CIVILIZACE - Dobrá zpráva o konci světa aneb „thriller“ o tom, zda probudí v podsední lidstvo pár moudrých hlav…

13.10.2022 18:11

 

 

 

CIVILIZACE

Dobrá zpráva o konci světa

dokument Petra Horkého a Miroslava Bárty

v kinech od 13. 10. 2022

 

 

Dokumentární film Civilizace režiséra Petra Horkého a egyptologa Miroslava Bárty o proměnách civilizací a jejich podobnosti s tou naší současnou, je podle jeho tvůrců tak trochu výpravnou reality show našeho vlastního kolapsu.

Snímek, který filmaři natáčeli celých sedm let ve více než 30 zemích světa…

 

 

Jestliže v současnosti stojí před vědci celého světa nějaká společná otázka, pak je to otázka udržitelnosti civilizace.

Doposud každá předchozí civilizace se zjevila, rozvinula, kulminovala a pak - zmizela.

Co se stane, pokud zkolabuje ta naše dnešní - globální – civilizace také…?

 

 

Jsme na hraně

 

Jsme – jako civilizace - na hraně. Tak nějak podvědomě tento fakt chápeme všichni, nepovědomě a nahlas o tom mnozí – moudří – mluví a daleko větší část populace o tom mlčí. Raději. Nebo proto, že si to nechce připustit. Anebo proto, že se cítí, jako že se jí to přece netýká a netečně a bezduše si dál sedí v kavárně, zahleděna do mobilu či něčeho podobného, ponořena do „své“ (v síti sítí ovšem jen a pouze nalezené) virtuální reality.

Jsme na hraně. A my, co si to připouštíme, tápeme zahlceni vším, co se na nás valí, od špatných zpráv, netušených událostí, vlastních problémů se vším, se všemi i se sebou samými, a netušíme, kudy kam, jak z toho vybřednout, jak tomu pomoci, jak si pomoci, k čemu se upnout, kam uchýlit, co pro to dělat a udělat.

Jsme na hraně a budeme nahraný, pokud se NĚCO nezmění. Jenže to něco, to jsme my, jako lidi, jako civilizace, jako globální civilizace, jako celá planeta. A změňte něco, co se změnit nechce… Násilím, domluvou, pochopením, soucítěním, čímkoli a jakkoli, jen a hlavně – už.

Jsme na hraně a stačí krůček, malý krůček pro lidstvo, ale velký krok pro Člověka, a budeme za hranou. A tam nás čeká pád dolů, až na samý počátek našeho tisíciletého stoupání.

Uvědomíme si to nebo ne? A uvědomíme si to včas, když už máme slepě přes tu hranu nakročeno? Slepě, protože zaslepeně tím co je, co máme, co chceme mít, co nás oslepuje, zaslepuje, oslňuje a nechává tápat.

Jsme na hraně a film Civilizace je právě o tom, co bude po - tom.

A i když to autoři i jejich moudří a osvícení hosté vidí nadějně, moc naděje to pak při pohledu na dav cestou z kina, ale nedává. Stejně jako následné zprávy bušící do našich mozků jako roje meteorů.

Ale měli bychom ten film vidět všichni.

A povinně.

A věřit, že těch moudrých hlav se tím probudí víc, než jich opravdu mezi námi je.

A o tom je dokument Civilizace autorů Petra Horkého a Miroslava Bárty.

Věřme, doufejme, sněme o tom, že to není - a nebude - jen osamělý výkřik zoufalce uprostřed nekonečné liduprázdné pusté pláně…

 

 

Co nám tím chtěli autoři říci?

 

Pro závažnost tématu dáváme raději prostor autorům dokumentu, před vlastními úvahami a možná úzce specifickými názory. Proto předkládáme proto zvyklostem www.www-kulturaok-eu.cz nejen citace z tiskové zprávy, ale přímo její plné znění.

 

„Dokumentární film Civilizace režiséra Petra Horkého a egyptologa Miroslava Bárty o proměnách civilizací a jejich podobnosti s tou naší současnou je podle jeho tvůrců tak trochu výpravnou reality show našeho vlastního kolapsu. Snímek, který filmaři natáčeli celých sedm let ve více než 30 zemích světa, dorazí do kin 13. října.

 

Zatím všechny civilizace zanikly. Ale proč bychom my nemohli být první, kdo chod dějin změní? Dosud všechny civilizace rostly, dosáhly vrcholu a pak je vystřídala civilizace jiná. Co když ale poprvé v dějinách lidstva zkolabuje globální civilizace? Egyptolog Miroslav Bárta a režisér Petr Horký se vydali na cestu kolem světa, aby společnými silami hledali pravidla a zákony, podle kterých se civilizace mění.

 

 

„Tohle je možná můj poslední cestopisný film. Shrnuji v něm, co jsem za 25 let cestování po celém světě viděl, a co se potkává s teoriemi Miroslava Bárty. Procestovali jsme snad 30 zemí, všude natáčeli a já smekám před kameramany, zvukaři a dalšími členy týmu, kteří se nelekli podmínek, do kterých jsem je s touto produkcí vtáhl. Párkrát šlo i lehce o život a já mám radost, že teď už se snad všichni té premiéry dožijeme ve zdraví,“

vysvětlil své nadšení pro téma filmu režisér a spisovatel Petr Horký s tím, že jde možná o největší produkci moderní české cestopisné tvorby.

 

Archeolog a egyptolog Miroslav Bárta přidává i vědecké vysvětlení.

„Kolaps tak, jak jej chápeme v souvislostech společenských věd, neznamená genocidu, válku a smrt. Je to změna pravidel, hodnot a složitosti systému, který doposud fungoval a najednou ztratil svůj smysl. Když se dnes rozhlédneme, nebude málo lidí, kteří si řeknou, že právě to se děje kolem nás a na celém světě. Ale tak jednoduché to není. Známe sedm pravidel, která popisují koloběh růstu a kolapsu civilizací. S jejich pomocí je budoucnost v našich rukou.“

 

 

V dokumentu vystupuje i anglická bioložka Jane Goodall, která je známá především svým zkoumáním šimpanzů.

„Byly doby, kdy jsem byla přesvědčená, že ještě existuje časové okno, během kterého je možné změnit náš přístup ke světu. Teď už nevím. Nejsem si jistá. Ale mám zůstat sedět s rukama v klíně?“

 

Kromě známé vědkyně se ve filmu díky archivům z dob jeho spolupráce s Petrem Horkým objeví například i dnes již nežijící norský archeolog Thor Heyerdahl:

„Všechny civilizace rostly, až dosáhly svého vrcholu a vymizely. Zatím žádná nedokázala fungovat trvale. A to je největší úkol pro současnou vědu, protože pokud zmizí globální civilizace, co zbude?“

 

 

Snímek obsahuje opravdu velké množství materiálů a jak dodávají autoři:  

„Linii filmu vyprávíme i díky materiálům, které jsme měli možnost natočit v uplynulých letech s osobnostmi, z nichž některé už nežijí,“ osvětluje režisér s tím, že se na plátně objeví například Eugen Cernan, poslední astronaut, který chodil po Měsíci, již zmíněný legendární dobrodruh a mořeplavec Thor Heyerdahl, velitel legendární expedice KON-TIKI, lékař a mentor Deepak Chopra či vizionář a jeden z nejvýznamnějších spisovatelů sci-fi Sir Arthur C. Clarke.  „Jsme hrdí, že mezi respondenty je i Jane Goodallová, slavná bioložka, která jako první na světě nezvratně doložila schopnost zvířat užívat nástrojů a tím zcela překvalifikovat vnímání lidí v živočišné říši.“

 

Na začátku natáčení si prý někteří lidé z okolí tvůrců klepali na čelo.

´O čem že to natáčíte?! O kolapsu civilizací? Rozhlédněte se kolem, máte pocit, že ten prudce se rozvíjející svět čelí kolapsu? Nesmysl!´

S příchodem covidu se ovšem situace změnila. Najednou si všichni uvědomili, jak moc je náš svět křehký a jak snadno můžeme ztratit do té doby stabilní jistoty.

„Z legrace jsem říkal, že jsme si u jakési agentury v Číně objednali virální kampaň a kluci to vzali příliš doslova. Ale postupně mi začal tuhnout úsměv na rtu. A když letos Rusko vtrhlo na Ukrajinu, tak mě smích přešel úplně. Svět už nikdy nebude stejný jako v době, kdy jsme s filmem začali. Netvrdím, že snad bude bezpodmínečně horší, taky máme podtitul Dobrá zpráva o konci světa, ale to, jak to všechno dopadne, je v našich rukou. Nic neskončí jinak, než jak sami budeme chtít. Otázkou je, jestli víme, co chceme,“

režisér Petr Horký

 

 

Tvůrci…

 

Petr Horký,

polárník, youtuber a režisér za více než pětadvacet let své dokumentaristické praxe procestoval na sto zemí světa a každá výprava, každá expedice poskytla podklady pro projekt, který v říjnu doputuje do kin. Expediční deníky uplynulých let tak nabídly konkrétní podklady pro scénář a pro lokace natáčení.

 

Miroslav Bárta,

archeolog a egyptolog, který se za svůj život archeologa a egyptologa zúčastnil desítek převážně vědeckých expedic. Vždy šlo o to, aby vše, co se najde, bylo dobře zachyceno a zdokumentováno. Archeologicky, geoinformačně, fotograficky. 

 

 

Film…

 

Snímek režiséra Petra Horkého (také Století Miroslava Zikmunda) a archeologa a egyptologa Miroslava Bárty, vznikal dlouhých 7 let ve více než 30 zemích světa.

Natáčení filmu Civilizace zahrnovalo hned několik výprav, prakticky pokaždé v jiném složení. Lidé s temperamentem, lidé zamlklí a uzavření, vždy ale s talentem a posedlí prací.

Spojovala je oddanost tomu, aby získali ten nejlepší možný záběr nebo filmovou sekvenci s co nejčistším zvukem.

 

„Naše dny při natáčení se neřídily fyzikálním časem nebo během slunce, ale vždy a pouze tím, kdy a kde najdeme ten nejlepší záběr. To bylo při každé cestě jinak, protože pokaždé jsme měli co do činění s jinými lidmi s naprosto odlišnými zvyky a chováním, vírou a viděním světa. Nezřídka jsme se také ocitli v situacích, kdy magický prožitek prakticky vylučoval dokumentaci. Byl to třeba šaman v nočním temnu svého příbytku při zpěvu dávných písní bojovníků nebo dnešní potomci předkolumbovských Indiánů při provádění magických zápalných rituálů. Nebo šlo o starobylá místa tak nabitá energií a myšlenkami uplynulých staletí a tisíciletí, že se to nedá ani popsat.“ 

Miroslav Bárta.

 

„Pro mě je to určité životní shrnutí toho, co jsem za 25 let filmování a focení po celém světě zažil, viděl a pochopil, navíc spojené s teoriemi o kolapsu civilizací Miroslava Bárty. Chci vyjádřit svůj obdiv a dík za nasazení, jaké Ferdinand Mazurek, Pavel Otevřel,  Ondřej Hošek a Petr Jan Juračka předvedli za kamerami a spolu s nimi zvukař Michal Deliopulos na place i později ve studiu. Využili jsme záběry ze severního i jižního pólu, od indiánského kmene Waorani ztraceného v ekvádorské Amazonii i třeba z evropské Bretaně. Natočené záběry pak v život uvedl střihač Petr Svoboda a hudební skladatel MAOK. Sound design stvořil Deli.“ režisér Petr Horký

 

 

Divák…

 

Divák? Jak který. Díval jsem se – při novinářské premiéře, na kterou nás pozvala a delegovala distribuční společnost Bioscop - bedlivě kolem sebe.

Jen nemnozí hleděli sveřepě dál do mobilu. Což se v setmělém kině snadno odhadne i na dálku.

Našli se i tací, kteří filmovou projekci opustili. Věřme, že pro nával jiných novinářských povinnosti.

Mnozí – včetně autora těchto řádek – s údivem - a obdivem - zírali na vzácné osobnosti, které ve filmu vystupují (bioložka Jane Goodall, etnolog a dobrodruh Thor Heyerdahl, astronaut Eugen Cernan, lékař a mentor Deepak Chopra  či vizionář a jeden z nejvýznamnějších spisovatelů žánru sci-fi Arthur C. Clarke) a k tématu se vyjadřují z hloubi své zkušenosti a moudrosti.

Ale aby bylo jasno, alespoň to mé „zírání“ nebylo odrazem nějakého pochlebování významným lidem naší současnosti, ale oslněním, jejich prozíravého vidění reálného světa, podaného jasnými a srozumitelnými větami podloženými hloubkou znalostí.

I díky nim, i díky skvělým záběrům, hodným dokumentů BBC, díky příběhu indiánské vesničky zprostředkované moudrem tamního náčelníka, prolínající celým filmem a fakticky film glosující, nepocítil divák ani závan nudy, zahlcení či odtažitosti. Pocítil jen pocit marnosti a nedůvěry v důvěru autorů, že se lidstvo dokáže za 5 minut dvanáct vzpamatovat. Mimo jiné i pod vlivem událostí, které jsou nyní na denním pořádku jen kousek od nás, ale díky globalizaci světa a technickým možnostem, vlastně i kousek odevšad.

Neuklidnil ho ale ani fakt, že celosvětová pandemie, celosvětově, přes nejrůznější kotrmelce a nesmyslnosti v řízení chodu světa, danými zaskočením lidstva něčím co nezažilo, dokázalo tohle lidstvo celkem svorně zatnout zuby a konat, aby se to vyřešilo. A našla se vakcina a najde se ještě mnohé, ale katastrofická vize byla kolektivně snad už zažehnána. Tak snad to tak nakonec dopadne se vším i s tou naší civilizací…       

Protože, jak zní hlavní motto a závěrečný titulek filmu:

 

  

„Svět nikdy nezůstane stejný.

Jak se bude vyvíjet, je v našich rukou.

Nic neskončí jinak, než jak sami budeme chtít.

Otázkou je, jestli víme, co chceme…“

 

 

Text: Richard Koníček

Foto: Pavel Otevřel 

 

CIVILIZACE

Dobrá zpráva o konci světa

dokument Petra Horkého a Miroslava Bárty

v kinech od 13. 10. 2022

námět: Miroslav Bárta a Petr Horký

scénář a režie: Petr Horký

žánr: dokument

stopáž: 81  minut

přístupnost: mládeži přístupný

kamera: Pavel Otevřel, Ferdinand Mazurek, Petr Jan Juračka

Zvuk:  Michal Deliopulos

dron: Petr Jan Juračka, Radim Kolibík, Karel Bárta, Petr Horký

střih: Petr Svoboda

hudba: MAOK

vystupují: Jane Goodall, Thor Heyerdahl, Atrhur C. Clarke, Deepak Chopra, Eugen Cernan, John Perkins, Scilla Elworthy, Joseph Tainter, Miroslav Bárta a Petr Horký

produkce: Kristýna Drozdová a Petr Juklíček

producent: PiranhaFilm

koproducenti: Karel Janeček a Jiří Melzer

partner: Česká televize

distribuce ČR/SR: Bioscop/MagicBox distrbuce

distribuce svět: ArtiNii

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=7AzQjfC91oE

www.civilizace-film.cz

www.petrhorky.cz

www.miroslavbarta.cz