Filip Dvořák a Martin Kolarov: Age of No Heroes aneb když expozice Last Aid končí, začíná nová expozice Age of No Heroes…

19.06.2020 11:00

 

Pragovka  Gallery/ Pop - Up Gallery/ Praha

16. 6.  - 23. 7. 2020

V Pop - Up Gallery proběhlo zahájení nové výstavy Age of No Heroes. Její autoři -  umělci Filip Dvořák a Martin Kolarov byli na vernisáži osobně přítomni. Akci zahájila kurátorka výstavy Lucie Nováčková.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Byla zde vystavena druhá epizoda série výstav Age of No Heroes. Hlavním motivem této výstavy je napětí mezi prožitky každodennosti a velkými romantickými představami o změně světa. Mezi osobním a veřejným. Intimním a celospolečenským.

 

 “Výstava se skládá z několika objektových obrazů, které si půjčují estetiku bílých vlajek či drapérií barokních sousoší. Představují stopy pohybu destrukce, nehybné pomníky větru, zastavené v čase. Jsou součástí připomínky něčeho velikého, revolučního a zásadního, stejně jako mohou být záclonou na okně vašeho bytu, do které se opřel jemný letní vítr. Ve stejnou chvíli také nápadně připomínají tapety na zdech interiéru tohoto bytu. Obrazy nesou jemné rostlinné vzory představující idealizované uspořádání přírody zastavené v nejzajímavějším okamžiku jejich růstu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Květinové ornamenty inspirované hnutím Arts and Crafts, kterými probleskují pohledy na zapadající slunce. Zajímá nás souhra, nesoulad i vzájemné ovlivňování těchto dvou světů vnitřního a venkovního, toho, který je prezentován ven a toho, který si chráníme a je jen náš. Důležité je proto pro nás i architektonické členění výstavy. Zeď uprostřed galerie rozděluje prostor na dva celky. Jeden zdůrazňuje čistotu ideálního galerijního prostoru, zatímco druhý tvoří zinscenovaný sklad. Oba slouží k vystavování obrazů. Jeden se však snaží být reprezentativní, druhý neskrývá svou provizornost a dojem zákulisí, kam by se vlastně nemělo. Tyto celky jsou propojené úzkými průchody, vedoucími kolem centrálního sloupu galerie. Instalace zdi ctí a dává vyniknout původní architektuře výstavního prostoru a stává se tak jeho součástí.”

 

Filip Dvořák (* 1990) a Martin Kolarov (* 1993)

vystudovali v ateliéru malby Jiřího Černického

a

Marka Meduny na pražské UMPRUM.

 

Netvoří žádnou oficiálně definovanou uměleckou dvojici. Každý má svou uměleckou praxi, jejíž témata a formy se v určitých bodech potkávají. Převážně pracují s médiem videa, malbou, objektem a jejich kombinacemi. Ve svých dílech si často pohrávají s interpretací historie a její aktualizací. Propůjčují si historické prvky, které kladou do fiktivních skladeb. Proplétá se v nich patetická symbolika s modernistickým designem, odhodlání hrdinů, současná estetika a veřejné s osobním. V současnosti rozvíjí dvě dlouhodobé seriálové linie, jejichž jednotlivé epizody na sebe volně navazují a vyrůstají jedna z druhé. V rámci Age of No Heroes reflektují společný zájem o práci s historií, různorodými materiály a důrazem na prožívání každodennosti a zároveň velkých romantických témat. V druhé sérii, která nese název Awkward Handshake se soustřeďují především na spolupráci a vizuální manipulaci děl dalších autorů pracující převážně v médiu malby a kresby. 

 

Střešovická kramle a Victory Nox Art Division Team: Last Aid

aneb

jaké stále je chování lidí vůči Zemi?!

 

Pragovka Gallery Rear

26. 5. - 19. 6. 2020

Poté nás na www.www-kulturaok-eu.cz zaujal vedlejší výstavní prostor Pragovka Gallery Rear, kde právě dnes končí zajímavá výstava Last Aid. Dominantní instalaci představuje hudební zkušebna, která byla přenesena z protiatomového bunkru ve Vršovicích.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na vnitřních stěnách uvnitř zkušebny jsou k vidění geometrické obrazy Karla Lavíra. Bohužel z důvodu pandemie covidu-19 se nemohl uskutečniít žádný koncert...snad se to povede v září 2020?!

Vystavující:

Členové hudební skupiny Střešovická kramle:

Václav Girsa, Tomáš Hrůza, Tom Kotík, Brian Tyler Noble, Daniel Vlček, Karel Lavír, Michal Mariánek

 

Členové Victory Nox Art Division Team:

Jindřich Max Pavlíček, Jaroslav Schejbal, Michal Tošner, Petr Vyšohlíd

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výstava Last Aid představila tvorbu umělců, kteří se sdružují ve skupinách Střešovická kramle (Praha) a Victory Nox Art Division Team (Hradec Králové). Výstavou se prolínala, paralelně se objevující v hudbě a textech těchto uskupení: katastrofické vize budoucnosti, temné stránky lidského chování, strach z nejistoty, podivné bytosti, transformery a chrliče se zářícíma očima, hutnou atmosféru, vysušené řeky, příšery, mučivost (environmentální) úzkosti a špatné svědomí.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V roce 2019 jsme uspořádali dvě výstavy se skupinou Střešovická kramle - v Galerii Chaos u Veroniky Bromové a v CoCoGallery v Dobrši. První z nich se jmenoval Pijeme herbicidy  a druhý byl Pijeme herbicidy a kouříme smog.

 

Výstava v galerii Pragovka na ty prvotní herbicidy navazuje, název i koncepci jsme ale posunuli trochu stranou od destruktivní vize budoucnosti. Zjistili jsme, že není nutné popisovat současnou situaci, zejména když hovoříme o chování lidí vůči Zemi. Kromě toho se v poslední době v médiích hovořilo o tom,  že 80 % české populace považuje změnu klimatu  v současnosti za největší problém.

V tuto chvíli nikdo neví, kdy a jak se planeta přestane otáčet v rytmu, na který jsme samozřejmě zvyklí. Apokalyptické vize jsou nezbytné, ale mohou také ukolébat a držet člověka v apatii. Čas plynul a od doby, kdy byl uveden výstavní projekt, jsme si uvědomili, že pláč nad rozlitým mlékem situaci nepomáhá. Od herbicidů jsme se přesunuli k lehkému náznaku pomoci. Ačkoli nevíme, jestli POSLEDNÍ POMOC je skutečně poslední a co přijde dál: konec? Další pokračování? Ačkoli neznáme odpovědi, stejně jako mnoho před námi s vizí zítřků, které nemusejí být lepší než dnes, ale budou, pořádáme výstavy, koncerty, vytváříme nové tradice, jazyky a možnosti spolupráce." (zdroj: text Tereza Špinková)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kurátorka: Tereza Špinková

 

190 00 Praha 9 - Vysočany

Kolbenova 923/34a

Máme otevřeno:

út - čt:  14.00 - 20.00 hodin
pá -ne: 14.00 -18.00 hodin

vstup: volný

 

Hodnocení: 89 %

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tiskové zprávy)

Foto: © Ing. Olga Koníčková