Alexandra Dvořáková & Heidi Bayer-Wech - Emilio Vedova: Milník s názvem „1968“ aneb přátelství začalo před 46 lety

18.10.2014 18:56

Galerie Vernon - Praha

8. 10. – 22. 11. 2014

 

Na vernisáži výstavy Milník s názvem „1968“ jsme zhlédli výstavu dvou umělkyň,   Alexandry Dvořákové a  Heidi Bayer-Wech, které se zahájení rovněž  zúčastnily osobně. V roce 1968 se osobně setkaly, setkání se stalo milníkem nejen jejich umělecké tvorby. Obě se totiž zúčastnily kurzu vedeného benátským malířem Emiliem Vedovou, který je uvedl do světa abstraktních linií a geometrických tvarů.

 

 

Výstavu oficiálně zahájila kurátorka a ředitelka galerie Vernon Monika Burian Jourdan. A rovněž promluvila stále usměvavá paní Dr. Serena Baccaglini (na foto vpravo dole).  Největší obraz z celé výstavy, který můžeme zhlédnout za nimi (při zahájení) musel být zbaven rámu, aby se vůbec do Galerie Vernon mohl umístit.   

 

 

Výstavu jsme doplnili promítáním videa a plátny benátského mistra asbstrakce - Emilia Vedovy

 

Cíl výstavy

Chtěli jsme touto výstavou poukázat na výjimečnost vztahu učitele a žáka, který stejně jak umí být intenzivní, může být i velmi křehký a spletitý. Kurátorka a ředitelka Galerie Vernon Monika Burian Jourdan uvedla: „Tato výstava byla v plánu po mnoho let. Alexandra Dvořáková byla mou první učitelkou kreslení. A přestože to bylo ještě v poměrně raném věku, její hodiny byly prvním impulzem, díky němuž jsem se o umění začala zajímat a poznala jeho úžasný svět zblízka.“

 

Emilio Vedova (1919 − 2006)

byl italský abstraktní malíř považovaný za jednoho z nejvýznamnějších, kteří se na italské umělecké scéně objevili. Vedova hrál klíčovou roli v poválečném uměleckém hnutí v Itálii, které se otevíralo evropské avantgardě. V průběhu svého života učil na mnoha amerických univerzitách, Sommerakademie v Salcburku či akademii v Benátkách.

 

Heidi Bayer-Wech a Alexandra Dvořáková

se seznámily na Mezinárodní letní akademii výtvarného umění v Salcburku v červenci 1968, kde se účastnily kurzu s názvem „Malířství dneška“ pod vedením benátského umělce Emilia Vedovy. Společně prožily jedinečnou tvůrčí atmosféru, seznámily se s novými technikami a materiály a hledaly nové souvislosti a vztahy ve světě linek, tvarů a barev. Emilio Vedova ovlivnil obě na celý život.

 

Heidi Bayer-Wech nejprve vyučovala na různých školách v Mnichově, ale nakonec se rozhodla věnovat se výhradně vlastní tvorbě. Vedovu považuje za velmi důležitou osobu svého uměleckého vývoje: „Jeho slova mi dodaly mnoho odvahy a dodnes jsou pro mne velkou motivací. Rozsáhlou korespondenci, mnoho osobních komentářů vepsaných do katalogů či na plakáty opatruji jako poklad. Navštívila jsem mnoho jeho výstav a čas od času si s radostí zavzpomínám na něj i na jeho intenzivní a živé hodiny.“

 

Pro Alexandru Dvořákovou měla účast na kurzu význam nejen z hlediska její umělecké tvorby, ale také proto, že se během léta, které strávila v Salcburku, odehrála dramatická událost československých dějin, a to srpnová okupace. Stála náhle před dilematem, zda zůstat v zahraničí anebo se vrátit. Padlo rozhodnutí a po roce se vrátila do ČSR a následujících 40 let zasvětila podobné roli jako samotný Vedova – stala se učitelkou výtvarného oboru na ZUŠ.

 

Obě přítelkyně zůstaly v písemném kontaktu a znovu se setkaly v roce 1988, kdy navštívily kurz Emilia Vedovy a po 20 letech tak opět společně zažily jedinečnou atmosféru jeho lekcí.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podporu výstavě vyslovil za nadaci Fondazione Vedova se sídlem v Benátkách její ředitel Fabrizio Gazzarri , který speciálně poděkoval oběma umělkyním a Galerii Vernon za laskavé šíření jména Emilia Vedovy a jeho díla za hranicemi Itálie. Výstava se těší také podpoře Italského kulturního institutu v Praze v čele s Giovannim Sciolou.

 

 

 

 

 

 

 

www.galerievernon.com

www.facebook.com/VernonGalerie

www.vernongallery.tumblr.com

www.pinterest.com/vernongallery

www.tinabcontemporary.com

Hodnocení: 80 %

 

Galerie  Vernon

150 00 Praha 5
Janáčkovo nábřeží 21

 

Máme otevřeno:

ve středu, čtvrtek 12.00 – 19.00 hodin

v  pátek 12.00 – 17.00 hodin

v  sobotu 10.30 – 18.00 hodin

 

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková