Franco Gentilini: Continuare il tempo/Malby, kresby, grafiky aneb jak mě Franco trápí, že tu nejsi!

17.05.2015 15:11

Galerie Vernon - Praha

14. 5. – 27. 6. 2015
 

Na vernisáži nové, tentokrát putovní výstavy v Galerii Vernon, kde jsme uvedli dílo italského umělce Franca Gentiliniho. Vernisáže se osobně zúčastnila šaramantní a usměvavá  dáma, paní Luciana Gentilini - manželka již zesnulého Franca Gentiliniho (na foto uprostřed). Velmi litovala, že tu její manžel již s námi není, že by měl jistě z výstavy radost, že má ráda Prahu, že to muselo být napsáno již ve hvězdách, že Praha je tajemná, ohromná a přitom malinkatá …že v Praze jsou nejzajímavější lidi, že má ráda listonoše, úplněk, tramvaje, květy jabloně, i metaře, jazzmany,  Staroměstské náměstí…  a že má tři místnosti  – jednu v Paříži,  dvě  v Praze…. Paní Luciana uznala, že život s umělcem, jakého ona za muže měla, nebyl snadný, ale že byl to život vzrušující…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kromě grafiky autorovy rodné  Faenzy, která je proslulá svými malovanými keramickými výrobky,  můžeme spatřit další obrazy i jeho geometricky ztvárněné, zjednodušené, ne však abstraktní pohledy běžného života. Potěšili jsme se tedy pracemi  díly z retrospektivy  Gentiliniho tvorby, jež zahrnují koláže, olejomalby, kresby či grafiky. Rovněž nechybí  série – kreseb -  portrétů  Gentiliniho milované Luciany.  Výstavu jsme také doplnili fotografiemi z umělcova života.

 

 

Nás zaujala série kreseb, kterými Franco Gentilini v roce 1953 ilustroval román La Metamorfosi od Franze Kafky...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Franco Gentilini (Faenza, 1909 – Řím, 1981) byl významný italský malíř, jehož tvorba byla v pozdější době ovlivněna expresionismem. V této etapě vznikla jeho nejvýznamnější díla, kdy se zaměřil na obrazy Říma – mosty, barokní andělíčci, pustá předměstí nebo slavná náměstí.

  • V době dospívání se věnoval malbě krajinek, portrétů i jemných aktů, které bychom mohli zařadit mezi Giovanniho Romagnoliho a impresionisty 19. století. Kolem roku 1930, kdy Gentilini pobýval v Římě, vykrystalizovaly jeho malby z tonalismu (obrazy malované tmavými, neutrálními odstíny, jako je šedá nebo hnědá s nádechem mlhy) do stylu římské školy (různorodá skupina umělců s impresionistickým zaměřením, kteří byli aktivní  v Římě  1928 – 1945)
  • Gentilini vystavoval svá díla na Bienále v Benátkách, v galerii Niviglio v Miláně, v Galerii Rive Gauche v Paříži i v akademii Svatého Lukáše, kde v roce 1968 dostal Cenu prezidenta italské republiky
  • Jeho díla se také objevila ve Spojených státech amerických, v Japonsku nebo v Londýně. Tyto výstavy jsou společně s desítkou samostatných výstav důkazem inspirace, představivosti a aktivity, kterou Gentilini oplýval

150 00 Praha 5

Janáčkovo nábřeží 21

Hodnocení: 80 %

 

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková