Čestmír Janošek: 1958 - 68 aneb když vznikaly fantastické ´mrazovky´...

04.02.2019 14:09

Galerie U Betlémské kaple - Praha

31. 1. - 24. 2. 2019

 

Vernisáž nové prodejní výstavy Čestmír Janošek: 1958 - 68, kterou Galerie U Betlémské kaple připravila z období jednoho desetiletí Janoškovy tvorby,  jenž patří ke generaci českých výtvarných umělců, na jejichž tvorbu měl zásadní vliv informel - radikální vlna abstrakce 60. let, zahájil galerista Andrej Boloňský.

 

 

Výstava Čestmíra Janoška (asambláže, strukturální grafika, fotografie, monotypy, olej na plátně, olej na kartonu, kombinovaná technika) se zaměřila na jedno desetiletí jeho tvorby, které vymezují dvě zásadní životní události.  Rok 1958 byl zlomovým momentem nejen pro něj, ale pro celou generaci českých výtvarných umělců. Po úspěšné prezentaci naší země na Expu 58 v Bruselu se do tvorby mnohých umělců vlil nový impuls obracející pozornost k abstrakci. Janoškova tvorba v letech 1958 - 1962 vycházela z informelní gestické malby. V té době se také Janošek pustil do různých experimentů jako třeba do používání sazí či jiných přírodních materiálů. Tak vznikly například ´sazovky´ nebo ´mrazovky´ (při které využívá přírodního procesu tvorby námrazy na matrici). Nemalý vliv mělo na Janoška i jeho přátelství s Vladimírem Boudníkem, a též přátelské vztahy s umělci okruhu nonkonformních, neoficiálních výstav, tzv. Konfrontací.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čestmír Janošek (23. 5. 1935 Praha) - český grafik, malíř, tvůrce objektů a instalací a ilustrátor

  • 1950 - 1954 studoval na Vyšší škole bytového průmyslu na Žižkově (prof. Rudolf Beneš, Alois Fišárek)
  • 1955 - 1956: absolvoval roční přípravku pro vysoké školy umělecké u prof. Jaroslava Vodrážky
  • 1956 - 1962: studoval  na AVU v Praze u prof. Vladimíra Sychry

 

K jeho spolužákům patřila jeho pozdější žena Eva Šedivá, James Janíček nebo Zdeněk Beran. Od roku 1958 se přátelil se skupinou Šmidrové a následně i s umělci hlavního proudu českého informelu - Vladimírem Boudníkem, Robertem Piesenem a Mikulášem Medkem

 

 

 

 

 

 

 

 

  • 1968: se svou manželkou emigroval a zakotvil v Kolíně nad Rýnem, kde dodnes žije

 

Čestmír Janošek se tak dostal do zcela jiného uměleckého prostředí. Umění Západu bylo vzdálené existenciálně laděné Praze včetně její šmidrovsky chápané estetiky grotesknosti. Rok 1968 tak znamenal ukončení jedné etapy v jeho tvůrčím životě

 

  • je člen místního sdružení výtvarníků Künstler union Köln

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V 90. letech Čestmír Janošek navštívil Prahu. Znovunalezení ztraceného světa zarezonovalo i v tvorbě: v oprášené technice ´mrazovka´ vznikly například obrazy s motivy Prahy (Hradčany s Karlovým mostem, 1995). Do Prahy se však Janošek nevrátil. Žije dál v Kolíně nad Rýnem. Je Kolíňan, ale nepřestal být ani Pražanem. Obě města se prolnula i v některých dílech (svědčí o tom název jako Praha - Kolín, 1994). Pražan Kolíňan. Kolíňan Pražan. To je Janoškův svět.

 

110 00 Praha 1 - Staré Město

Betlémské nám. 8

Máme otevřeno denně: 10.00 - 18.00 hodin

Vstup: volný

 

Hodnocení:  100 %

Ing. Olga Koníčková (tisková zpráva, wikipedia, internet)

Foto: © Ing. Olga Koníčková