašidla slavit narozeniny?  O upírovi Drákulovi jsme totiž jistě dosud nevěděli, že užívá krevní náhražky, že není jen pánem temnot, ale navíc že je ještě majitelem stylového a luxusního pětihvězdičkového hotelu Transylvánie. Hotel však Drákula nepostavil pro lidi! Naopak!  Ale proč? To nám zatím zůstává zahaleno, je to Drákulovo tajemství. A tak je hotel naopak místem, kam se mohou všechna monstra světa (Frankenstein a jeho Nevěsta, Mumie, Vlkodlaci, Gremlini, Zombie, neviditelný muž a spousta dalších) uchýlit,  rekreovat  se  v překrásné horské krajině Transylvánských  Alp, a tak si odpočinout od neustálých problémů s lidmi, protože tam žádný člověk od roku 1898 již nevstoupil.

 

Je-li otcem Drákula?

 

Je to působivý rodinný příběh o otci a dceři, ale v tomto případě si uvědomujeme velmi silně, že otcem je Drákula. Od začátku velmi akčního filmu, kdy se nenudíme ani vteřinu, pozorujeme neustále se vyvíjecí se konflikt mezi otcem Drákulou a jeho dcerou Mavis. A zatím nevíme, proč je Drákula tak úzkostlivý, pokud jde o jeho dceru Mavis? Drákula je jako otec starostlivý, až příliš, zejména v momentě, kdy jeho kouzelná, černovlasá 118letá dcera Mavis si chce konečně sama rozhodovat. A protože Mavis je sirotek, bez maminky, chce aspoň poznat vesnici, kde se Drákula s její mámou seznámil. A protože Drákula se o svou dceru docela právem bojí, sledujeme ji při její cestě do vesnice. Ani se Mavis pak nedivíme, že opět přilnula k otci, protože se z výletu vrátila zpět, a to velmi rozčarovaná. Lidé ji tam vůbec neuvítali, ba naopak.  Zato, dort se žížalami od jejího táty byl pro ni sladkou odměnou. No, jiná země, jiný mrav! A nakonec budeme oslavovat ve velkém stylu narozeniny milované Drákulovy dcerky, Mavis. A zúčastníme se i jejich příprav těmi legračními monstry, která přijela na Drákulův hrad (i když tomu říkají hotel Pensylvánie). Monstra jsou přehnaně expresivní a jejich pohyby vnímáme velmi karikované, což však byl režiséra Tartakovskyho záměr. V monstrech nalezneme cosi lidského, díky čemuž jsou nám přístupná, možná si je dokážeme i zamilovat, protože působí zcela přátelsky.

 

Seznámíme se s Johnnym

 

Jakmile vstoupí do hotelu první člověk v jeho historii, 21letý, veselý, ukecaný a zvědavý Jonathan s batůžkem na zádech, který cestuje po Evropě, pečlivé plány Drákulovy se zbortí. A proč? Myslíme si, že je to mobilem, který má Jonathan? Nebo že má rád rockovou hudbu?  A nebo proto, že  zblbne všechna strašidla, u kterých získá jejich bezvýhradné sympatie, kromě Quasimoda, který si ho chce  na rožni upéci?  A proč vlastně?  To jsou hádanky, které během sledování filmu snadno a rychle rozluštíme! A jak se Drákula rozhodne? Bude nadále Mavis ochraňovat před lidmi, nebo najde sám řešení, aby jeho dcerka roztáhla svá netopýří křídla a vylétla do světa? To už si přebereme sami, když budeme film sledovat. S napětím nepřestaneme sledovat, jak k závažnému životnímu rozhodnutí Drákula dospěje a s čí pomocí? 

 

Jaká je  Mavis -  úplně normální!

 

„Mavis se podobá spoustě jiných dospívajících, má hezký účes, obléká se stylově, je trochu protivnů, ale je také velice upřímná a záleží jí na otci – jen by zkrátka toužila po trošce nezávislosti. Jde o něco podobného, co prožívá spousta dívek v mém věku, zoufale touží po svobodě, po možnosti poznávat svět. Všichni jí vyprávějí, jaký je, ale ona by ho chtěla poznat na vlastní kůži a poznávat nové lidí a být nezávislá,“  Selena Gomez (mluví Mavis). Sledujeme nelíčený smutek a údiv Mavis, když rozbaluje dárek od maminky,  a když se konečně dozvíme Drákulovo tajemství, proč  ji tak stále před lidmi hlídá! 

 

Love story jako vyšitá

 

Když se Jonathan a Mavis konečně po mnoha útrapách znovu setkají a políbí, pozorujeme, jak Drákula se musí ovládat a jak si vlastně musí zvyknout na to, že jeho dcera je už dospělá. A že tu všeobecnou radost oslavíme parádním ohňostrojem, je zcela samozřejmé, ne?!

 

Závěrem

 

Filmu nechybí hudební ani taneční rytmus, naši fantazii posouváme do další, netušených rozměrů, což umocňujeme i tím, že fllm můžeme sledovat s brýlemi na 3D. Na animacích se pracovalo paralelně v domovských prostorách Sony Pictures  Imageworks v Culver City v Kalifornii a ve vancouverském studiu Imageworks. Měli k dsipozici přes 300 umělců, z toho ve vrcholných fázích výroby filmu 100 animátorů. Největší výzvou při práci s tak velkým týmem bylo udržet po tvůrčí stránce povědomí o záměrech režiséra – zajistit, aby všichni jasně chápali, čeho se snaží režisér dosáhnout, a také to, aby nedocházelo k nečekaným změnám v chování postav.

 

Za velmi působivou 3D sekvenci považujeme ´stolovou scénu´, ve které Drákula a Jonathan prolétávají hotelem na létajících stolech. V jednu chvíli se vše mění takřka v surfařský či skateboardový závod. Rychlý pohyb pěkně demonstruje animaci, krásu a architekturu hotelu a také 3D. Myslíme si, že se to bude líbit každému divákovi.

 

Možná by neškodilo, kdybychom na novinářskou projekci také pozvali některé píšící budoucí novináře z řad dětí, protože ony budou film jsitě vidět úplně jinýma očima než my dospělí. Tuto podivínskou animovanou komedii o životě strašidel, kde nejsme o skvělé filmové triky ochuzeni, můžeme vidět v českých kinech již od 4. října 2012! Doporučujeme, chceme-li se také odreagovat od všech lidí!

 

Pár slov o režisérovi

 

Vyrostl a narodil se v Moskvě. Stále mluví rusky, ale jak sám s úsměvem říká: „ je to rok od roku stále horší a horší“.

Gendy Tartakovsky  je vizionářský animátor, který tímto snímkem natočil svůj celovečerní animovaný debut.  V oblasti animace je zkušeným veteránem a působí v ní již dvacet let, během kterých získal 12 nominací na cenu Primetime Emmy a tři z nich v cenu proměnil (seriály Star Wars: Klonové války a Samuraj Jack, oba pro stanici Cartoon Network). Je také tvůrcem a režisérem seriálu Sym-bionic Titan, podílel se na seriálu The Powerpuff Girls, Dial M for Monkey a Justice Friends. 

 

Hotel Transylvánie (Columbia Pictures, USA, 2012)

Originální název: Hotel Transylvania

Režie: Genndy Tartakovsky

Scénář: Peter Baynham, Robert Smigel

Námět: Todd Durham, Dan Hageman, Kevin Hageman

Produkce: Michale Murdocca

Vedoucí výroby: Adam Sandler, Robert Smigel, Allen Covert

Hudba: Mark Mothersbaugh

Výprava: Marcelo Vignali

Střih:  Catherine Apple

Formát:  2D - dabing,  3D – dabing

Distribuce: Falcon, monopol do 3. října 2014

Přístupnost: neomezená (doporučila bych raději až od šesti let!)

Stopáž: 91 minut

 

Hrají:

 Adam Sandler -  Drákula (mluví) 

 Andy Samberg - Jonathan (mluví) 

 Selena Gomez  - Mavis (mluví) 

 Kevin James  - Frankenstein (mluví) 

 Fran Drescher -  Eunice (mluví) 

 Steve Buscemi -  Wayne (mluví) 

 Molly Shannon -  Wanda (mluví) 

 David Spade  Griffin - Neviditelný muž (mluví) 

 Cee-Lo  - mumie Murray (mluví) 

 Jon Lovitz -  Quasimodo (mluví) 

 Brian George -  Brnění (mluví) 

 Luenell, Brian Stack, Chris Parnell, Jackie Sandler, Sadie Sandler   , Robert Smigel,  

 Rob Riggle,    Jonny Solomon,    Jim Wise,    Craig Kellman,    Brian McCann, Rose Abdoo,  

 Steve Alterman, Kirk Baily, Dana Belben,    Ranjani Brow, Corey Burton,  William Calvert,    Cam Clarke,    Michael Corbett,  Allen Covert,    Rachel Crane,    Doug Dále,    Eddie Frierson, Bridget Hoffman, Wendy Hoffman,  Rif Hutton, Tom Kenny,  Scott Menville, Edie Mirman  

 

Český dabing: Petr Rychlý (Drákula), Lucie Vondráčková (Mavis), Ondřej Brzobohatý (Jonatha), Tomáš Juřička (Frankenstein), Libor Terš (Helmut), Jitka Moučková (Hilda), Jaroslava Brousková (Eunice), Ludmila Molínová (Scvrklá hlava), Pavel Tesař (Griffin), Filip Švarc (Mumie), Václav Knop (Quasimodo)

 

Žánr: animovaná komedie s prvky bizarnosti – pro celou rodinu

Hodnocení:  90 %

www.falcon.cz

www.welcometohotelt.com

Premiéra: 4. října 2012

 

Ing. Olga Koníčková

Foto: Falcon