Daniel Pitín: Papírová věž/ A Paper Tower aneb Šípek na skále či Trny..

01.10.2019 11:25

Galerie Rudolfinum - Praha

26. 9. 2019 - 5. 1. 2020

 

Galerie Rudolfinum připravila novou expozici, tentokrát výstavu Papírová věž, jejímž autorem je Daniel Pitín, jenž vytváří  obrazy vskutku znepokojové. Kromě děl, které pocházejí ze soukromých sbírek, vystavil Daniel Pitín také své oleje a akryly na plátně, které vytvořil v letošním roce 2019.

 

Český umělec Daniel Pitín (* 1977) je ve své generaci jednou z vůdčích osobností vyznačující se mimořádným malířským talentem. Výstava Papírová věž na více než 130 obrazech zahrnuje průřez jeho malířskou tvorbou s důrazem na novější práce. Doplňují je filmy, z nichž některé umělec vytvořil přímo pro výstavu, které akcentují některé aspekty Pitínovy malířské tvorby a zároveň tvoří průhled do jeho inspiračních zdrojů.

 

Papírová věž nějakým způsobem ukazuje můj vztah ke světu médií a ke světu informací, ve kterém se neustále pohybujeme a který vytváří určitý relativní prostor. Je to jakoby prostor z papíru, který se tváří být realitou, ale zároveň může být jenom nějakou iluzí reality. Tato hranice mezi iluzí reality a realitou je v mé práci důležitá a zajímá mě dlouhodobě. A touto hranicí se budu zabývat i na výstavě v Rudolfinu,” objasnil Daniel Pitín název výstavy. 

 

Pitínovo bohatě strukturované dílo je plné svůdných náznaků, lákavých zdánlivou snadností je uchopit. To je ovšem past vedoucí posléze do hlubin podivného šera světů za obrazy, temných hrozeb a nevyslovených nebezpečí. Nejasná melancholie změti útržků teatrálních scén, filmových postupů vzbuzujících napětí, budování labyrintů kašírované reality paralelních světů, náznaků destruované, v prostoru ztracené architektury, podivně konajících zaujatých postav v prázdnu trosek, to vše jsou témata, z nichž skládá svůj bohatý a znepokojivý obrazový svět.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 “Metafora dnešního informačně přetíženého a fragmentovaného světa vedoucího k atomizaci společnosti je v Pitínově podání neobvykle přesná. A také proto je tak znepokojující. Dávno totiž přestala fungovat představa jediné, dokazatelné  a nezpochybnitelné pravdy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Svět zdánlivě nelze udržet pohromadě urputným lpěním na vztahu k minulosti. Ovšem tisíckrát se ukázalo, že právě pokorný sestup ke kořenům, navazování zpřetrhaných vláken, udržování povědomí o kontinuitě, je jeden z mála zaručených a stále fungujících prostředků proti pádu do roztříštěné nicoty - a právě to je klíčovým motivem Pitínových obrazů,” uvedl kurátor výstavy Petr Nedoma.

 

Kurátor výstavy: Petr Nedoma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

110 00 Praha 1

Alšovo nábřeží 12

Máme otevřeno kromě pondělí:

út - st, pá -ne: 10.00 -18.00 hodin
čt: 10.00 -20.00 hodin

Vstup: zdarma

 

Hodnocení:  100 %

Ing. Olga Koníčková (tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková

 

www.galerierudolfinum.cz

 
Více zde: https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/daniel-pitin-barokni-kancelar-baroque-office-aneb-jsme-stale-vezni-sveho-pracovniho-prostredi-ci-dokonce-i-internetu/


Více zde: https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/ondrej-basjuk-jonas-czesany-daniel-pitin-miroslav-polach-ondrej-roubik-zbynek-sedlecky-mechanismy-imaginace-aneb-realita-se-nemeni-meni-se-jen-citlivost-vuci-ni/