´Zóna v pohybu´ aneb Dialogy profesorky Adély Matasové a jejích studentů 1990 – 2014

16.01.2014 11:36

Centrum  současného umění DOX - Praha
16. 1. - 17. 3. 2014

 

Výstava Zóna v pohybu je sondou, ve které se zrcadlí nejen osobní pedagogická vize prof. Adély Matasové, ale i proměna české výtvarné scény během tří uplynulých desetiletí.

 

Byli  jsme pozváni  na vernisáž výstavy ´Zóna v pohybu/ Dialogy profesorky Adély Matasové a jejích studentů 1990 – 2014/ do  Centra současného umění DOX.  Vystavili jsme zde práce bývalých studentů – dnes už etablovaných uměleckých osobností,  a mladých umělců – kteří studovali v ateliérech prof. Adély Matasové na VŠUP, Literární akademii Josefa Škvoreckého v Praze, ZČU v Plzni a na University of Colorado v USA v letech 1990 do 2014.

 

V rámci zahájení výstavy nám paní Pavlína Morganová představila  prof. Adélu Matasovou, kurátorku výstavy. Matasová vyjádřila své nadšení nad tak hojnou účastí na vernisáži, a své pochybnosti o tom, zda vůbec by výstavu měla zahajovat, že výstava je nejen projektem, ale i směsí všech prací a výsledkem její dvacetileté pedagogické  práce na VŠUP. V každém případě

dodala, že bylo před 20 lety velmi těžké prosadit do uměleckých škol média a  disciplínu volné tvorby a že děkuje všem, co se na výstavě podíleli. Na závěr vernisáže nám pak tanečníci předvedli taneční performanci, kdy jsme názorně pochopiil, k čemu můžeme různá média  v umění využívat…podle pohybu tanečníků se měnila světelná horní obrazovka takovým způsobem, že jsme měli pocit, že se díváme do černobílého kukátka…     a pak jsme šli na prohlídku expozice, pak jsme se dali do pohybu všichni…

 

Koncepce výstavního projektu

  •  Prof. Adéla Matasová se zaměřila na vývoj médií  a intermédií. „Je důležité zmínit, že výstava představuje díla z posledních let a nikoliv z minulosti,“ doplnila Matasová. Vznikl tak zajímavý souhrn aktuálních děl známých umělců i nastupující generace, která přichází na scénu s generačně odlišným pohledem, a především s konceptuální i postkonceptuální tendencí a schopností využívat ve své tvorbě kromě klasických médií a materiálů i nové formy.
  • Rozšířené pole absolventů ateliérů prof. Matasové představuje  i projekce videí a dokumentace tvorby dalších mnoha úspěšných autorů, kteří dnes pracují v jiných specifických oborech, například scénografii, kostýmním návrhářství, architektuře nebo počítačové grafice.

Adéla Matasová

  • svým pedagogickým přístupem i uměleckou tvorbou významně přispěla k etablování ateliérů konceptuálního a intermediálního zaměření na českých vysokých školách a byla zároveň první ženou profesorkou volného umění v tehdejším Československu. Svá díla v Centru DOX představí její studenti – známí i začínající umělci.
  • umělecká tvorba Adély Matasové, která se od konce 60. let do 80. let minulého století pohybovala v šedé zóně českého neoficiálního umění, vynikala monumentalitou a na svou dobu odvážnými intermediálními přesahy
  • po roce 1989 jí změna politické i sociální situace umožnila nastoupit na VŠUP v Praze jako vedoucí ateliéru Prostorové tvorby a alternativních technik, později Ateliéru konceptuální a intermediální tvorby, který byl jedním z prvních ateliérů volné tvorby na VŠUP.
  • pedagogický přístup Adély Matasové měl zásadní podíl na zavedení konceptuálně a intermediálně orientovaných atelierů na českých vysokých školách a zároveň přispěl k rostoucímu respektu tohoto způsobu tvorby na české výtvarné scéně 90. let.

 

Vystavující umělci: Matěj Al Ali, Jiří Černický, Linda Čihařová, Tereza Fišerová, Anna Chmelová, Zdena Kolečková, Pavel Kopřiva, Martin Kotrba, Alena Kotzmannová, Petra Krejčová, Kateřina Kubalová, Roman Kudláček, Dagmar Langová, Viktorie Lörinczová, Lukáš Machalický, Adéla Matasová, Lucie Mlynářová, Tomáš Moravec, Bára Němcová, Milena Olivová, Adéla Ondráčková, Eva Sakuma, Michal Sedlák, Tereza Severová, Ondřej Ševčík, Taťána Shamma, Tereza Talichová, Lucie Tatarová, Tereza Velíková, Jan Vítek, Richard Wiesner

 

Spolupráce:  Vladimír Burian, Pavlína Morganová, Martin Odehnal, Adam Vrbka

 

www.dox.mo.cz

www.dox.cz

 

Centrum současného umění DOX

170 00 Praha 7

Poupětova 1

Tel:  +420 295 568 102

 Mobil: +420 775 442 362

 

Máme otevřeno:

pondělí: 10.00 –18.00 hodin

úterý:  zavřeno

středa  a pátek 11.00–19.00

čtvrtek:  11.00 – 21.00 hodin (kavárna do 22.00 hodin)

sobota –neděle:  10.00 –18.00 hodin

Prostory centra DOX jsou bezbariérové

 

Partneři centra DOX: Zdeněk Bakala, Hlavní město Praha, MK ČR, TECHO, a.s., Premiant City Tour s.r.o.

Mediální partneři centra DOX: Hospodářské noviny, RESPEKT, Media Marketing Services, Art&Antiques, České noviny.cz, Prague Events Calendar

 

Hodnocení: 80 %

Ing. Olga Koníčková