6. ročník: Stanislav Libenský Award 2014 aneb když české sklářky excelují

21.09.2014 17:24

Tančící dům – Praha

19. 9. – 14. 12. 2014

 

Byli jsme pozváni na vernisáž mezinárodní soutěžní výstavy skla, která je jediná na světě,  do které se mohou hlásit čerství absolventi uměleckých škol. Kromě vybraných sklářských objektů jsme zhlédli  také díla, která získala první, druhé a třetí místo.

 

Předseda poroty Reino Liefkes (UK), vedoucí oddělení keramiky a skla ve Victoria & Albert Museum v Londýně, velmi pozitivně ohodnotil letošní výstavu jako celek: „Co mě překvapilo na první pohled při vstupu do výstavních prostor Stanislav Libenský Award 2014 byla rozmanitost jednotlivých objektů i využitých technik. Nejde pouze o estetickou krásu. Pozornost umělců je výrazně soustředěna také na formy zpracování.“

 

Se všemi vítěznými objekty jsou spojeny jejich vlastní příběhy, přinášející a prezentující pozorovateli různé emoce a pocity. Co se týče samotných účastníků, jsou patrné rozdíly mezi studenty orientujícími se více na architekturu nebo na sochařství. Výstava je různorodá ve všech ohledech, což jí dodává na osobitosti a atraktivitě.

 

 

Vítězové Stanislav Libenský Award 2014 

  1. místo - Michaela Mertlová  z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze -  instalace Munchies

Autorka ve své práci nejen využívá různé techniky zpracování skla, ale přichází i s detailní prezentací svého díla, čímž oslovila mezinárodní porotu. Metafora mezi hravou a zábavnou žvýkačkou a pečlivě opracovaným kovem je zajímavá nejen pro odborné oko. Její objekt působí spolu i zvlášť. Objekty na sebe reagují, ale jsou silné také jednotlivě.

 

  1.  místo – bylo uděleno australské účastnici Saře Hellsing -  Moments Passed

Instalace a dílo všeobecně navozuje vzpomínání a minulost, jejichž využití bylo jedním z vysoce hodnocených prvků. Jde o mimořádně detailní práci, přinášející pocit blízkého kontaktu, zachycení dávného momentu v paměti a návrat do dávných časů. Objekty na první pohled z dálky vypadají jako kamínky, přitom jsou to pečlivě opracovaná sklíčka „téměř jako talismany“, dodala porota.

 

  1. místo  - Zuzana Kubelková z České republiky - My Chemical Romance

Plastika je měnícím se dílem, které podle slov předsedy poroty přináší jistou ženskost, přitom je také ztělesněním exaktního a přísného v podobě využití ryze chemického materiálu. Měnící se hmota v plastice může být také chápána jako metafora neustále se měnících a přetvářejících se vztahů. Oceněný objekt působí silně technicky, navzdory tomu zůstává experimentem snažícím se zkrotit přírodu, která si přesto žije svým vlastním životem.

Porota se shodla, že interaktivita se čím dál více stává součástí výstavy i samotných objektů.

Přináší nový rozměr v prezentaci, ale také ve vnímání daného objektu návštěvníkem.

 

 

Porota

Alena Matějková (ČR) je sochařka, výtvarnice a návrhářka skla. Vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze pod vedením prof. Kopeckého. Vytváří skulptury z kamene, mramoru, skla i z ledu. Od malých děl plovoucích po vodě k rozsáhlým instalacím. Používá motivy dveří, fragmenty zdí, svícnů, královských korun, lodí, květin, osob a další. Nachází inspiraci v historických ornamentech, v mýtech a příbězích a ve svých představách. Její výtvory jsou často o světle. Je zastoupena v mnoha sbírkách po celém světě, kde také vystavovala na řadě sólových či skupinových výstavách. Za svá díla obdržela mezinárodní i česká ocenění.

