Roger Ballen´s Shadowland/Země stínů/ 1982 – 2014 aneb donutí nás přemýšlet o světě a o sobě samém!

23.02.2015 11:03

Galerie Mánesova 54 – Praha/prodejní výstava

Kafkův dům  - Praha

3. 2. – 16. 3. 2015

 

Zúčastnili jsme se vernisáže prodejní výstavky fotografií Rogera Ballena v Galerii Mánesova 54.  Na výstavu svých velmi zvláštních,  neobvyklých, ba můžeme říci, podivných fotografií  se přišel podívat sám autor,  americký fotograf Roger Ballen (na foto vpravo). Vysokého vzrůstu, velmi však aktivní  muž hovořil o svých černobílých fotografiích, jichž dovezl do Prahy v počtu 191. 

 


I když jeho fotografie mají provokovat a nutit nás k zamyšlení, protože  takové lidské příběhy jsme jistě ještě nikde nezaznamenali,  Roger Ballen mluví klidně a svou řečí  se provokovat vůbec nesnaží. Hovoří totiž za něj jeho snímky, které vytvořil během svého 30 letého pobytu  v Jihoafrické republice.  Vybírá si lidi, zvířata a předměty, které žijí  pokřivení na okraji pokřivené společnosti….v poslední době fotografuje spíše zvířata, kresby a ptáky…


 

Na plakát k výstavě jsme zvolili snímek  mentálně i fyzicky postižených dvojčat Dresieho a Casieho, která Ballen  v roce 1993 zachytil zcela náhodně. Původně chtěl Ballen vytvořit portrét jen jednoho z bratrů.  Když začal  fotografovat Dresieho,   postřehl stín na zdi a spatřil toho druhého velmi podobného bratrovi, Casieho. Pro autora to byl však nezapomenutelný okamžik, samozřejmě jako pro nás diváky.

 

Roger Ballen během krátkého  pobytu v Praze ještě uskutečnil komentované prohlídky  na své retrospektivní výstavě, která se koná ve 3 podlažích  Kafkova domu. Na www.www-kulturaok-eu.cz jsme si takovou  příležitost ujít nenechali. Roger Ballen žije a pracuje přes 30 let v Jihoafrické republice, a postupně se seznámil se zemí nejen jako geolog, ale také jako fotograf. R. B. nejdříve vstupuje do obydlí lidí - bělochů, kde jsou interiéry dekorované bizarními předměty, jež jsou samozřejmě  pastvou pro všímavé oči a fotoaparát Rogera Ballena.  A tak se po roce 2000 se v jeho fotografiích poprvé objevují lidé žijící na okraji jihoafrické společnosti. Ti se stále více se stávali spíše spolupracujícími herci než pouhými objekty jeho tvorby.

 

 

 

 

 

 

 

Devět cyklů …Autor fotografuje a vytvořil ze svých snímků devět  cyklů, přičemž   jednotlivé etapy jeho tvorby jsou propojeny společným tématem a zároveň stále přinášejí nový a nový pohled na svět

  •  
  • 1.  ucelený soubor  ´Boyhood´vznikl po 4 letech cestování po Americe, Evropě i Asii v průběhu 70. let 20. století  –  15.000 fotografií jako dokumentace života dětí naší planety v jejich přirozeném prostředí
  • První polovina 80. let 20. stol.  je uzavřena vydáním knihy ´Dorps´. Tento cyklus je syntézou poznání Jihoafrického regionu, procesem hledání unikátních, mnohdy „bohem zapomenutých“ míst tohoto kontinentu. Vzniká soubor, který unikátním způsobem dokumentuje a uchovává pro další generace nepoznaná kouzelná zákoutí Afriky.
  • 90. léta 20. stol. jsou ve znamení cyklu ´Platteland´. Ballen fotografuje člověka,  a to v jeho přirozeném prostředí, mnohdy ve své chudobě, a to navzdory protěžování bílé menšiny na jihu Afriky.
  • Projekt ´Outland´ na konci 20. stol. hodnotí 20 let fotografické práce autora
  • Na počátku druhého tisíciletí vzniká ´Síň stínů´ (Shadow Chamber)
  • ´Penzión´(Boarding House) přibližuje divákovi nejbližší intimní svět míst, kde lidé žijí
  • ´Animal Abstraction´, výstavní projekt Galerie Alex Daniel – Reflex v Amsterdamu, řeší vztahy člověka a zvířete, které vytvářejí tajemné obrazy jejich integrace
  • ´Ptačí azyl´ (Asylum of the Birds) je poslední publikovaný projekt, vznikl v johannesburském slumu, kde žijí lidé v symbióze s ptáky
  • Zvláštní místo zajímá ´I Fink U Fricky´, fotografie pořízené při realizaci videoklipu Die Antwoord, který na Youtube zhlédlo již 60 milionů  diváků.

 


 


 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

Ze životapisu: Roger Ballen

  • 1950 se narodil  v New Yorku
  • matka  pracovala v redakci  agentury Magnum Photo
  • profesí geolog více než 30  let  žije a pracuje v jižní Africe

 

 

 

Kurátor výstavy: PaedDr. Jiří Jaskmanický

 


 

Kafkův dům/ výstava je umístěna ve třech podlažích

110 00 Praha 1

nám. Franze Kafky 3

 

Vstup: základní 150,- Kč

snížené pro studenty a seniory 80 Kč

rodinné 300 Kč

speciální pro školní výpravy 50 Kč  a zdarma pro pedagogy

Katalog: 400 Kč

Máme otevřeno:  denně 10.00 – 20.00 hodin

https://www.rogerballen.com

www.manesova54.cz

www.ccfprague.cz

 

Hodnocení: 99 %

 

Ing. Olga Koníčková  (zdroj: internet, tisková zpráva – Jiří Jaskmanický)

Foto: © Ing. Olga Koníčková