Bioscop uvádí: THE SURFER aneb i ten nejkrásnější sen se někdy splnit nedá, aneb taková malá studie jedné velké umanutosti
THE SURFER
Surfař
v kinech od 8. 5. 2025
„99 minut ryzí hrůzy pod palčivým sluncem. Film, který nenechá diváky vydechnout.“
Web o filmových novinkách, upoutávkách a recenzích připravovaných filmů…“
„Nicolas Cage
se představuje v jedné ze svých nejintenzivnějších rolí posledních let.
V psychologickém thrilleru THE SURFER,
který byl uveden na festivalu v Cannes, se
vrací na pláž svého dětství a místo nostalgie ho čeká
spirála paranoie, šílenství a nekompromisního střetu s ´domácími´...“
Umanutost
Každý film je o něčem. Psychothriller The Surfer (Surfař) sice už od poslechu názvu zavání sportovní tématikou, pohodovou plážovou selankou, maximálně bojující s vlnami za účelem polechtání si svého adrenalinového ega. Takříkajíc - od vidění, plakáty už jsou vidět na všech nárožích, alespoň v Praze určitě, tak od vidění to už tak jednoznačně nepůsobí. Na plakátě je sice se surfařským prknem, ale s autem v zádech a pod zjevně přespříliš žnoucím sluncem Nicolas Cage. Herec, jenž nebývá obsazován do příliš uklidňujících pohodovek. A k dotvoření té správné atmosféry je na onom autu napsáno velkými bukvami, zjevně jakýmsi protestujícím vandalem, Locals Only čili zlověstné - Pouze místní.
To už naznačuje, že zřejmě onen náš Cage tu nebude zrovna všudezdejší a že jsou tudíž na obzoru problémy. A ty Cage ve svých filmech mívá často a pořádné. Tím se tedy potenciální divák - už jen z tohoto plakátu - dozvídá, že se má on, i titulní postava, opravdu nač těšit. Zklamání nehrozí. Postavě představované Nicolasem Cagem, je totiž ve filmu implantována příšerná charakterová vlastnost: Umanutost. A umanutost – jak víme a ještě přesněji zjistíme třeba ve Wikislovníku, je definována jako: tvrdošíjnost, zatvrzelost, umíněnost, tvrdohlavost a také prachsprosté paličáctví. Takže už z plakátu je naprosto jasno – žádný rodinný prázdninový filmeček, ale sakra pořádný nářez zla a zášti na straně jedné a až psychopatické umanutosti na straně druhé. I když, jak se ze střípků řečí v průběhu dramatického děje, dozvíme, že ta umanutost má svůj až infantilní důvod. Sen a jeho naplnění. Byť za každou cenu. Ano opravdu za každou…
Mantinely naznačí samozřejmě synopse od českého distributora – společnosti Bioscop
„Muž se po letech vrací na odlehlou idylickou pláž, kde vyrůstal a své nejšťastnější dny tu trávil surfováním. Svému synovi chce dopřát to samé a společně tu chytit pár dobrých vln.
Jenže…
Místní surfaři mají jiný názor a jasný vzkaz: „Nežiješ tu, nesurfuj tu!“.
Konflikt, který začal jako nevinná roztržka, začíná eskalovat.
Ponížení se rychle mění v agresi. Napětí, výsměch a krutost roste stejně rychle jako úmorná teplota rozpáleného léta.
Ani jedna strana nehodlá ustoupit a vzrůstající šílenství muže přivádí na pokraj sil. Plánovaná letní idyla se stává bojem o přežití…
Psychologický thriller „The Surfer“ režiséra Lorcana Finnegana vypráví nervy drásající příběh o konfrontaci s minulostí, střetu kultur a boji o osobní svobodu.
V hlavní roli exceluje Nicolas Cage, který zde předvádí jeden z nejlepších hereckých výkonů své kariéry.
Natáčení probíhalo na západním pobřeží Austrálie, včetně oblastí Yallingup a Margaret River, což filmu dodává nenapodobitelnou atmosféru vyhlášených australských pláží.“
Cage, Cage, Cage - zas na první Stage!!!
Ne všechny filmy, všechny scénáře, nabídnou hlavní roli, která v sobě nese až trýznivý vývoj – ne ani tak děje samého – ale postavy. Od nostalgického fotřínka, přes nepoučitelného magora, k zoufalci, který se stane Robinsonem uprostřed civilizace, otroka své absurdní vize až po zoufalce bojujícího o holý kejhák.
Ano, z indicií naznačených a zkušenými filmožrouty a znalci filmografie s vizitkou Nicolas Cage jistě předem vydedukovaných, lze vytušit, oč ve filmu půjde. Akorát není úplně a do detailu jasné proč to tak celé je a chválabohu, především ani to, jak to nakonec dopadne. A mimochodem, je to na samém konci záměrně spíš věcí vůle a představivosti diváka s nápovědou přes titulky znějící citace věty z počátku filmu. Nechť si každý ujasní sám, jak to dopadlo.
Ale to vše je vlastně tak trochu vedlejší. Tenhle film stojí a padá s postavou a tou je Nicolas Cage. Hraje ve filmu ve kterém mu jde o život, doslova jako o život. Herecká příležitost jako sen. Tedy, v případě postavy, rozhodně sen zlý a to tak, že velmi…
V žáru australských Vánoc
Normální průměrný divák, ví, že hrdina je blázen do vidiny, která je v jádru nejistá, jak se stále více ukazuje, ale hlavně bezvýchodná. Koupit rodný dům, o který za nepřehledných okolností spojených se smrtí otce hrdina v pubertě přišel… Vrátit se tam, kam ho nechtějí… Na což je důrazně upozorněn sotva na pláži s výhledem na onen romantickými vzpomínkami opředený rodný dům, vystoupí z auta. Ne. Nedá si říct. A tak mu to je naznačováno čím dál tím důrazněji a tvrdšími argumenty. Furt ne. I ten pubertální syn už je rozumnější, protože, když ho prapůvodně vláčel sebou, aby mu tu pláž, s tím výhledem, představil a jako Vánoční překvapení mu ukázal naplnění svého životního snu, dovtípí se, že je lepší zmizet. I ten kluk rychle pochopí, že to nebude snadné. A proč si proto dělat zle a lámat to přes koleno. Jsou přece Vánoce, ne. A dá se odvézt domu. Jenže umanutý otec Cage se tam vrací a servíruje si jeden problém za druhým. Jsou mu dávány jak rány fyzické, tak v podstatě organizační a existenční. A on dál, umanutě odolává. Vůbec při tom neřeší, že i kdyby se snad nějakým zázrakem nakonec dobral svého vysněného snu, ten dům vybojoval proti všem a všemu a opravdu ho nakonec koupil, nikdy to tam už nebude ono pohodové bydlení a očekávané romantické surfování, o němž snil…
Člověku, a zejména divákovi, se nabízí přehršel rčení, která tohle řeší. Od „Moudřejší ustoupí“ až po „Hlavou zeď neprorazíš“. Jenže kdyby se toho držel ve filmu Nicolas Cage, tak by nevnikl film, na který se hned tak nezapomene a nebyl by ani tak obdivuhodný výkon herce, jímž Cage je a jímž fakticky uhrál celý film.
Inu, dobře mu tak. Protože, tím pádem, dobře i nám. Je to síla a Cage tu předvedl svůj herecký koncert, jako snad nikdy před tím.
Text: Richard Koníček
Foto: Bioscop
THE SURFER
Surfař
v kinech od 8. 5. 2025
PRODUKCE: Austrálie / USA / Irsko, 2024
JAZYKOVÁ ÚPRAVA: originální znění s českými titulky
ŽÁNR: thriller
STOPÁŽ: 99minut
PŘÍSTUPNOST: nevhodný do 12 let
REŽIE: Lorcan Finnegan
SCÉNÁŘ: Thomas Martin
KAMERA: Radek Ladczuk
ZVUK: Aza Hand
STŘIH: Tony Cranstoun
SCÉNOGRAFIE: Emma Fletcher
KOSTÝMY: Lien See Leong
HUDBA: François Tétaz
HRAJÍ: Nicolas Cage, Julian McMahon, Nicholas Cassim, Alexander Bertrand, Justin Rosniak, Rahel Romahn, Finn Little, Charlotte Maggi, Rory O'Keeffe, Miranda Tapsell, Nina Young, James Binghama, Radek Jonak a další
PRODUKCE: Robert Connolly, James Harris, Nathan Klingher, Nicolas Cage, Brunella Cocchiglia, Leonora Darby, James Grandison
CASTING: Jane Norris, Colin Jones
WEB: https://www.bioscop.cz/filmy/the-surfer
TRAILER: https://www.youtube.com/watch?v=-r03aWc1s_A