 

Amy Schwartz (US) nastoupila do Corning Museum of Glass v roce 1995, aby založila Studio – uměleckou a vzdělávací instituci, které poskytuje programy pro lidi všech věkových kategorií a všech odborných úrovní znalosti skla.Její hlavní činností je psaní osnov a zajišťování mezinárodně uznávaných sklářských výtvarníků. Mimo jiné dohlíží také na výběr studentů a rozdělování stipendií. Má na starosti koordinaci stážistů a programy pro školy a skupiny.Od roku 2002 dohlížel na vzdělávací programy pro celé muzeum. V roce 2007 se stala vedoucí oddělení vývoje a stala se tím tak členkou hlavního týmu musea.

 

Ašot Haas (SK) absolvent bratislavské Vysoké škole výtvarných umění, ateliérů Průmyslový Design (F. Chrenka), Transport Design (Š. Klein), Glass Design (J. Gavula) a Socha, Objekt, Instalace (J. Meliš). Tvorba tohoto mladého autora, která by se dala zařadit do geometrické abstrakce a konstruktivismu, osciluje mezi designem, sochařstvím a sklářským výtvarnictvím. V roce 2007 mu byla udělena prestižní Cena Galérie Nova za sklo. Ašot Haas vystavuje po celé Evropě i USA a jeho díla jsou součástí sbírek významných galerií.

 

Krzysztof Kucharczyk (PL) historik umění, absolvent Vratislavské univerzity a Ekonomické školy ve Varšavě (management kultury). V současné době je manažerem BWA Galerie Skla a Keramiky ve Vratislavi. Byl producentem a kurátorem více než 30 výstav věnovaných zejména sklu a keramice (např. Jakub a já/ J. Berdych a J. Berdych, Tancuj/D. Drozdowska, Proces / K. Szczesna, Vojna a mír, navíc/E. Grosseová).

 

Reino Liefkes (UK) vedoucí oddělení keramiky a skla ve Victoria & Albert Museum v Londýně. Vystudoval dějiny umění na univerzitě v nizozemském Leydenu. V roce 1992 začal pracovat ve V&A Muzeu, kde se v roce 2004 stal vedoucím oddělení keramiky a skla. Reino Liefkes se specializuje na sklo a evropskou kameninu a byl hlavním kurátorem nové V&A Galerie Keramiky, která byla zahájena v letech 2009-2010. Reino Liefkes je autor/editor Glass (V & A 1997) a Mistrovská díla světové keramiky (V & A 2008). V současné době je předsedou mezinárodního sklářského výboru v ICOM (Mezinárodní rada muzeí).

 

Odborným garantem je Mgr. Milan Hlaveš, Ph.D. (CZ) vedoucí sbírky skla, keramiky a porcelánu Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Působil v Národním technickém muzeu v Praze a v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Autor a spoluautor více než čtyř desítek výstav, bezpočtu článků do odborných časopisů a člen mnoha soutěžních komisí.

 

Z historie soutěže ´Stanislav Libenský Award´ (byla založena roku 2009)

Stanislav Libenský je považován za významného českého sklářského umělce a pedagoga, jehož díla vytvořena ve spolupráci s Jaroslavou Brychtovou, jsou vystavena v muzeích a galeriích po celém světě. Kromě vlastní tvorby rovněž vyučoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a byl ředitelem a pedagogem na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě, kde také trvale žil a tvořil po většinu svého života.

 

Soutěž slouží k mezinárodní prezentaci mladých sklářských umělců. Cílem soutěže je pomoci rozvíjet mezi nimi sklářské umění a porovnávat různé přístupy a způsoby práce. Iniciátor soutěže – Pražská galerie českého skla (PGČS) doufá, že díky této soutěži a následné dlouhodobé výstavě pomůže mladým umělcům vstoupit do světa businessu a prozkoumat potenciál skla.

Na každé z předcházejících výstav bylo k vidění mnoho vynikajících děl z 30 zemí a 40 vysokých škol.

ART SALON S

Galerie Moderního a Soudobého umění

Tančící Dům

120 00 Praha 2

Rašínovo nábřeží 80

 

Máme otevřeno:  každý den od 10.00 do 20.00 hodin

www.libenskyaward.com

www.facebook.com/StanislavLibenskyAward

www.artsalons.cz

Hodnocení:  85 %

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková