DNA: Divine Nature Awakes – Ján Zelinka, Matúš Lányi aneb lidský život jako tok informací bez konkrétního směřování

27.06.2017 13:07

Clam - Gallasův palác – Praha

21. 6. – 9. 7. 2017

 

 

Vernisáž nové výstavy DNA – Divine Nature Awakes (Enigma Vitae), kterou připravila Galerie THINK + feel Contemporary  v prostorách Clam-Gallasova paláce, zahájila kurátorská dvojice Silvia Lattová a Vladimír Beskid. Výstava nabízí seznámení se s vystavenými a vzájemně propojenými díly dvou slovenských umělců – výtvarníka Matúše Lányiho a sochaře Jána Zelinky. Oba umělci byli osobně přítomni.

 

Galerie THINK + feel Contemporary sice sídlí na Miami

dlouhodobě si však klade za cíl zvyšovat povědomí o umělcích pocházejících ze střední a východní Evropy. Doposud představila autory z České republiky, Německa nebo Běloruska a kromě nejlepších podmínek pro umělce nabízí rovněž prostor pro milovníky umění a sběratele, kterým umožňuje podrobně se seznámit s novými exponáty a nechat se inspirovat tím nejlepším, co nabízí mladí tvůrci z různých koutů Evropy.

 

 

Slovenský výtvarník Matúš Lányi představil v Clam-Gallasově paláci práce z cyklů Hard Drives, Hard Drives II a Fragmentations a sérii videomontáží. Nosným tématem Lányiho tvorby je křesťanská tradice, kultura a ikonografie, s nimiž pracuje v rámci postupů současného umění. Ačkoliv v aktuálním cyklu Hard Drives používá digitální jazyk, skrze instalace z květů a lístků reaguje na jednu z evolučních teorií vědce Richarda Dawkinse, který připodobňuje lidský život k toku informací bez konkrétního směřování.

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Listy a květy jsou řazeny lineárně a vytvářejí oddělené jednotky vizuálně připomínající proces defragmentace počítačového disku, tedy jakéhosi pořádání dat řízeného ´vyšší mocí´. Autor vybízí diváka, aby se pokusil o jejich dešifrování, zároveň však na něm nechává, aby definoval, co je jeho cílem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sochař Ján Zelinka přichází do Prahy bezprostředně po úspěšné výstavě ve Slovenské národní galerii v Bratislavě

  • kvalitu jeho umělecké tvorby potvrzuje i Cena Oskára Čepana (slovenský ekvivalent Ceny Jindřicha Chalupeckého), kterou obdržel v roce 2015 za instalaci s názvem Dokument, jež je součástí výstavy
  • rád experimentuje s výrazovými možnostmi různých materiálů
  • častým motivem jeho prací je život a smrt, i když sám autor tvrdí, že život je více
  • neváhá pracovat s nečekanými metodami a s nezvyklými materiály, jako jsou zvířecí exkrementy nebo odlévání sádry do zvířecích kůží
  • tím připomíná přirozený sklon organické hmoty k rozkladu, zároveň však za použití ´brutálního´ materiálu reflektuje její vzdorovitou a permanentní snahu po setrvání a ptá se po hodnotě života. Konfrontace obou fenoménů je pro autora příležitostí k působivému výtvarnému vyjádření zápasu těla a duše.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výstava tak nabízí kontextuální a myšlenkový dialog tvorby obou umělců ve společném výjimečném prostoru, a navíc je jedinou příležitostí vidět dva z nejlepších slovenských tvůrců poprvé v Česku. Oba ve svých dílech pracují s motivy přírody, avšak každý z nich nahlíží na přírodu svým vlastním, osobitým způsobem.

Kurátoři:  Silvia Lattová a Vladimír Beskid

 

110 00 Praha 1 – Staré Město

Husova ulice 158/20

Máme otevřeno denně mimo pondělí: 10.00 – 18.00 hodin

Vstup: volný

 

 

 

Hodnocení:  79 %

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková