Česká osudová data 1945, 1968, 1969, 1989 aneb proč řadový český človíček udiveně na ruský tank zírá?!

24.08.2014 18:59

Galerie  Českých  center – Praha

20. 8. – 3. 9. 2014

 

Na výstavu Česká osudová data se kurátorka Dana Kyndrová  rozhodla vybrat fotografie předních českých fotografů, kteří zachytili přelomové okamžiky českých novodobých dějin.  Jak řekla Dana Kyndrová na vernisáži, na fotografie se má člověk dívat, a ne si o nich jen povídat…

 

Výstava je putovní,  byla doposud k vidění v Milánu, Tel Avivu, Mnichově a Kyjevě. Další zastávkou je nyní Praha.  Z České republiky výstava pokračuje do Haagu a Vídně. Díky spolupráci se zastupitelským úřadem v Dánsku bude k vidění také v Kodani. Výstavní projekt určený pro zahraniční prezentaci iniciovala a opět organizují Česká centra.

 

Být okupován, být osvobozen.  Obrazy české zkušenosti ve 20. století

9. květen 1945, 21. srpen 1968, 17. listopad 1989 značí milníky soudobých dějin České republiky. V těchto osudových dnech docházelo k naprostému vybočení z každodenního života. Zároveň se ozřejmují  klíčové problémy mající ve svém důsledku fatální dopady. Nová výstava nezůstává jen u samotného popisu, ale zároveň se snaží objasnit otázky, co se v nich vlastně stalo?

 

Jaké byly příčiny a následky takových dnů? Přinesly ony zlomové události vůbec nějaké poučení?

Zachycená historie

Dana Kyndrová  vybrala  60 nejlepší ch fotografií od  30 českých autorů, kteří  ´byli u toho´. Samotné pátrání po fotografiích trvalo 3 roky a projekt se postupně rozšířil i o fotografie sovětských vojsk z tzv. osvobození v roce 1945. „Z celé kolekce je pro mne nejsilnější fotka Vladimíra Lammera (na foto vpravo) z 21. srpna 1968, kde řadový český človíček zírá s údivem na tank, který se valí Václavákem. Žádné prvoplánové vizuální bojové drama, o to silnější vypovídací hodnota,“ uvedla kurátorka. Stejnou fotografii si vybralo Muzeum studené války v Dánsku pro svůj propagační spot.

 

Hodnotné a nejcennějšÍ

  • Mimořádný historický význam mají fotografie Karla Ludwiga, Václava Chocholy a Jiřího Jeníčka, které  vznikly v okamžicích osvobození Prahy v květnu 1945. Vynikající je zejména soubor fotografií Tibora Hontyho, jehož snímek ´Padl v posledních vteřinách války´ se stal symbolem válečného utrpení a jako takový patří k ikonám české fotografie.
  • Invazi sovětských vojsk do Československa v srpnu 1968 dokumentují fotografie Jaromíra Čejky, Bohumila Dobrovolského, Libuše Kyndrové, Vladimíra Lammera, Miloně Novotného, Daniely Sýkorové, Jana Reicha a Jiřího Všetečky, kteří tuto událost zachytili v Praze. Václav Toužimský je autorem legendární fotografie tanku bořícího podloubí na náměstí v Liberci.
  •  
  •  
  • Bouřlivé události, které provázely sebeupálení Jana Palacha v lednu 1969 (instalované v suterénu , povšimněme si černých stěn)  zachytili fotografové Jan Bartůšek, Jovan Dezort, Pavel Dias, Přemysl Hněvkovský, Dagmar Hochová, Miroslav Hucek, Jaroslav Kučera, Miroslav Martinovský, Miloň Novotný, Daniela Sýkorová, Pavel Štecha a Miroslav Zajíc.
  •  
  • Sametovou revoluci, listopad 1989, představují fotografie nejen ze samotného 17. listopadu na Národní třídě (Radovan Boček, Jan Šibík, Jan Šilpoch, Roman Sejkot), ale i z dalších emocemi nabitých listopadových dnů, které přivedly do ulic tisíce lidí. Vystavovaný soubor zahrnuje také fotografii Radka Bajgara z demonstrace 28. října 1989.

 

Na výstavě můžeme zhlédnout  fotografie těchto autorů a institucí

Archiv hl. m. Prahy, Archiv Národního muzea, Archiv Aleny Šourkové, Radek Bajgar, Jan Bartůšek, Radovan Boček, Karel Cudlín, Jaromír Čejka, Jovan Dezort, Pavel Dias, Bohumil Dobrovolský, Přemysl Hněvkovský, Dagmar Hochová, Tibor Honty, Miroslav Hucek, Václav Chochola, Jiří Jeníček, Jaroslav Kučera, Dana Kyndrová, Libuše Kyndrová, Vladimír Lammer, Karel Ludwig, Miroslav Martinovský, Miloň Novotný, Jan Reich, Sbírka Miloše Heyduka, Sbírka Martina Wagnera, Roman Sejkot, Daniela Sýkorová, Jan Šibík, Jan Šilpoch, Pavel Štecha, Václav Toužimský, Vojenský ústřední archiv, Jiří Všetečka, Miroslav Zajíc

 

 

ČESKÁ CENTRA

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí 3 kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je  Vilma Anýžová.

České centrum Praha

110 00 Praha 1

Rytířská 31

www.czechcentres.cz/prague

Autor úvodního textu: Pavel Bělina

 

Máme otevřeno: každý všední den: 10.00 – 17.00 hodin

Vstup:  volný

Hodnocení:  80 %

 

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková