26. MFF Praha - Febiofest začíná 21. března 2019 aneb Peter Fonda převezme Cenu Kristián za celoživotní přínos kinematografii… či jedny oči nestačí

08.03.2019 14:11

Hotel Carlo IV./The Dedica Anthology - Praha

7. 3. 2019

 

 

Na hlavní tiskové konferenci k 26. ročníku  MFF Praha - Febiofest jsme byli informováni, že do Prahy přijede a slavnostně Febiofest zahájí devětasedmdesátiletý Peter Fonda, hvězda amerického filmu, herec z kultovního snímku Bezstarostná jízda. K filmu napsal scénář a zahrál si zároveň hlavní roli po boku Dennise Hoppera a Jacka Nicholsona. Držitel dvou Zlatých globů převezme na Febiofestu cenu Kristián za celoživotní přínos světové kinematografii.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kromě Fondy letos cenu Kristián převezme také dánský oscarový režisér Bille August a česká herečka Jiřina Bohdalová. Peteru Fondovi a Jiřině Bohdalové bude cena předána na slavnostním zahájení festivalu, Bille Augustovi na zakončení festivalu. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Francouzský herec Louis Garrel jako režisér

Dalším hostem Febiofestu bude francouzský herec a režisér Louis Garrel. Pětatřicetiletý držitel ceny César za výkon ve filmu Pravidelní milenci přiváží na festival svůj nejnovější režisérský počin s názvem Věrní nevěrní. Ve filmu ztvárnil zároveň hlavní roli a do rolí svých partnerek obsadil Laetitiu Castu a Lily-Rose Depp.

 

Festival zahájíme snímkem Gentleman s pistolí s Robertem Redfordem, o kterém prohlásil, jde o jeho poslední roli před odchodem do důchodu. Festival zakončíme životopisným dramatem, snímkem Laurel a Hardy, což je drama vycházející z osudů slavného komediálního dua Stan Laurel a Oliver Hardy.

 

 

Nejnovější českou koprodukční tvorbu letos zastoupí na festivalu 6 snímků

 • Ve spolupráci se Slovenskem vznikl film inspirovaný skutečným kriminálním případem z roku 2005 Ostrým nožem debutujícího režiséra Teodora Kuhna
 • Debut o punkovém životě Punk je hned! režiséra Juraje Šlauky uvedeme v premiéře, kterou představí sám režisér
 • Svůj režijní debut Humorista, ruské drama o životě prominentního sovětského stand-up komika, představí režisér Michail Idov, stejně jako drama známého polského režiséra Jana Jakuba Kolskiho Milost, které vypráví příběh o odvaze rodičů na pozadí dramatických událostí poválečného Polska
 • Uvedeme také rumunské drama Nicolae Constantina Tanase Panna a orel či česko-izraelský koprodukční povídkový film Problémy prvního světa režisérů Elada Keidana, Jakuba Felcmana, Anny Kopecké a Jana Hechta

 

 

Deset debutantů v soutěžní Nové Evropě

Jediná soutěžní sekce festivalu letos představí 10 snímků nastupujících evropských filmařů 

 • Snímek Banditi hledající mámu srbského režiséra Kosty Ristiće sleduje čtyři sourozence poté, co se nedobrovolně stanou bezdomovci
 • Rakušan Sebastian Brauneis přiveze mysteriózní snímek o lidské psychice s názvem Čaroděj
 • Steve Krikris z Řecka nabídne život číšníka ze staré školy v neo-noirovém duchu ve filmu Číšník
 • Meditativní drama natočené s neherci z brazilského kmene Mrtví a ti druzí nabízí João Salaviza a Renée Nader Messora z Portugalska a Brazílie
 • Lotyšsko zastupuje retro kriminální komedie z dob socialismu Nadace kriminální excelence režiséra Oskarse Rupenheitse
 • Švédský Pan Dort Filipa Hammara a Fredrika Wikingssona diváky zavede do nejnudnějšího města Švédska, které se pokouší zvrátit svou pověst
 • Skotská herečka Karen Gillan natočila snímek Party začíná jako scénáristka, režisérka i herečka v hlavní roli
 • Dánský snímek Prázdniny režisérky Isabelly Eklöf o mafiánovi a jeho přítelkyni je studií násilí a ponížení, které muži páchají na ženách
 • Vem, nebo nech být, snímek o vztahu otce k právě narozené dceři přiváží lotyšská režisérka Liina Trishkina-Vanhatalo
 • Posledním soutěžním filmem je česko-slovenské koprodukční drama Teodora Kuhna Ostrým nožem

 

 

O vítězi této sekce rozhodne porota složená ze 33 filmových fanoušků, které vybírá prezident festivalu Fero Fenič. Předsedou této poroty (Nová Evropa) se pro letošní rok stal světoznámý fotograf  Jan Saudek. Vítěz získá cenu Grand Prix s finanční odměnou ve výši 5 000 eur.

