Začíná mezinárodní festival Film a architektura aneb Snímky o blízké budoucnosti, osobnostech architektury a designu i masterclass

26.09.2023 17:38

 

 

20. ročník festivalu Film a architektura

29. 9. – 4. 10. 2023

29 měst v ČR a na Slovensku

 

 

Dvanáctý ročník festivalu Film a architektura s hlavním tématem

Konstrukce

bude ve dnech 29. 9. – 4. 10. 2023 k vidění

jak v zavedených kinech, tak na netradičních lokacích

v celkem 29 městech po celé České republice a na Slovensku.

V rámci více než 80 promítání nabídne téměř

40 krátkých a celovečerních snímků z celého světa.

Doprovodný program bude obohacen o

přednášky, hudební performance a především

debaty se zahraničními tvůrci i architekty.

 

 

“Stále častěji jsme svědky přeměny nebo i bourání hodnotných poválečných staveb, které již pozbyly své funkce nebo nejsou současnou společností přijímány.

Vybíráme několik filmů, které se zabývají tématem transformace těchto budov,

a rozhodli jsme se jim věnovat celou festivalovou sekci Limity originality.”

kurátorka festivalu Karolína Vacková

 

 

Program festivalu

 

Úvodní filmy festivalu představují skandinávský pohled na aktuální tematiku rozvoje měst v souvislosti se společenskými otázkami. Zahajovacím snímkem bude norský hraný seriál s názvem Architekti. Fiktivní příběh z blízké budoucnosti je jemnou satirou reflektující současné problémy evropských metropolí i nedostupnost bydlení. Bezvýchodnost situace dopadá i na mladou stážistku architektonické kanceláře, která ale nalezne radikální řešení. Seriál byl letos uveden na mezinárodním festivalu Berlinale a jeho hlavní herečka Eili Harboe se mimo jiné objevila v poslední sérii úspěšného amerického seriálu Boj o moc. S alternativní formou žití také přichází dokument Podnikatelský sen. Ten sleduje zblízka rezidenty a jednotlivce stojící za švédským start-upem, který propojuje komunitní bydlení s podnikatelským rozvojem. Mladí obyvatelé organicky stírají hranice mezi osobním a společným prostorem.

 

 

Co na to Čelisti Radia Wave?

 

·         Na promítání naváže filmově-kritický komentář Víta Schmarce a Aleše Stuchlého z pořadu Čelisti Radia Wave.

·         V rámci nich bude představena v dokumentu The Proof of the Pudding rekonstrukce ikonické budovy Centraal Beheer nizozemského architekta Hermana Hertzbergera. Té se ujímá sám autor, později je ale k projektu přizván i radikálnější Winy Maas ze světoznámého ateliéru MVRDV.

·         Film bude po promítání možné prodiskutovat s jeho protagonistou architektem Laurensem Jan ten Katem.

·         Dalším příkladem sekce je dokument mapující osud bytového komplexu Robin Hood Gardens v Londýně, který navrhla dvojice Alison a Peter Smithsonovi v roce 1972.

·         Stejnojmenný snímek sleduje tento brutalistní počin těsně před jeho zbořením, ale také emoce a názory, které ani po demolici neutichly.

 

 

Adam Štěch a další hosté festivalu

 

Letošním hostem každoroční sekce Inspirace se stal teoretik, publicista a kurátor Adam Štěch. V rámci této sekce uvede film o francouzském režisérovi Jacquesi Tatim, jehož výjimečný vztah k architektuře zasadí do kontextu poválečného vývoje architektury a designu ve Francii. Do svého výběru zařadil také snímek Alfabeto Mangiarotti o milánském architektovi, designérovi a sochaři. Italskému interiérovému designu bude věnována i speciální přednáška o thrillerovém žánru giallo s dobovými ukázkami tamních interiérů designérky Nandy Vigo.

Mezi zahraniční hosty, kteří letos přijali pozvání na festival, patří mimo jiné švédský režisér Sven Blume, který uvede svůj velmi osobní snímek Pokřivené linie krásy, ale povede i první festivalovou masterclass pro filmové a architektonické fanoušky. Promítání dokumentu Skin of Glass o výškové kancelářské budově v Sao Paulu z 60. let pak proběhne za osobní účasti brazilské režisérky Denise Zmekhol. Návštěvníci v Praze a v Brně budou moci debatovat s předním ukrajinským odborníkem na architekturu poválečné moderny Alexem Bykovem, protagonistou filmu Nekonečno podle Floriana Jurjeva.

 

 

Archi shorts - bloky krátkých filmů

 

·         Festivalový program zahrnuje také tematické bloky krátkých filmů –⁠ Archi shorts.

·         Výběr představí například snímky zachycující vybrané mrakodrapy v Chicagu nebo blok s názvem Fascinace.

·         Jeho součástí je například filmová esej EUR42 o římském předměstí, které je ukázkou fašistické architektury, ale také A propos de Zürich, subjektivní znovuobjevování rodného města pomocí 8mm kamery i rodinných historických snímků.

 

“Těší mě, že můžeme opět divákům nabídnout dva nové krátké snímky přímo z naší produkce. Filmu Dne architektury se letos zhostila slovenská filmařka Sarah Lomenová,

která uvede svůj film

K O N S T R U K C E

navazující na letošní festivalové téma.

O další premiéru se postará režisér Michal Kindernay se svým snímkem Santini

odkazujícím na třísetleté výročí úmrtí významného představitele barokní gotiky.”

ředitelka festivalu Marcela Steinbachová.

 

 

Kdo do sekce Persony?

 

Sekce Persony se zaměří na tradičně pojaté portréty osobností, jakými jsou například Adolf Loos – revolucionář mezi architekty, ale i road trip s thajským architektem Boonsermem Premthadem s názvem Big Ears Listen with Feet od známého filmařského dua Ila Bêka & Louise Lemoine.

Zakončením festivalu pak bude promítání dokumentu Moderní Dánsko Arneho Jacobsena nejen o pestré architektonické a designérské kariéře tohoto průkopníka jemné skandinávské estetiky.

 

Text (tisková zpráva) připravil: Richard Koníček

Ilustrační fota: Z festivalových snímků, zdroj Film a architektura  

 

 

20. ročník festivalu Film a architektura

29. 9. – 4. 10. 2023

29 měst v ČR a na Slovensku

Pořádá: Kruh z. s.

Pod záštitou: Česká komora architektů
Hlavní partner: mmcité a.s.

Partner: Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy, Centrum architektury a městského plánování

Design partner: Atelier Manuall

Partner filmu Moderní Dánsko Arneho Jacobsena: Stockist

www.filmarchitektura.cz

 

Festivalová města v Čechách a na Slovensku:

 

Bílovec, Brno, Březnice, Čelákovice, Frýdek-Místek, Hodonín, Jablonec nad Nisou, Karlovy Vary, Lanškroun, Nitra, Opava, Ostrava, Pardubice, Piešťany, Písek, Plzeň, Poprad, Praha, Rajecké Teplice, Šaľa, Šumperk, Uherské Hradiště, Ústí nad Labem, Ústí nad Orlicí, Vratislavice nad Nisou, Vysoké Mýto, Zlín a Žilina.

Program je možné navštívit i v Berlíně.

Kompletní program a vstupenky na festival naleznete na www.filmarchitektura.cz Vybrané projekce jsou po rezervaci přístupné zdarma!