Handmade dreams/Současná česká módní bižuterie aneb kam kráčí bižuterie dál? Stále dál a výš!

08.06.2016 12:06

České centrum – Praha

2.  - 30. 6. 2016

 

Na vernisáži nové (putovní) výstavy, která se konala v pražském Českém centru a která mapuje současné tendence v české bižuterii, jsme zhlédli kromě videa instalované šperky v patnácti kazetách, na jejichž zadní straně jsou v angličtině popisky týkající se šperku i výrobce či designéra šperku. Šperky září, jsou vskutku překrásné, jsou to  šperky ručně vyráběné šikovnýma rukama našich šperkařských designérů i umělců.

 

 

 Seznámíme se i s ukázkami tvorby současných šperkařských a designérských  značek (ZORYA a LLEV studio). Můžeme zhlédnout i náhrdelník zhotovený pro účastníky poroty České Miss 2014 Sophii Lorenovou.

 

 

Nejde jen o otázku vývozů pytlů korálků,

ale i o nabídku kvalitní české bižuterie s designem

 

Kurátor Petr Nový z Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou nám svým výběrem exponátů chtěl oživit naše povědomí o české bižuterii, a proto představil nejen aktuální tendence v české bižuterii, a to, aťuž se jedná o inspirace tradičními vzory, ale i současné trendy i vize, které jsou reprezentované výběrem z vítězných prací z designové soutěže Mistr křišťálu. Své místo ve výběru nalezly i české šperkařské značky pracující s bižuterními polotovary.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vždy jsme v bižuterii měli tradici

Česká bižuterie je (jako české sklo) od 18. století proslulým a obecně známým pojmem v oblasti uměleckých řemesel a kreativních průmyslů. Bižuterie z Čech v pohraničí byla vždy symbolem kvality a dokázala uspokojit vkus zákazníků ze všech koutů planety. Výrazy jako „Bijoux de Bohème“,Jablonecké zboží“ nebo „Jablonex“ zůstávají stále živé.

  • ve skleněných polotovarech, jakými jsou perličky, perly či bižuterní kameny, Česká republika dodnes patří mezi největší producenty na světě
  • současná česká bižuterie nabízí nejen polotovary, ale také hotové výrobky inspirované aktuálními módními a designovými trendy

 

Řemeslných dovedností a unikátních technologických znalostí výrobců ze severu Čech proto často využívají i ikonické módní značky, jako jsou Nina Ricci, Gaultier nebo Karl Lagerfeld

  • největším výrobcem bižuterie v České republice je skupina Preciosa
  • na Jablonecku působí další společnosti
  • na výstavě představujeme firmy AAC, G&B Bijoux, Odvárka Bijoux, Ralton a Šenýr Bijoux
  • velkou měrou k udržení „bižuterního“ umění a řemesla přispívají školy v Libereckém kraji: SUPŠ a VOŠ Jablonec nad Nisou, SUPŠ sklářská Železný Brod i TUL Liberec - Šperk & bižuterie (ateliér)

 

Kurátor:  PhDr. Petr Nový, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Organizátoři: Česká centra, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Architektura: Qubus studio / Jakub Berdych

Grafika:  Štěpán Malovec

Hlavní partner: Preciosa

Partneři: Czech Tourism, AAC, G&B Bijoux, Odvárka Bijoux, Preciosa Beauty, Preciosa Ornela, Ralton, Šenýr Bijoux, LLEV (Designové studio), ZORYA (Šperkařské studio), Mistr křišťálu (soutěž po designéry bižuterie), SUPŠ sklářská Železný Brod (design bižuterie – založena 1920), SUPŠ a VOŠ Jablonec nad Nisou (design bižuterie), TUL Liberec - Šperk & bižuterie (ateliér)

 

 

 

 

110 00 Praha 1

Rytířská 31
Vstup: volný

 

 

 

https://prague.czechcentres.cz/program/detail-akce/ceska-bizuterie/

www.supss.cz

www.supsavos.cz

www.preciosa.com

www.msb-jablonec.cz

 

Závěrem slovo autorky:

Je škoda, že například v Praze-Holešovicích skončila (z ekonomických důvodů ) výstavní minigalerie autorského šperku - Září, kde jsme byli seznamováni i se šperky jiných zemí. “  


Více zde: https://www.www-kulturaok-eu.cz/news/vystava-%c2%b4ringe%c2%b4-%c2%b4prsteny%c2%b4-aneb-kdyz-je-tvorime-i-z-textilu-/

 

Hodnocení:  99 %

Ing. Olga Koníčková (zdroj: tisková zpráva)

Foto: © Ing. Olga Koníčková