´Architektura a víno ve střední Evropě´ aneb ´budu ťa piť, co budu živ, vínečko…
Galerie Jaroslav Fragnera - Praha
3. 12. 2013 – 26. 1. 2014
Byli pozváni na vernisáž výstavy ´Architektura a víno ve střední Evropě´, kde představujeme nejvýznamnější současné architektonické počiny v 7 zemích střední Evropy s bohatou vinařskou historií – (Česká republika, Slovensko, Rakousko, Německo, Maďarsko, Slovinsko a Itálie (Jižní Tyroly). Výstavu k mezinárodnímu projektu ´Víno a architektura ve střední Evropě´ připravila Galerie Jaroslava Fragnera. Po skončení výstavy ve Fragnerově galerii ji v dalších měsících vystavujeme v Budapešti, Vratislavi, Bratislavě nebo Drážďanech.
Pití vína je v módě, semináře o víně zažívají konjunkturu, víno se stalo synonymem pro požitek. Kvalita je na prvním místě. Mnozí vinaři berou tento trend v úvahu a prezentují se velkolepými stavbami podle návrhů předních architektů. Svým výrobkům tak nejen dodávají reprezentativní rámec, ale pomocí architektury rovněž upozorňují na svůj region. Moderní architektura však nemá být jen jakýmsi pomníkem, ale má sloužit výrobě. Jak ukazuje výstava, k tomuto trendu se připojují také rakouští vinaři. (zdroj: www.rkf.cz)
K výstavě jsme vydali i vícejazyčný rozsáhlý katalog.
Sympozium ´Víno – architektura – krajina´
se pro registrované zájemce konal od 16 hodin v Betlémské kapli za účasti renomovaných zahraničních i tuzemských architektů i vinařů (maďarský architekt Péter Kis, zástupci rakouského ateliéru Halbritter&Halbritter, Boris Podrecca (architekt, atelier Boris Podrecca), Josef Pleskot (architekt, AP ATELIER), Oliver Gerner (architekt, gerner°gerner plus), Philipp Tschofen (architekt, propeller z), Ján M. Bahna (architekt, předseda Spolku architektů Slovenska), Michael Thomas (vedoucí marketingu, vinařství Schloss Wackerbarth), Markus Scherer (architekt, atelier Marksu Scherer), Jaroslav Machovec (ředitel Vinařského fondu ČR) a Vladimíra Mrázová (obchodní ředitelka vinařství Sonberk) (bez záruky).
Prezentovali jsme zde fenomén současné architektury vinařství ve středoevropském regionu s důrazem na kvalitní vinařskou produkci představených vinařských industriálních staveb s ohledem na krajinu. V současné době již světoví architekti a studia neodmítají zakázky, aby vyprojektovali moderní a atraktivní vinařství. Mnohá vinařství se po své realizaci zaměřují pak na vinařskou, zážitkovou turistiku (zejména když trh s víny stagnuje), takže vinařství plní úlohu nejen výrobní, ale i společenskou…a tak můžeme architekturu vinařství prezentovat již jako kulturní i společenský fenomén, jako spojení řemesel a současných technologií i moderního designu.
Úvodní slovo pronesl Karel Schwarzenberg, který projektu udělil záštitu, a jenž projevil upřímnou radost, že se taková výstava v Praze uskutečňuje, protože si myslí, že „víno k evropské kultuře patří.“
Po skončení sympozia, které trvalo skoro do 20.00 hodin, kdy jsme si mohli při promítání jednotlivých vinařských staveb nad jejich elegancí jen povzdechnout a pochopit, že už není třeba temných a vlhkých vinných sklepů, následovala za zvuku moravské kapely ´Všianský Brno´ degustace sektu z vinařství Säschisches Staatsweingut Schloss Wackerbarth včetně degustace vín z ostatních zemí střední Evropy.
www.wine-architecture.eu/sympozium
Galerie Jaroslava Fragnera
Praha 1
Betlémské náměstí 5a
Máme otevřeno: denně kromě pondělí 11.00 – 19.00 hodin
Vstupné na výstavu:
Dospělí : 50Kč
Studenti (do 18 let): 20Kč
Senioři, studenti (nad 18 let): 30Kč
Rodina: 90Kč
Školní skupina (do 18 let): 10Kč / student
Školní skupina (nad 18 let): 20Kč / student
Pedagogický doprovod, novináři: zdarma
Ke vstupence bude zdarma sklenička vína z vinařství SONBERK, Krásná hora, Karpatská perla nebo ELESKO Wine Park
Hodnocení: 80 %
Ing. Olga Koníčková
Foto: autorka