Georges Kars (1880 - 1945) - raná tvorba

22.03.2013 19:52

Georges Kars (1880 - 1945) - raná tvorba

 

Doba konání: 23. 2. - 17. 6. 2012

 

Kurátor výstavy: Arno Pařík

 

Židovské muzeum v Praze vystavuje v Galerii Roberta Guttmanna dosud málo známé obrazy a kresby Jiřího Georga Karse, vrstevníka a přítele mnoha členů první generace našich modernistů ze skupiny Osma. Díla vznikla v první čtvrtině 20. století. Další díla tohoto malíře židovského původu jsou bohužel z pochopitelných důvodů dosud stále ještě roztroušena po nesčetných veřejných a soukromých sbírkách v Čechách, Francii, Německu, Španělsku, Izraeli i Spojených státech. Dílo malíře Georga Karse není tudíž dodnes dostatečně poznáno a zhodnoceno. A systematická práce a hledání možná přinese mnohé zajímavé objevy.

 

Jiří Kars se narodil v Kralupech nad Vltavou. Studoval kresbu a dějiny umění na univerzitě v Mnichově. Nakonec ale zakotvil v Paříži a usadil se na Montmartru.

 

Kars byl silně ovlivněn kubistickou estetikou. Jeho obrazy se úspěšně prodávaly. Po I. světové válce, kterou strávil na frontě i v zajetí, si přivezl kresby vojáků i venkovanů. Současně se věnoval i určité vlastní variantě primitivizujícího neoklasicismu ve vynikajících rozměrných kompozicích ženského aktu.

 

Na jeho současné výstavě můžeme shlédnout mimo jiné i velmi zajímavý a pro malíře nesporně vrcholný mnohafigurový obraz Nalezení Mojžíše (1922).

 

Po vypuknutí občanské války ve Španělsku se Kars i s chotí vrátil raději do Prahy, kde si zařídil byt s ateliérem na pražských Vinohradech. Ne na dlouho. V březnu 1939 uprchnul na  poslední chvíli urychleně znovu do Paříže. Ale ani tam nemohl zůstat dlouho a konec života prožil ve Švýcarsku, kde v roce 1945 spáchal skokem z okna ženevského hotelu sebevraždu.

 

Za okupace Prahy, v jeho vinohradském ateliéru zkonfiskovalo gestapo veškeré dostupné obrazy Karse. Až mnohem později byl nalezeno 53 obrazů a 9 náčrtníků, které pak jeho choť Nora Karsová věnovala mimo jiné i rodnému městu malířovu - městu Kralupy nad Vltavou. 

 

Ing. Olga Koníčková

Foto: internet