 

 

V Made in USA převažují ženské hrdinky

Sekce Made in USA je na 26. ročníku Febiofestu opětovně věnována americkým nezávislým filmařům, menším a odvážnějším filmovým produkcím, kterým jde o autorskou výpověď, svébytnou režii a osobitý pohled na jejich dramatické či komediální hrdiny. V letošním roce - snad příznačně - převažují ve filmových dílech především ženské hrdinky.

 

 

Návštěvou filmů můžete podpořit Národní filmové muzeum NaFilM

V rámci letošního ročníku festivalu můžeme podpořit rozvoj Národního filmového muzea NaFilM, za nímž stojí trojice Adéla Mrázová, Terezie Křížkovská a Jakub Jiřiště. Než se tomuto muzeu podařilo najít stabilní zázemí v historické budově Mozarteum architekta Jana Kotěry, putovalo po Praze s dočasnými výstavami. V současné době přibližuje návštěvníkům fascinující svět filmu stálá interaktivní expozice, která nabízí výjimečné zážitky dětem i dospělým. Návštěvníci si zde mohou vyzkoušet virtuální realitu, vytvořit si vlastní zvukovou nahrávku, nebo se třeba na chvíli stát promítačem laterny magiky.

 

Návštěvou projekcí filmů se zvýšeným vstupným diváci podpoří rozvoj Národního filmového muzea NaFilM - Špatná pověst (Kevin Kerslake), Andílek (Luis Ortega), Bílá vrána (Ralph Fiennes), Ničitelka (Karyn Kusama), Zemětřesení (John Andreas Andersen).

 

 

Medaile České mincovny pro Jiřího Menzela

Febiofest společně s jabloneckou Českou mincovnou poctil v letošním roce ražbou pamětní medaile jednoho z nejvýznamnějších českých režisérů Jiřího Menzela.

Stříbrnou pamětní medaili Jiřího Menzela na hlavní tiskové konferenci před zahájením Febiofestu osobně převzala jeho manželka, paní Olga Menzelová.

 

 

 

 

 

 

 

Česká mincovna touto medailí navazuje na poctu věnovanou Karlu Fialovi, Rudolfu Hrušínskému, Vladimíru Menšíkovi či Jiřímu Kodetovi. Medaile jsou vyhotoveny z ryzího stříbra v limitovaném počtu čtyř kusů v proof kvalitě a o hmotnosti 42 g.

 

Projekce jsou tradičně ke zhlédnutí v multikinech CineStar Anděl, CineStar Černý Most, v kině NFA Ponrepo a v Městské knihovně.

 

Do regionů se Febiofest vydá od 1. do 18. dubna 2019 a bude zahrnovat města: České Budějovice, Hradec Králové, Plzeň, Beroun, Jihlava, Ostrava, Mikulov, Kladno, Liberec, Děčín, Olomouc, Uherské Hradiště, Chomutov a Zlín.

 

Vstupné na jednotlivá představení činí 99 Kč.

Cena diváckých akreditací na 3 dny je 699 Kč, na 5 dnů 999 Kč a na 9 dnů 1699 Kč.

 

Vstupné na film a exkluzivní večeři v sekci Culinary Cinema činí 1190 Kč.

Divácké akreditace a vstupenky na filmově-kulinářské večery jsou k dostání na www.febiofest.cz.

 

Stejně jako loni bude v rámci festivalu fungovat na všech druzích mobilních telefonů festivalová aplikace. Novinkou je pro letošek také speciální filtr na Facebooku, který divákům při focení obličejů ´vyrobí´ podle letošního hesla „Jedny oči nestačí“ další pár očí. Filtr lze sdílet z facebookových stránek Febiofestu nebo třeba pomocí odkazu, který po rozkliknutí otevře fotoaparát facebooku s aktivovaným filtrem. Filtr pro festival stejně jako veškeré vizuální podklady vyrobila firma Dynamo design, která také například letos už podruhé stojí za vizuální podobou filmových cen Český lev.

 

 

Hodnocení:  100 %

Ing. Olga Koníčková (tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková

 

 

 

 

https://www.facebook.com/febiofest/
https://www.instagram.com/febiofest/
https://twitter.com/Febiofest
https://www.febiofest.cz