Bílá místa slovenské fotografie aneb Love Yourself First!

16.09.2016 11:25

Leica Gallery Prague  - Praha

9.  9.  – 20. 11. 2016

 

 

Na tiskové konferenci příležitosti nové výstavy fotografií Bílá místa slovenské fotografie / Kreativní komunikace profesorky Miloty Havránkové a jejích studentů 1972 – 2016, kterou připravila Leica Gallery Prague (kde si můžeme dát i mňam - kafíčko), byla empatická fotografka a pedagožka (učila 44 let a ještě učí...) Milota Havránková osobně přítomna. Můžeme konstatovat, že byla radost ji poslouchat, takže nebylo divu, že dokázala se svými studenty pokaždé navázat výjimečný vztah, zcela neformální.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výstava představila snímky jejích studentů, z nichž mnozí jsou dnes významnými osobnostmi současné tvůrčí fotografie a často pedagogicky působí na uměleckých školách, ale zároveň i díla mladé generace.

 

Neznám obor, kde by se nevyužívala fotografie, neznám člověka, který by nefotografoval.“ M. H.

 

 

 

K nejdůležitějším období z její pedagogické činnosti patří působení na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, kde v letech 1991 až 2007 vedla Ateliér výtvarné fotografie. Velkým pedagogickým úspěchem Miloty Havránkové je i fakt, že studenti se nesnažili její styl napodobit, ale vytvářeli si vlastní umělecký rukopis. Havránková vedla studenty k tomu, aby jim zůstalo tradicí a formálností nezatížené fotografické vidění. Řada z jejích studentů je aktivních v pedagogické činnosti a i dnes formují současnou slovenskou fotografii.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Za nejdůležitější v životě člověka považuji to, aby mohl vnitřně růst, uměl se rozdávat a nebál se říct svůj názor.  Výstavu věnuji studentům, kteří milují pedagogický proces a zároveň jej tvoří.“

Milota Havránková

 

 

 

 

Koncepce výstavního projektu je zaměřena na mapování klíčových posunů v jednotlivých obdobích a na uměleckých školách, především na vývoj média fotografie v kontextu aktuálních změn ve vizuálním umění.

 

 

 

Na výstavě najdeme snímky fotografů:

Richard Bolčo, Tomáš Agat Błoński, Jana Hojstričová, Peter Homola, Dominika Horáková, Marko Horban, Júlia Laufová, Silvia Saparová, Anton Sládek, Magda Stanová, Olja Triaška Stefanović, Ján Strieš, Mária Šimková, Jana Šturdíková a Miro Švolík

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výstavu jsme doplnili projekcí s ukázkami dalších děl studentů Miloty Havránkové, která nebyla vybrána pro výstavu v hlavní galerii

 

Kurátor: Anna Vartecká

Pořadatel: Leica Gallery Prague

 

Projekt FOTOIMAGO: Milota Havránková a její studenti VŠVU Bratislava

Na tiskové konferenci Milota Havránková neopomenula připomenout projekt FOTOIMAGO, jehož nádherné výsledky můžeme také v Galerii Leica Gallery zhlédnout.

 

 V roce 2000 oslovila Milotu Havránkovou ke spolupráci na vývoji originálních designových šatů za použití digitální fotografie mezinárodní společnost zabývající se informačními technologiemi Hewlett-Packard (HP). Jelikož společnost HP již dlouhodobě sledovala její kreativní a systematický zájem o přesahy a nestandardní využití fotografie a sítotisku do textilní tvorby, rozhodla se finančně podpořit textilně-fotografický workshop, který autorka vedla ve svém Ateliéru výtvarné fotografie na VŠVU v Bratislavě, zajištěním veškerého fotografického materiálu, včetně nezbytného plotru a hedvábí.

 

Tou dobou začínal dynamicky růst zájem o hledání nových možností praktického využití digitálních médií, proto se firma HP rozhodla investovat touto cestou do kreativního výzkumu, který prostřednictvím vlastních i studentských experimentů realizovala právě Milota Havránková. Během ročního workshopu vznikaly originální modely šatů s aplikovaným potiskem fotografií ve čtvercovém formátu.

 

Hedvábí s fotografickým potiskem se nakonec nepodařilo barevně ustálit natolik, aby odolávalo praní a mohlo být využito v praxi, i proto modely šatů přestaly být vnímány jako ušité produkty a přirozeně začaly fungovat jako autonomní umělecké objekty.

 

Instalace kazet s jedinečnými textilní-fotografickými díly výstižně demonstruje otevřenou atmosféru technologického nadšení, prosakujícího do vizuálního umění na začátku nového tisíciletí.

Na závěrečných módních přehlídkách, které pod názvem FOTOIMAGO proběhly postupně v Bratislavě, Košicích a v Praze, byly prezentovány ukázky hedvábných šatů s originálními textilními fotografiemi studentů a Miloty Havránkové.

 

Workshop se tak stal jedním z pilotních projektů, kdy pod vlivem velkých společenských očekávání od nástupu digitálních technologií došlo k významnější spolupráci mezi průmyslovým investorem a vzdělávací institucí tvůrčího typu.

 

Na projektu se dále podíleli Jana Hojstričová, Jana Ilková, Ján Ondrejka, Tomáš Poruben, Soňa Sadloňová, Silvia Saparová, Kristína Schraeiberová, Silvia Slavkovská, Juraj Staško a Ján Záborský

 

Proces vzniku textilních fotografií

Firma HP zapůjčila škole digitální kameru, skenery, počítače a plotry. Studenti nejdřív nafotografovali vybraný objekt, který následně počítačově zpracovali. Fotografie pomocí plotru přetiskli na hedvábí o rozměru 1x1 metr a z jednotlivých kusů látek vytvořili co nejjednodušší modely šatů. Na výsledném produktu bylo nejzajímavější to, že zvětšená či různě upravená fotografie vytištěná na hedvábném materiálu vypadala úplně jinak, než klasická tištěná fotografie.

 

Milota  Havránková (výběr bez výstav)

  • 7. 8. 1945 se narodila v Košicích na Slovensku jako Milota Marková (v den historicky památném – podpis Košického vládního programu)
  •  
  • 1960-1964: studuje fotografii na Střední škole uměleckého průmyslu v Bratislavě
  • 1963-1965: pracuje jako fotoreportérka ve Filmových ateliérech Koliba v Bratislavě, kde vytváří své první výtvarné fotografie
  •  
  •  1966-1971: studuje výtvarnou fotografii na Katedře kamery na FAMU v Praze u profesora Jána Šmoka
  •  
  • 1972–1977: působí jako odborná pedagožka oboru Výtvarná fotografie na Střední škole uměleckého průmyslu v Bratislavě
  • 1977-1991: pracuje jako volná fotografka, věnuje se užité, módní a reklamní fotografii
  • 1990: spoluzakládá Galerii X v Bratislavě, kde prezentuje svůj fotodesign na módů, špercích a výtvarných objektech
  • 1991-2007: vede Ateliér výtvarné fotografie a je členkou Akademického senátu VŠVU v Bratislavě
  • 1992: získává čestné uznání Podvedomésúhry na Mezinárodním bienále uměleckých řemesel v Bratislavě
  • 1994-2005: externě vyučuje na Katedře fotografie FAMU v Praze
  • 1995: habilitována docentkou v oboru fotografie na Filmové a televizní fakultě AMU v Praze
  • 1997: zvláštní cena redakce Evy na Mezinárodním veletrhu módy STYL 97 v Brně 2002: stává se vedoucí Katedry fotografie a nových médií, členkou Oborové a Umělecké rady VŠVU v Bratislavě
  • od 2006 členkou Oborové rady doktorského studia VŠVU
  • 2006: jmenována vysokoškolskou profesorkou v oboru Volné umění
  • 2007-2011: ředitelkou Galerie PF 01 v Bratislavě
  • 2008: získává prestižní ocenění Křišťálové křídlo jako významná osobnost Slovenska v oblasti výtvarného umění
  • 2010: v rámci série GEN.sk, TV Galerie elity národa vzniká filmový portrét Miloty Havránkové
  • 2012-2013: vyučuje na Katedře fotografie FAMU v Praze
  • od 2013 vedoucí Ateliéru fotomédia na Katedře intermédií a digitálních médii na Akademii umění v Banské Bystrici
  • 2014 získává ocenění Osobnost roku v kategorii fotografie profesionálních fotografů Středoevropského domu fotografie a Cenu Národní rady za humanitní vzdělávání a kulturu v oblasti fotografie

 

110 00 Praha 1

Školská 28

Vstupné:  plné 70 Kč, snížené 40 Kč

www.lgp.cz

 

Máme otevřeno: po-pá: 10.00–21.00 hodin, so-ne: 14.00–20.00 hodin

 

 

Hodnocení:  100 %

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková

 

 

 


Více zde: https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/milota-havrankova%3a-%c2%b4next-page%c2%b4-dalsi-stranka-aneb-jak-dosahneme-kontrastu-%21/


Více zde: https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/milota-havrankova-milota-aneb-byla-jsem-prece-vzdy-napred-nez-ti-ostatni-a-tak-neprestanu-prekvapovat/