Eva Jandová - vdova: Mého manžela nezastřelil Kajínek aneb justiční omyl dvou staletí?!

17.09.2014 14:49

Palác knih Luxor – Praha

Křest knihy 15. 9. 2014

 

Byli jsme pozváni nakladatelstvím Fragment na křest nové, již druhé knihy o Kajínkovi, kterého se  osobně zúčastnila autorka knihy, Eva Jandová - vdova po zabitém podnikateli Štefanovi Jandovi, v současné době již nesoucí jméno Eva Havlová.

Jako hosté byli přizváni  MUDr. Jan Cimický, Karel Tuháček - bývalý kulturista a přítel Štefana Jandy a populární herec, Jiří Krampol, také bývalý kulturista.  Celou akci moderovala zkušená Hanka Koutná.  A jak jsme se dozvěděli z úst povolaných, v nakladatelství Fragment se o  připravované knize nezmiňovali ještě týden před tím, než šla do tiskárny.

Proč jsme je pozvali?

MUDr. Jan Cimický, občanským povoláním psychiatr, ošetřoval ženu, u které v bytě byl schován Kajínek na útěku z Mírova.  Cimický vyslovil latinskou moudrost, že jestliže člověk pochybuje, tak to asi platí i zprostředkovaně, protože je strašná představa, že  může být někdo odsouzen k něčemu, co třeba vůbec neudělal

 

Karel Tuháček- přítel zabitého Štefana Jandy

 

Jiří Krampol – byl také kulturista, vyslovil  obdiv paní Jandové, že má obrovskou odvahu,  že bojuje za pravdu o svém manželovi a jeho smrti


 

Fragment připravil titul, který by mohl vnést nový pohled na kauzu nejznámějšího českého vězně. „Jiří Kajínek mého muže nezastřelil“, tvrdí vdova po zabitém podnikateli Štefanovi Jandovi. Eva Havlová (dříve Jandová) dlouho rozmýšlela nad tím, co se vlastně stalo. Nejprve chtěla na vše rychle zapomenout a začít znovu. V průběhu uplynulých 20 let zjistila, že to není možné, dokud se nepokusí odhalit pravdu. (oficíální text nakladatele).

 

  • Snad vůbec nejdiskutovanější případ dvojnásobné vraždy, za kterou si doživotní trest odpykává Jiří Kajínek, se snaží ve své knize znovu dopodrobna rozebrat vdova po zastřeleném podnikateli. Jak sama říká, bezprostředně po činu byla velmi mladá, otřesená a nedávala si mnoho věcí do souvislostí. Nejprve chtěla na vše zapomenout a začít znovu. Zvláštní náhody a vývoj posledních 20let ale poukazoval na to, že to nebude možné. Alespoň ne do doby, než se pokusí odhalit pravdu a zjistit, co se tehdy stalo.


  • V roce 1993 se stala vdovou se dvěma malými dětmi (dcerkami). Věřila policistům, mezi kterými se dokonce nacházelo několik přátel jejího manžela. Postupem času začala mít dojem, že se v jejím životě až příliš často objevují bývalí příslušníci policie, státní bezpečnosti a agenti. Má dojem, jako by ji celou tu dobu sledovali a ´hlídali´. Uvědomila si, že se domnělý rodinný přítel objevil vždy ´náhodou´ v době, kdy se projednávalo znovuotevření případu. Nahodilá setkání nebo dobře promyšlený plán?

 

  • V knize vysvětluje nejen to, že z Kajínka nikdy strach neměla, ale přikládá také přehlednou vztahovou mapu, ve které se objevuje kromě ní a manžela dalších 32 osob. Propojení naznačuje rodinné i pracovní vazby, setkání a další skutečnosti, které jmenované spojují s případem. Na mapě se objevují zástupci plzeňské a tachovské policie, bývalí veksláci, rodina apod.

 

Nemám v ruce žádný jasný důkaz, ale těch sporných momentů je prostě v celém případu příliš. Myslím si, že v tom jsou namočení policisté,“ říká o svém postoji autorka. Sepsat své dojmy, vzpomínky a to, co se bezprostředně po činu odehrávalo, chtěla autorka již delší čas. Se dvěma malými dcerami však neustále myslela na jejich bezpečí. Nyní ji obě dospělé dcery podporují v očištění jména otce a hledání pravdy.

 

21. srpna 2014 autorka Eva Havlová doručila do podatelny Pražského hradu žádost o milost adresovanou prezidentu republiky, ve které vysvětluje, že za smrt jejího manžela byla doživotně odsouzena nesprávná osoba.

  

Anotace:

Pro mě samotnou i pro celou naši rodinu byla Štefanova smrt strašnou tragédií, která dodnes poznamenává naše životy. Byla to skutečně obrovská rána pro všechny v mém nejbližším okolí. Ti, kterých se událost osobně nedotýkala, ji považovali naopak za obrovskou senzaci.

Po celá dlouhá léta ve mně uzrávala myšlenka očistit Štefanovo jméno a dovědět se pravdu. Konečně zjistit, jak to tenkrát doopravdy bylo. Jsem totiž přesvědčená, že mého muže nezabil Jiří Kajínek, který je za jeho vraždu odsouzený na doživotí!

 

Autorka: Eva Havlová (dříve Jandová)

 

 

Závěrem

Kniha je autorčinou vzpomínkou na okolnosti seznámení se v jejích 16 letech se Štefanem Jandou, jejím manželem (1966 – 1993), přes jejich manželskou krizi, přes Štefanův pokus o automobilovou havárii, nejasnostmi o jeho podnikání, o jejích pochybách manželových činností, o záhadném příteli policajtovi Jaroslavovi K., o záhadných dluzích, vydírání Štefanem či jen připravené akci na likvidaci Štefana, kdy se Jandová stala ve 25 letech vdovou, další následovaly nekonečné výslechy, nejasnosti kolem vyšetřování, kdy dokonce byla vyzvána, aby na všechno zapomněla  a žila znovu nový život.  V každém případě se autorka vzdálila světu kulturistiky, který tak milovala.

Teprve v únoru 1994 byl zatčen údajný vrah Štefana J. – Jiří Kajínek. A tak zůstalo dosud  mnoho nevyjasněných otázek…musíme říci, že tak, jak to opodrobně autorka popsala, na www.kulturaok-eu.cz nám zůstalo mnoho složitostí nejasných.  Ale to už jako čtenáři nevyřešíme...

 

Kniha je doprovázena několika rodinnými fotografiemi, kde vidíme Štefana J. jako 196 cm vysokého muže a mapou vztahů, kterou policie při vyšetřování nikdy nesestavila.  

 

Titul: Mého manžela nezastřelil Kajínek

Nakladatelství: Fragment, s.r.o.

Datum vydání: 9. 9. 2014

Počet stran:120

Doporučená cena: 229 Kč

Vazba: vázaná

 

 

 

 

Nakladatelství FRAGMENT, s.r.o.                                                                            

Pujmanové 1221/4, 140 00 Praha 4

 

www.fragment.cz

 

Jiří Kajínek promluvil… aneb když už nemáme co ztratit?

Více zde: https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/jiri-kajinek-promluvil-aneb-kdyz-uz-nemame-co-ztratit-/

 

 

 

O Nakladatelství Fragment

Nakladatelství Fragment vzniklo v roce 1991 pod názvem Jan Eisler – Fragment a od května 2007 funguje jako Nakladatelství FRAGMENT, s.r.o. V současnosti patří k deseti největším nakladatelům v České republice v počtu vydaných titulů s ročním obratem přesahujícím 120 mil. Kč. Od svého vzniku vydalo více než 2450 různých publikací, jejichž prodej přesáhl 23 mil. kusů výtisků. V roce 2013 Nakladatelství Fragment vydalo 211 knižních novinek a podobně tomu bude i v roce následujícím. Nakladatelství Fragment se daří s úspěchem pronikat i na zahraniční trhy. Do konce roku 2013 bylo uskutečněno celkem 477 prodejů původních projektů do zahraničí. V roce 2005 byla založena pobočka Vydavateľstvo Fragment, s.r.o., se sídlem v Bratislavě. V roce 2013 představil stále rostoucí slovenský Fragment 114 knižních novinek.

 

Hodnocení:  60 %

 

Ing.  Olga Koníčková

Foto: © Ing. Olga Koníčková