Documenta Bohemiae Artis Phototypica, Karel IV. aneb jeho doba v původních fotografiích Alexandra Paula ze 40. let 20. století

02.03.2016 10:20

Křížová chodba Karolina – Univerzita Karlova - Praha

1. – 30. 3. 2016

 

Na vernisáži výstavy černobílých fotografií Alexandra Paula (významného československého fotografa), kterou připravil Archiv ateliéru Paul pro prostory Křížové chodby Karolina Univerzity Karlovy v Praze na počest 700. výročí narození Karla IV., jsme zhlédli Paulových 80 původních fotografií.  

 

Alexandr Paul je autorem původních historických fotografií edice Documenta Bohemiae Artis Phototypica, jež prezentují umění fotografickou technikou vytvářením ucelených souborů originálních snímků.  Z této edice jich bylo vybráno 80, které se vztahují ke Karlu IV. a jeho době – vyobrazení Přemyslovců a Lucemburků a obrazy Mistra Theodorika z kaple sv. Kříže na Karlštejně.

 

Archiv ateliéru Alexandra Paula (1907 – 1981), dokumentárního fotografa, je významným autentickým souborem, který vyniká žánrovou bohatostí, výtvarnou úrovní i vysokou technickou kvalitou a který ve fotografiích dokumentuje téměř 100 let v českých zemích ana Slovensku. Zachycuje architekturu, výtvarné umění, rozvoj automobilismu, dobový život v ulicích, pražské divadelní scény, především Osvobozené divadlo v letech 1931 – 1938, portréty významných osobností a další témata. Ateliér vznikl v paláci Adria v Jungmannově ulici v Praze 1 na jaře roku 1931 založením agentury Press Photo Service Pavlem Altchulem, Alexandrem Paulem a Františkem Illkem. 

  • 1948 -  konec firmy

Alexandr  Paul pokračoval ve své činnosti jako samostatný fotograf – výtvarník společně se svými syny Petrem,Pavlem, Prokopem a Alexandrem ml.

  • 2005  -  atelier a archiv, který čítá přes 100 tisíc negativů, byl prohlášen za kulturní památku
  • 2008 -   Magistrát hl. m. Prahy/odbor Památkové péče/  nařídil  nucené vystěhování ateliéru mimo Prahu

https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/alexandr-paul-fotograf-/

https://www.kultura21.cz/vytvarne-umeni/4816-alexandr-paul-fotograf

110 00 Praha 1

Ovocný trh 5

 

 

 

 

Vstup: volný

www.museum.cuni.cz

www.atelierpaul.cz

 

Hodnocení:  99 %

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková