Bohdan Bláhovec: Main charakter aneb když je hlavní postavou hlavní postava

15.10.2015 13:27

Velký třesk v Divadle D21 - Praha

Premiéra: 9. 10. 2015 

 

 

Začněme citací z tiskových materiálů divadla D21: „Velký třesk je projekt, který formou světové premiéry a maximálně dvou repríz, prezentuje původní tvorbu českých umělců. Jde o dlouhodobý projekt Divadla D21, který má ambice nejen oživit jeho Malou scénu, ale také obohatit kulturní nabídku v Praze o původní a nekonvenční divadelní událost.“

 

Hra je činnost jednoho či více lidí, která nemusí mít konkrétní smysl, ale přitom má za cíl radost či relaxaci (www.wikipedia.com).

A dodejme z vlastní zkušenosti, že při Velkém třesku v D21 jsme už mohli vidět mimo jiné, třeba hudebníka Václava Koubka, dvorní dramaturgyni a scénáristku D21 Magdalenu Frydrych Gregorovou či herce a performera Jakuba Folvarčného. Abychom jmenovali alespoň některé z těch, o nichž jsme na našem webu www.www-kulturaok-eu.cz už referovali. Zvláštností, škodou, ale i výhodou – jak to vezmeme – ´třesků´ je, že to nejsou zpravidla ani pouhé plesky, ale ani standardní divadla. Prioritu má cosi mezi improvizací, performancí a myšlenkovým, často interaktivním, polodivadlem, a že se to hraje pouze na scéně D21 a pouze pod heslem ´třikrát a dost´. Kdo zaváhá, neuvidí. A záměrně, aby byla navozena spíše klubová intimní atmosféra než klasická divadelní, se Třesky odbývají na Malé scéně D21. 

 

Bohdan Bláhovec…Autorem, nejnovějšího Třesku, nazvaného Main charakter, tedy Hlavní postava, je Bohdan Bláhovec. Jméno a osobnost, jež už ledacos chytrého předvedla. Absolvent KDT FAMU, známý hlavně jako nonkonformní dokumentarista. Mimo filmovou tvorbu je ale i zakladatel platformy performativní poezie známé jako Slam Poetry. Divadelní jeviště – nepočítáme-li jeho podíl na inscenaci Marbot v pražském Studiu Hrdinů – zatím spíše míjel. Až Velký třesk v D21 mu tuhle příležitost poskytl. Zkouška ohněm, řeklo by se. Hodina pravdy, dalo by se také říci. Bláhovec bláhově na tenkém ledě? Hop nebo trop? Tak nějak. Bohdan nastoupil prostě a promyšleně se svou kůží na trh. A hned jako hlavní postava – Main charakter.

Sonda do duše jednoho myslícího muže i diváka

Představení se dá vytknout asi mnohé. Divadelní, herecké, scénáristické i režijní. Už proto, že jak se říká, kdo chce psa bíti, hůl si umí najíti. Našla by i odvážného Bláhovce. Ale od toho je Třesk třeskem, a ne divadelním kusem v plné parádě. Kdo to netušil, možná zíral. Kdo se ale – tak jako my na www.www-kulturaok-eu.cz –  od zakladatele Slam Poerty chystal schytat porci zamyšleníhodné improvizace, překvapen nebyl. A i když jistě hrála s Bláhovcem v jeho filozofovánísvou roli i jistá chaotičnost, technické nedoladěnosti, možná i jistá herecká nedorozumění, tak o to vůbec, ale vůbec nešlo. Šlo totiž o to, co je to herec, kdo je herec, proč se exhibuje, proč se prodává za velké a mělní na drobné, proč dělá to, co dělá a zda náhodou ze sebe nedělá kašpara. Bohdan Bláhovec si k tomu záměrně vybral dvě partnerky -  

domácí Kristýnu Podzimkovou, jež statečně - herecky i neherecky(lidsky) -  ustála konfrontaci nadýchané vznešenosti v poslání herce, v kontrapunktu s realitou jeho všedního dne. Přispěla k ilustraci hlavní myšlenky, zda herec není tak trochu prostitut v ruce divadelní machy.

 

 

 

 

Druhou Bláhovcovou partnerkou byla mediálně možná méně profláklá, ale jinak už také zkušená, mladá a všestranná herečka (především), v D21 poprvé hostující, Dana Marková. Oč méně oficiálně herecky působila, o to byla spontánnější a osobitější. Snad záměr režie, snad výběr hereckých naturelů, ale obě partnerky Bláhovce byly tím pádem dokonalá dvojka a ilustrace zosobňující dvojjedinost, dualizmus každého herce. Jeden je na jevišti, stává se postavou, zatímco druhý je skryt v soukromí, v reálním žití. O tom se také v tomhle Třesku koneckonců dost podstatně jednalo. A přemýšlelo. A nejen na jevišti, ale i po té i v kuloárech a věřme, že i cestou domů z divadla a možná dokonce i doma. Nejsme náhodou tak trochu herci i my? Jiní v práci, společnosti, mezi známými, či dokonce neznámými, a jiní doma, u snídaně, v posteli, ve vaně…? Kdo, a co, jsme opravdu? A jsme my, skutečně - my…?

Humor, cit, nadhled, vhled i podhled…

Zopakujeme-li základní premisu Třesků, že jsme nepřišli na divadlo a nečekáme Hamleta s Ofélií, tragédii či komedii, byl Bohdan Bláhovec a jeho dvě spoluhráčky partou, která pobavila, zaujala, upoutala – a nejen happeningovým rozdáváním grilovaného kuřete divákům v závěru (mimochodem, tak dobré už jsme neokusili dávno). Potvrdila to i závěrečná beseda (proložená tím kuřetem), která už definitivně vygumovala onu - po celou dobu hodně málo viditelnou - bariéru mezi divákem a herci, či spíše našimi zajímavými hostiteli.

 

Jo, fakt zajímavě strávená hodinka. Skoro by se řeklo, že by to bylo zajímavé vidět ještě jednou – bude to určitě jiné – a ještě jednou – bude to zase opět jiné. To by ani nebyl Bohdan Bláhovec.

A, kdoví…Když začínali Voskovec s Werichem bohapustou studentskou recesí (hlínou, jak se tehdy srandě říkalo), proslulou West Pocket Revue, netušili – a nikdo s nimi – že z nich budou klasici našeho moderního divadla a že jim za jejich aktuální hry bude hrozit nacistická perzekuce. Tak, kdo ví… Třeba Bohdan Bláhovec tak, jak vyčuhuje průměru dokumentárního filmu, bude jednou vyčuhovat i jako dramatik. Držme mu – a držme si – palce.

Velký třesk na Malé scéně Bohdana Bláhovce

Bohdan Bláhovec

MAIN CHARAKTER 

 

 

 

 

Stage, jako jeviště

Stage, jako úsek

Stage, jako scéna

Scénická divadelně-dokumentární performance o charakteru našich rolí v jednotlivých úsecích jeviště našeho života…

 

Hrají: Kristýna Podzimková, Bohdan Bláhovec j. h., Dana Marková j. h.

Režie: Bohdan Bláhovec

Dramaturgie: Bohdan Bláhovec

Hudba: Kieslowski a další

Premiéra: 9. října 2015

Reprízy:

26. 10. 2015 pondělí  19.30 hodin -  D21 | Záhřebská 21, Praha 2

18. 11. 2015 středa  19.30 hodin -  D21 | Záhřebská 21, Praha 2

www.divadlod21.cz

 

Bohdan Bláhovec

nar. 17.5.1984 (31 let), Plzeň

 • Absolvent bakalářského studia na Katedře dokumentární tvorby pražské FAMU
 • Film (natočený už ve 2. ročníku!) Kdo chce zabít Ashley? získal ocenění v kategorii Nejlepší dokumentární film na festivalu FAMUFEST 2007 a Zvláštní cenu poroty na festivalu českých filmů Finále 2008
 • Jeho bakalářský film O domě byl uveden na MFFDF JIHLAVA 2008 a byl zařazen do soutěžní sekce Centropa na mezinárodním festivalu studentských filmů FRESH FILM FEST 2009 a Finále 2009
 • Jeho celovečerní film Show! (2013) ocenila filmová kritika i diváci
 • Spolupracoval s TV na seriálu Expremiéři (2013) a je angažován i v kolektivním snímku Gottland

 

Dana Marková (21. 12. 1985, Nové Město nad Metují)

 • Herečka a zpěvačka
 • Absolventka pražské DAMU
 • Působila a působí v divadlech Na Zábradlí, v Kladně, v Diskua v Činoherním klubu
 • Zahrála si například hlavní ženskou roli v pohádce O Uloupené divožence
 • Měla jednu z hlavních rolí ve filmu Ireny Pavláskové Zemský ráj to napohled a neminuly ji ani TV seriály (třeba Kriminálka Anděl)
 • Pokud jde o hudební zkušenosti, zpívá ve formacích jako Northspace, KS Company či Real Transported Man

 

 

 

 

 

 

 

Hodnocení:  69 %

Richard Koníček

Foto: © Ing. Olga Koníčková